Bedekre s tipmi na dovolenku

Bedekre s tipmi na dovolenku

Napísala 

Najskôr bedeker, potom plány na dovolenku a nakoniec samotná cesta. Vyberáte si práve zaujímavý cieľ pre tohtoročnú dovolenku? Zorientujte sa aj podľa ponuky kvalitných bedekrov. Paríž, Londýn, Viedeň, Toskánsko, Japonsko či Provence... Dobrý knižný sprievodca vám pomôže naplánovať si program na (nielen) leto tak, že bude spokojný každý člen vašej rodiny.

Jiří Žák
PROVENCE ZNÁMÁ I NEZNÁMÁ
Neopakovatelné příběhy Provence
XYZ, 464 s.
„Počítala som svoje ovocné stromy, levanduľové polia, vinice a stromy so striebornými listami. Vdychovala vôňu prírody. Dívala sa na ľudí a na srdcia tých ľudí. Som tu doma.“ Spisovateľku Fréderique Hébrardovú cituje český autor literárnych bedekrov v svojej novej knihe Provence známá i neznámá. Jiří Žák nepíše bežné bedekre, v jeho knihách ním navštívené miesta žijú, ľudia, ktorých spomenie, dýchajú, milujú, smejú sa. Nová kniha o Provence začína roku 600 pred Kristom, keď sa k tunajším brehom plavila grécka loď a privážala nielen tovar, ale aj helénsku kultúru, ktorá sa zmiešala s kultúrou Ligúrov a Keltov, a neskôr sa z nej aj vďaka rímskemu vplyvu stala kultúra, ktorú poznáme ako provensálsku. Nad týmto regiónom bdie jedinečný duch: aj bájny Herkules sa tu zamiloval do dcéry miestneho kráľa; tu žili podľa povestí draci; tu sa konali druidské rituály a stavali chrámy rímskych bohov; tu žila Mária Magdaléna, z jej sĺz vznikli miestne rieky; tu sa tancovala a tancuje farandola; v Avignone sídlil pápež; toto je zem, ktorá zrodila trubadúrov, romantických básnikov spievajúcich o láske; tu vlastnil hrad zvrhlý markíz de Sade; Nostradamus sa pokúšal liečiť mor a zaznamenať hrozivé vidiny, ktoré ho prenasledovali; tu vznikla hymna revolucionárov; tu sa stal mladý Napoleon brigádnym generálom; toto je kraj výrobcov parfémov; tu maľoval Renoir, Césanne, Signac, Gauguin a samozrejme, van Gogh; sem prišiel umrieť Paganini; tu písal Maupassant, Verne, a predovšetkým Fréderic Mistral, spisovateľ s menom vetra, ktorý je schopný vyvrátiť stromy; tu prežil krásne detstvo režisér Marcel Pagnol, ktorý Provensálsko preslávil aj za jeho hranicami. A tu Jean Giono napísal svojho Muža, ktorý sadil stromy. Provence je skrátka „zem zasľúbená“ pre tých, čo tu žijú, aj pre tých, ktorí ju čo i len na krátky čas navštívili.

Túto aj ďalšie knihy kúpite na martinus.sk, tu: Provence známá i neznámá

 

Kolektív autorov

AMSTERDAM

CPress, edícia Sprievodca s mapou

Vitajte v Amsterdame, Benátkach severu, meste, ktoré sa kanálmi otvára do morskej zátoky a ktoré obklopujú obilné polia, v tolerantnom meste s pokladmi umenia a architektúry. Je útulné, žiadne mrakodrapy, len paláce a príjemné domy, terasy kaviarní, coffeeshopy s ich lákavou ponukou, luxusné obchody i štýlové butiky, uličky starožitníkov, nočné podniky. Tento sprievodca s mapou vás postupne prevedie po miestach, ktoré v Amsterdame musíte určite vidieť: historickým centrom; veľkolepými palácmi popri trase štyroch veľkých kanálov; univerzitnou štvrťou i vyhľadávanou štvrťou sexshopov, gay podnikov a červených lámp; kvetinovými trhmi; múzeami Rembrandta a van Gogha, Národným múzeom i Mestským múzeom so zbierkami moderného umenia. Tu sa môžete rozptýliť každý deň, ponuka divadiel a hudobných klubov je mimoriadne pestrá. V Amsterdame môžete zažiť noc na vode, absolvovať vychádzky popri kanáli i jazdy bicyklom, opáliť sa na pláži, vychutnať jedlo a dobre nakúpiť.

Kolektív autorov

BENÁTKY

CPress, edícia Sprievodca s mapou

Aj tohto sprievodcu s mapou označuje logo National Geographic, značka najvyššej kvality medzi bedekrami. Nájdete tu osem rozkladacích máp a tipy na návštevu najzaujímavejších miest, či už dávate prednosť pamiatkam, reštauráciám, nákupom alebo zábave. Najlepší spôsob, ako objavovať Benátky, je túlať sa po ich uličkách s dobrou mapou v ruke. Čo teda určite nemôžete vynechať pri návšteve tohto mesta: samozrejme Námestie Sv. Marka; labyrint kanálov, ktoré pretína 400 mostov (vrátane svetoznámeho Mosta vzdychov), renesančné pamiatky a kostoly; trh Rialto; divadlo Fenice; zbierku moderného umenia Peggy Guggenheimovej; typickú benátsku štvrť Castello; tri ostrovy na severe lagúny – ostrov krajkárov a farebných domčekov Burano, centrum sklárskych majstrov Murano a ostrov Torcello s katedrálou z roku 639; námestie Santa Margherita s reštauráciami a barmi a obchodné námestie San Barnaba. A okrem vychutnávania atmosféry a dobrého jedla si nezabudnite odniesť domov typickú karnevalovú masku.

Louise Nicholsonová

Veľký sprievodca po Londýne

Autorka Louise Nicholsonová žila v Londýne dvadsaťpäť rokov a je si istá, že toto mesto ponúka pri každej návšteve niečo nové na objavovanie. Nicholsonová ako vyštudovaná historička pracovala v oblasti pamiatkovej starostlivosti a na trhu s umením, vrátane aukčnej siene Christie´s. Napísala 25 kníh, z toho osem o Londýne. Za jednu zo svojich kníh získala prestížnu cenu London Tourist Board. Londýn každý rok navštívi okolo 30 miliónov ľudí. Bežný turista chce vidieť hlavne Britské múzeum, tento profesionálne spracovaný sprievodca po meste mu prezradí, že si môže vybrať z 300 ďalších múzeí a z množstva umeleckých galérií. Okrem legendárneho Londýnskeho divadla v meste funguje stovka ďalších divadiel, ktoré majú v repertoári vynikajúce hry a muzikály. Mesto zaradilo medzi chránené pamiatky 17 000 historických budov a palácov. Je tu veľká koncentrácia umelcov, návrhárov a hudobníkov. Ak ste hladní alebo smädní, môžete si vybrať zo 6 000 reštaurácií a 5 000 pubov a barov. Ak chcete nakupovať, je tu najdlhšia obchodná trieda v Európe Oxford Street., no nielen ona. Ak chcete uniknúť mestskému ruchu, nájdete tu 1 700 parkov a záhrad, vrátane kráľovskej botanickej záhrady a Hyde Parku či Kensington Parku. Parky zaberajú 18 000 hektárov. V Londýne žije 7 miliónov ľudí a jedným zo základných slov, ktoré ho charakterizujú, je rozmanitosť. Veľký sprievodca od National Geographic prináša množstvo dôležitých informácií, ktoré potrebujete k tomu, aby ste sa v meste cítili dobre a bezpečne a počas svojej návštevy videli čo najviac z toho, čo vás zaujíma, a vychutnali si to.

Christopher Somerville

IRSKO

Fascinujúca história a kultúra. Pulzujúci Dublin. Krása rašelinísk. Belfast a Severné Írsko. Dostihy i tradičné krčmičky. Hudba, literatúra a keltské mýty. Jedlo a pitie. Hotely, reštaurácie a obchody. Táto kniha prináša návod, ako zvládnuť „smaragdový ostrov“ za týždeň, ale aj ako krajinu i ľudí spoznať lepšie, ak máte viac času. Christopher Somerville je jeden z najznámejších britských autorov cestopisov. Napísal 35 bedekrov a štyri z nich sa venujú práve Írsku, krajine, ktorá má bohatú históriu i súčasnosť plnú zmien, v ktorej nájdete drsnú romantiku i tvrdú realitu, divokú krajinu i zaujímavé pamiatky. Najväčším zážitkom cestovateľa, ktorý navštívi Írsko, sú stretnutia s domácimi, s tým, čomu sa hovorí „írska duša“. To najdôležitejšie, čo by ste si mali vziať na cestu do Írska, je – okrem nepremokavého plášťa a tohto bedekru, samozrejme – zmysel pre humor a iróniu. Bez nej sa s Írmi nedohovoríte.

Barbara A. Noe, foto: Gérard Sioen

PROVENCE & AZUROVÉ POBŘEŽÍ

Vlniace sa levanduľové polia. Svetoznáme vína a umenie voňavkárov. Malebné dedinky a preplnené pláže Azúrového pobrežia. Nice, Marseille, Arles a Avignon. Monaco a Monte Carlo. Promenáda v Cannes a slávny filmový festival. Stačí povedať „provensálska kuchyňa“ a gurmáni vedia, o akej kvalite je reč. Každého, kto navštívil Provence, očarila a pripútala k sebe na celý život. Aj tí, ktorí ju ešte nenavštívili, len o tom snívajú, vedia, ako vyzerá, poznajú ju z obrazov takých maliarov, ako Renoire, Picasso, Matisse, Césanne a predovšetkým Vincent van Gogh, ktorý tu namaľoval 150 obrazov a napísal svojej sestre: „Krajina južného Francúzska sa nedá maľovať farbami typickými pre sever. Tunajšiu paletu farieb tvorí azúrovo modrá, oranžová, ružová, červená, jasná žltá a zelená a fialová.“

Bedeker plný praktických rád, ako sa dostanete do Provence, kde zoženiete ubytovanie a skvelé jedlo, ktoré miesta jednoducho musíte vidieť a kde si Provence najlepšie vychutnáte, napísala Barbara A. Noe, vedúca redaktorka v časopise National Geographic. Fotograf Gérard Sioen fotil tie najkrajšie miesta Provence desať rokov, aby z nich poskladal tento nádherný kaleidoskop fascinujúcej krajiny, ktorú jednoducho treba aspoň raz v živote vidieť na vlastné oči.

Tim Jepson

FLORENCIE a TOSKÁNSKO

Tim Jepson najskôr študoval na Oxforde, potom celé roky cestoval. Zarábal si prácou na jatkách a na stavbách, hrával na gitare na uliciach i v baroch celej Európy. Napísal 15 kníh o Taliansku, no najviac si zamiloval Toskánsko. Strávil tu idylické leto v domčeku s vinohradom, pravidelne sa sem vracia a na toskánsky vidiek sa plánuje odsťahovať, keď bude dôchodca. Teraz žije v Londýne a píše pre Daily Telegraph. V bedekri o Florencii a Toskánsku zhromaždil nielen rady, ktoré patria do každého bedekra: základnú orientáciu v kultúre a histórii danej oblasti, jej zaujímavé miesta, tipy na výlety a prechádzky, rady, kde sa ubytovať, dobre najesť a nakúpiť. Tim Jepson pridal aj svoje poznatky o tom, kto sú obyvatelia tohto kraja, ako rozmýšľajú a na čo sú najviac hrdí – to pre prípad, aby návštevník pochopil a rýchlejšie sa zžil s ľuďmi, ktorí neskonale milujú svoj kraj a sú pyšní na jeho tradičné hodnoty.

VÍDEŇ

Edícia Sprievodca s mapou

Tento netradičný bedeker patrí do inej série National Geographic. Nájdete v nej aj Amsterdam, Bangkok, Benátky, Dubrovník, Korziku, Krétu, Londýn, Normandiu, Rím a niekoľko ďalších miest. Malý formát, presne do ruky, vás upozorní na 60 zaujímavých miest, múzeí a pamiatok, a dá vám 10 tipov, akým spôsobom sa zoznámiť s Viedňou a podľahnúť jej géniu loci. Predstaví vám 150 reštaurácií, kaviarní, barov, klubov, divadiel a obchodov, nezabudne ani na stanice CityBike, kde si môžete prenajať bicykel a spoznať Viedeň šliapaním do pedálov na jej takmer tisíc kilometrov dlhých cyklistických chodníkoch. Máte tu množstvo praktických informácií o doprave a ubytovaní. A ku každej strane informácií je zalomená mapa, vďaka ktorej sa ihneď zorientujete, kde ste – či pri Hofburgu, múzeu Sigmunda Freuda, Prátri, alebo pri zámku Schönbrunn.

Jiří Žák

CO JEŠTĚ PAŘÍŽ NEŘEKLA

Nakladatelství XYZ, 246 s.

Paríž nie je mesto, Paríž je krajina, povedal kedysi kráľ František I., ktorý sa dostal na trón ako dvadsaťjedenročný vysmievaný a podceňovaný mladík, aby sa z neho stal úspešný panovník. Keď sa vrátil z Talianska s Leonardom da Vinci a s hlavou plnou renesancie, dal prebudovať starý hrad Louvre na nádherný palác. Tento netradičný sprievodca vás zoznámi s tými osobnosťami, ktoré formovali dejiny a tvár francúzskej metropoly, ale ukáže vám ich aj mesto tak, ako ich nepoznáte. Pozrite sa inými očami na sídlo keltského kmeňa Parisienov, na mesto veľkej a nešťastnej lásky Abélarda a Heloise, na svedka slávy i pádu Napoleona, konca templárov, masovej vrahyne Voisinovej, mnohých kráľov i revolucionárov, mesto madame Pompadour i Coco Chanel, majstra chuti Savarina i Fantomasa a anarchistov, filozofa Voltaira i symbolu sexuálnych zvráteností markíza de Sade, mesto Victora Huga i Alexandre Dumasa, mesto Eiffelovky a elegantnej triedy Champs-Elyseés, mekku študentov i umelcov, mesto, ktoré má za sebou plno drám a aj tak, alebo možno práve preto, je „šik“. Jiří Žák si vybral naozaj zvláštneho sprievodcu po Paríži – súkromného detektíva Nestora Burma, ktorého stvoril autor detektívok, spevák a surrealista Léo Malet. Léo objavoval každý štvrtok so svojim desaťročným synom rôzne zákutia mesta a vtedy sa zrodil jeho plán napísať detektívky, ktoré sa budú odohrávať v jednotlivých obvodoch Paríža. Hlavným hrdinom jeho úspešných kníh sa tak viac ako detektív stalo mesto samotné. Paríž so svojimi uličkami a ich magickým tajomstvom, s komínmi a strechami, pod ktorými sa odohrávali kriminálne prípady, každý v inom obvode.

Eva Obůrková

Kam na Slovensku - s deťmi i bez nich

CPress Brno, 128 s.

Po obrovskom úspechu knihy Výlety s dětmi po České republice, ktorá vyšla v niekoľkých vydaniach, sa dostáva k českým (po česky) a slovenským (po slovensky) rodinám originálny bedeker s názvom Kam na Slovensku - s deťmi i bez nich. Jeho podtitul Recepty na senzačné výlety prezrádza obsah publikácie - takmer 300 zaujímavých miest na Slovensku, kam sa dá vybrať s deťmi. Sú to osvedčené miesta, prešli nimi desiatky rodín, ktorým sa tam páčilo, ich deti sa nenudili a cítili dobre. Svoju spokojnosť tlmočili autorke knižky a ona ich skúsenosti odovzdáva čitateľom tohto bedekra. Medzi tipmi nechýbajú hrady a zámky, múzeá a jaskyne, skanzeny i westernové mestečká, strašidlá i tajomné podzemie, ZOO a botanické záhrady, aquaparky, výlety loďou, lanové centrá a bobové dráhy. Nájdete tu aj také kuriozity ako múzeum voskových figurín v Košiciach, diablove gule pri Čadci či trdelníky zo Skalice. Autorka, skúsená novinárka a praktická maminka, pridala aj informácie o otváracích hodinách a vstupnom, vrátane telefónov a webových stránok, aby ste si mohli všetko overiť a pripraviť dovolenku či výlet presne podľa vašich predstáv.


Eva Obůrková
VÝLETY S DĚTMI NA HRADY A ZÁMKY
CPress, 144 s.

Eva Obůrková je novinárka na voľnej nohe a matka, ktorá s deťmi rada poznáva nové miesta. Podarilo sa jej spojiť súkromie a povolanie a stala sa autorkou populárnej série bedekrov pre deti i dospelých (Výlety s dětmi, Kudy z nudy, Kam v Praze, Kam na Šumavě, Kam na Jižní Moravě, Kam za vínem, Kam za příšernými strašidly a jejich ohavnými rejdišti). Napísala aj Výlety po Slovensku s dětmi i bez nich. V najnovšom titule z cestovateľskej série predstavuje sedemdesiat českých a moravských hradov a zámkov. Vybrala z ich histórie i povestí tie najzábavnejšie údaje a pripravila špeciálne detské trasy vhodné na výlety v každom počasí, niektoré dokonca i v noci.

Friedrich Kothe – Daniela Schetar

Slovinsko a Terst

CPress Brno, 540 s.

Vzhľadom na počet strán (540 plus príloha s mapami) je tento bedeker naozaj kompletní průvodce na cesty, ako ho označuje poditul. Autormi reprezentatívnej publikácie bohatej na fakty i fotografie sú dvaja nemeckí novinári (Daniela je rodená Slovinka), ktorí už roky navštevujú Slovinsko a mapujú jeho zaujímavé miesta. „Slovinsko je malým štátom v srdci Európy – no jeho vlastné srdce je veľké a prívetivosť jeho obyvateľov povestná. Vzhľadom na svoju kultúrnu históriu sa Slovinci vždy cítili byť viac spätí so stredom Európy, než s balkánskymi štátmi a ich horkokrvnými obyvateľmi. Nie nadarmo si ako štátnu hymnu zvolili mierumilovnú báseň,“ píšu autori v úvode. „Či už sa vydáte k moru alebo do vnútrozemia, Slovinsko nie je nič pre lenivcov. Charakterom svojej krajiny priam vyzýva k výstupom do skalnatých výšin Julských Álp, preskúmaniu hlbín krasových jaskýň, vyhliadkovému letu na paraglide či relaxácii v termálnych kúpeľoch. Horolezectvo, turistika, cyklotúry, potápanie, rafting a kajaky, drožky ťahané lipicánmi, výhľad z výletného vlaku - to všetko a mnoho ďalších možností ponúka Slovinsko návštevníkom, ktorí chcú stráviť dovolenku aktívne a poznať túto krajina na vlastnej koži.“ K tomu, samozrejme, patria aj originálne gastronomické špeciality a tunajšie vína z niektorej z pivníc na vínnych cestách.

Tim Jepson

Itálie - Velký průvodce

Cpress Brno, 400 s.

Stačí povedať National Geographic a je jasné, že veľký sprievodca po Taliansku, ktorý teraz vychádza v českom preklade, je zárukou nielen kvalitných a podrobných informácií, no predovšetkým aj nádherných fotografií. Anglický novinár Tim Jepson strávil po štúdiách v Oxforde rok v zapadnutej dedinke v Umbrii, aby sa naučil plynne po taliansky. Päť rokov potom pracoval ako novinár a spisovateľ v Ríme. O Taliansku napísal pätnásť kníh, len v samotnom nakladateľstve National Geographic mu vyšli tieto bedekre: Florencia a Toskánsko, Neapol a Južné Taliansko, Piemont a Severozápadné Taliansko a Sicília. Knižná novinka, ktorú máte možnosť čítať aj v češtine, predstavuje to najlepšie z Talianska v troch častiach. Po dejinách a kultúre je to časť venovaná jednotlivým regiónom a ich výnimočným pamiatkam. Autor ich pozná naozaj veľmi dobre, môžete teda dôverovať jeho radám a odporúčaným trasám. V tretej časti zhromaždil rady na cestu a pokyny ako zvládnuť núdzové situácie. Okrem toho prináša aktuálny výber hotelov, reštaurácií, obchodov a možností zabaviť sa.

Nicholas Bornoff

JAPONSKO

National Geographic a Česká televízia, 400 s.

Moderná tokijská architektúra * Budhistické chrámy * Japonská kuchyňa * Stredovekí samuraji * Hora Fudži * Národné parky

Autor tohto skutočne nádherného a faktograficky bohatého prehľadu o histórii i súčasnosti Japonska Nicholas Bornoff má anglicko-francúzske korene, takže sprvu nič nenasvedčovalo tomu, že jeho celoživotný záujem bude nasmerovaný na Áziu. Zlom v jeho živote nastal, keď sa ako asistent režiséra, ktorý točil dokumentárne filmy pre UNESCO, dostal do Indonézie. Odlišná kultúra Ďalekého Východu ho zaujala do takej miery, že sa o päť rokov neskôr presťahoval do Japonska. Deväť rokov písal o japonskom umení a spoločnosti pre Japan Times, Tokio Journal a iné časopisy. V roku 1991 vyšla jeho úspešná kniha Ružový samuraj: Láska, manželstvo a sex v dnešnom Japonsku. V súčasnosti žije so svojou japonskou manželkou a synom v Londýne a píše hlavne o krajine, ktorú miluje. Výsledkom je kniha, ktorá predstavuje Japonsko deťom, a tento reprezentatívny turistický sprievodca, ktorý práve vyšiel aj v preklade do češtiny. Ako vnímame Japonsko a ako vnímajú Japonci samých seba? Na prvý pohľad je viditeľný mix nostalgie za tradíciami a nadšeného prijímania výdobytkov supermodernej techniky. Hora Fudži a kvety sakury, gejša a samuraj, japonský ekonomický zázrak, technika a autá, suši a saké, harmónia záhrad a ruch veľkomiest, kimoná a bojové umenia, počítačové hry a karaoke. Krajina, ktorej 75 % územia tvoria hory, súostrovie, na ktorom zo žiadneho miesta nemáte ďaleko k moru. To všetko a mnoho iného nás na Japonsku fascinuje. Tento sprievodca zhŕňa základ informácií o krajine, ktorá láka mnohých cestovateľov. Ak sa tiež chystáte do Japonska a kladiete si otázku, akí naozaj sú jej ľudia i kultúra, táto kniha bude pre vás nepostrádateľným informátorom i spoločníkom na nezabudnuteľnej ceste.

Prečítajte si aj:

niečo o múdrosti zenu a filozofii budhizmu

niečo o samurajoch

niečo o bojových umeniach

a niečo o ikebane.

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB