Zbehlo či poškodilo sa vám v sušičke oblečenie? Najčastejšie príčiny

Zbehlo či poškodilo sa vám v sušičke oblečenie? Najčastejšie príčiny

Napísal 

Ak niektoré kúsky odevov, ktoré pravidelne sušíte v sušičke, po čase nevyzerajú ani nesedia tak, ako kedysi, je to tak. Sušičky sú „vinné“, odevy v nich sa zmenšujú, strácajú farby, jedným slovom: opotrebovávajú sa. Ale povedzme si pravdu, aj keď tieto riziká poznáme, sušičku budeme používať stále. Pretože tí, ktorí ju majú, vedia, že aj v tomto prípade platí, že „prínosy prevažujú nad rizikami“.

Existujú teórie a dokonca aj dôkazy, že sušenie v sušičky odevy poškodzuje. Dnes si povieme, prečo niekedy aj najlepšie sušičky bielizne dokážu zničiť najnovší módny úlovok alebo manželovu obľúbenú košeľu.

Keď sa oblečenie zbehne

Ak vložíte do sušičky džínsy veľkosti 32, predpokladáte, že odtiaľ vyjdú nohavice rovnakej veľkosti. Ak nie, čaká vás diéta alebo výlet do obchodného centra. Vedci skúmali aj to, prečo sa odevy v sušičke zmenšujú. Odobrali kúsky syntetických a bavlnených vlákien spolu s kúskami zmesových tkanín a označili na nich rôzne oblasti. Potom zmerali vzdialenosti a uhly medzi každou urobenou značkou. Vyprali kúsky látky pri rôznych cykloch prania, po ktorých nasledoval buď cyklus sušenia pri vysokej teplote, cyklus sušenia pri nízkej teplote, alebo sušenie na vzduchu.

Experiment odhalil to, čo už vieme: že sušenie zmršťuje oblečenie takmer dvakrát tak ako pranie a že sušenie v sušičke zmršťuje dvakrát viac ako sušenie na vzduchu. Odhalil tiež nové zaujímavé fakty o sušičkách:

●    Pokiaľ ide o pranie alebo sušenie v sušičke, teplota v skutočnosti neovplyvňuje mieru zrážania odevov tak, ako si väčšina z nás myslí.
●    Cyklus horúcej vody v práčke zrazil oblečenie rovnako ako cyklus studenej vody.
●    Cyklus sušenia v sušičke s nízkou teplotou zráža tkaninu rovnako ako cyklus pri vysokej teplote.
●    To, čo vlastne v práčke zmenšuje oblečenie, je mechanické miešanie.
●    To, čo sa v sušičke v skutočnosti zmenšuje, je množstvo vzduchu.

Takže aj keď všeobecne veríme tomu, že teplota môže mať vplyv na náš odev, výskum ukázal, že pokiaľ ide o sušenie v sušičke, vplyv je minimálny alebo žiadny. To je prinajmenšom dobrá správa.

Ďalší problém: blednutie farieb

Farby, ktoré púšťajú, môžu zničiť oblečenie. Zlé je aj blednutie, ktoré spôsobí, že vaša žiarivá blúzka bude po niekoľkých praniach vyzerať obnosená. Vedci testovali disperzné farbivá - typ, ktorý sa dnes v odevnom priemysle používa najviac -, aby zistili, či sušenie hrá úlohu v stálosti farieb a pri akej teplote farby sublimujú. Sublimáciu farieb si predstavte tak, že sa molekuly pevného farbiva textílie menia na plyn, presunú sa na susedné vlákna a premenia znova na tuhé farbivo. Takto farby zvyčajne „púšťajú“ a blednú.

Podľa testov však väčšina farbív sublimuje až pri teplote 170 °C. Keby sa sušička zohriala na takúto vysokú teplotu, hrozil by požiar. Sušičky teda môžeme oslobodiť od obvinenia z poškodenia stálosti farieb.Poškodenie oblečenia

Každé jedno pranie a sušenie spôsobí na tkanine mikroskopické poškodenie. Podľa definície je mikroskopické poškodenie voľným okom neviditeľné, stačí však skontrolovať zásobník na žmolky v sušičke. Žmolky sú výsledkom drobných trhliniek vo vláknach látky a ich súčet po čase spôsobí, že sa odev rozpadne.

Aby preskúmali vplyv sušičky na mikroskopické poškodenie odevov, vzali vedci lemované bavlnené uteráky, prepláchli ich v práčke a potom ich sušili v sušičke pri nízkej aj pri vysokej teplote (65 °C). Počas 20 cyklov prepláchnutie/sušenie merali pevnosť v ťahu. Výsledky testu boli alarmujúce. Už po 20 cykloch prania a sušenia stratila tkanina 50 % svojej pevnosti v ťahu. Povedzme si to ešte raz: iba dvadsať sušení látky pri teplote 65 °C spôsobí dvojnásobne ľahšie roztrhnutie. Ukázalo sa, že sušenie v sušičke bez tepla vedie iba k 24 % strate pevnosti, čo je o polovicu menej ako horúce cykly. Ani takéto sušenie teda nie je zárukou dlhovekosti odevov. Každý cyklus prania a sušenia vaše oblečenie oslabuje. Hlavnou príčinou opotrebovania textílie je mechanické prevracanie.

Prečo oblečenie vychádza zo sušičky mokré?

Možné príčiny:

●    Zmiešaná náplň. Vyvarujte sa jej. Ak do sušičky naložíte džínsy a tričká, džínsy budú mať tendenciu zostať v zadnej časti bubna a tričká vpredu. Senzory zistia, že tričká sú suché a ukončia cyklus.
●    Veľké prikrývky budú vlhké, s mokrými škvrnami. Ich stav závisí od veľkosti a hmotnosti materiálu prikrývky. Ťažké a husté prikrývky sa neprevracajú tak, ako bežné oblečenie. Možno bude potrebné prikrývku vybrať, upraviť jej umiestnenie a potom pridať extra čas na dosušenie.
●    Pridajte ďalšie kúsky oblečenia do nákladu. Ak je v sušičke málo odevov, nebude fungovať správne.
●    Chybný vyhrievací článok môže tiež znížiť schopnosť sušičky sušiť. Vykurovací článok je zodpovedný za premenu elektriny na tepelnú energiu. Ak je tento prvok poškodený, sušička sa nevie zohriať. Aj vy dokážete určiť, či je na vine vykurovací článok. Sušičku zapnite a nechajte niekoľko minút bežať. Ak funguje, vnútro sušičky by malo byť horúce. Ak nie, zostane rovnaká teplota ako predtým.
●    Na príčine môže byť aj úplné alebo čiastočné upchatie výfukového potrubia. Ak sa vo výfukovom potrubí nahromadia žmolky a nečistoty, zabráni to úniku horúceho a vlhkého vzduchu; odevy ostanú vlhké.

Sušičky bielizne šetria čas, ich používanie je komfortné, ale vyžiadajú si daň v podobe zníženia kvality tkanín vašej bielizne. Ak sa chcete pokúsiť vyvážiť pohodlie a ochranu svojho oblečenia, mali by ste využívať krátke cykly sušenia a minimalizovať tak mechanické pôsobenie.

Je zrejmé, že to výrobcov sušičiek dostáva do ťažkej situácie, pretože čas a teplota cyklu sú nepriamo spojené (čím vyššie teploty, tým kratší cyklus). Pri súčasnej technológii sa ich úlohou stalo nájsť správny hraničný bod, v ktorom sú cykly dostatočne krátke na to, aby sa minimalizovalo poškodenie, ale nie sú také horúce, aby sa látka „uvarila“. Kým niekto nepríde s lepším riešením, odporúčame vám držať vaše najcitlivejšie a najcennejšie oblečenie ďalej od sušičky, najlepšie na šnúre na bielizeň. Týka sa to predovšetkým týchto kúskov:

●    spodná bielizeň - aj pri jemnom programe môže teplo ohnúť kostice a spôsobiť stratu pružnosti
●    plavky - vysoké teplo môže spôsobiť deformáciu a poškodenie spandexu v plavkách
●    oblečenie zdobené kamienkami a korálkami - kamene a korálky sa môžu od tepla sušičky roztaviť, predstavujú dokonca riziko požiaru
●    športová obuv - gumové podrážky sa môžu v teple zrážať, takže by ste stratili podporu obuvi
●    paplóny a deky – ak nenecháte veľkým predmetom (a to aj vo veľkom bubne) dostatok priestoru na cirkuláciu vzduchu, hrozí prehriatie sušičky

Niektoré kúsky vášho šatníka môžu byť vhodné len pre cykly s nižšou teplotou, alebo sú do sušičky úplne nevhodné. Nezabudnite skontrolovať štítky na odevoch s pokynmi na údržbu skôr, ako ich prvý raz vložíte do sušičky.

Zdroje informácií:

●  Why Are My Clothes Coming Out of The Dryer Wet? 
●   Why Your Tumble Dryer Destroys and Shrinks Your Clothes


Foto: Lars Hallstrom, J. Davidson a Richard Peterson/shutterstock.com

Posledná úprava 10.10.2021
PR

Nájdete nás na FB