Užitoční pomocníci v záhrade. Poradíme vám, ako ich prilákať

Užitoční pomocníci v záhrade. Poradíme vám, ako ich prilákať

Napísal 

Likvidujú škodcov, kypria pôdu, opeľujú rastliny, spracovávajú záhradný odpad. Reč je o hmyze a ďalších pomocníkoch z ríše zvierat, ktoré sa oplatí mať na svojej záhrade. Prezradíme vám, čím sú vám jednotlivé živočíchy prospešné a ako si záhradu zariadiť tak, aby sa v nej cítili dobre.

Záhrada by mala čo najviac pripomínať voľnú prírodu, potom bude užitočné zvieratá priamo nabádať k tomu, aby sa na nej usadili. Stavte preto na rozmanitosť a naopak úplne zabudnite na chemické postreky. Kvitnúce lúčne kvety, popadané lístie, kôpky konárov a divoké kríky budú pre hmyz, cicavce a vtáky vítaným prístreším i útočiskom. Zvláštnej obľube sa teší najmä domáci kompost, ktorý pôdné živočíchy hravo premenia na výživné hnojivo.

Hmyz spoľahlivo prilákajú aj odumreté kvetenstvá alebo takzvané hmyzie domčeky, ktoré si s trochou šikovnosti dokážete postaviť sami. Ak máte tú možnosť, ponechajte časť záhrady neupravenú a koste ju len raz alebo dvakrát ročne. Príroda už si sama vyberie, čomu sa tam bude dariť.

Bez vody nie je život

Pítka a menšie vodné nádrže by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Poskytnú vodu vtákom, cicavcom, obojživelníkom i hmyzu. Komárov sa pritom báť nemusíte, vodné vážky ich spoľahlivo zlikvidujú.

Okrem toho sa záhradné jazierko stane domovom aj mnohých druhov žiab, vrátane ropuchy, ktorá patrí k najväčším predátorom slimákov. Nehovoriac o tom, že sa postará o jedinečnú zvukovú kulisu.

Takto privoláte vtáky

Vaša záhrada sa môže stať vyhľadávaným útočiskom najrôznejších druhov vtákov. Osamotené kŕmidlo k tomu ale väčšinou nestačí, vtáky sa u neho totiž zdržujú len veľmi krátku dobu a potom sa potrebujú so svojím úlovkom niekam schovať. Páčiť sa im bude na záhrade plnej urastených, predovšetkým listnatých stromov a hustých kríkov obalených chutnými plodmi. Odmenou vám bude nielen ľúbezný spev vtáčích hostí, ale aj menší výskyt hmyzu.

Hostina pre opeľovače

Usilovné opeľovače vám zaistia bohatú úrodu ovocia a zeleniny, preto by ste ich mali na svojej záhrade vítať s otvorenou náručou. Pripravte pre ne záhony s trvalkami a letničkami alebo kvetnatú lúku, ktorá bude hrať všetkými farbami a motýľom a včelám zaistí dostatok potravy.

Kamenné múry a múriky

Vyhriate kamenné múriky poskytujú ideálne podmienky pre jašterice, ktoré zvlášť po zime naberajú energiu zo slnečných lúčov. Ak nemáte kamenné oplotenie, vytvorte im v kúte záhrady aspoň nízky múrik. Ak naň navŕšite hromadu zeminy, jašterice u vás zostanú aj cez zimu. A prečo by ste ich mali pozývať do svojej záhrady? Sú skvelými likvidátormi škodcov!

Vytvorte si na záhrade idylické sedenie

Do záhrady plnej života je vhodný záhradný nábytok z prírodných materiálov ako drevo alebo ratan. Zariaďte si na svojej záhrade idylické sedenie a kochajte sa pohľadom na poletujúci hmyz a vyhrievajúce sa jašterice. Širokú ponuku záhradného nábytku nájdete okrem Heureka.sk aj na Heureka.cz, konkrétne v sekcii zahradní nábytek, a to vrátane hodnotných používateľských recenzií, ktoré vám pomôžu s výberom.

Foto: Anouska13/Shutterstock.com

 

Posledná úprava 10.10.2021
PR

Nájdete nás na FB