Zabudnite na myslenie! Začnite ďakovať!

Zabudnite na myslenie! Začnite ďakovať!

Napísala 

„Cítim obrovskú pokoru za to, že moje slova pomohli čo i len jedinému človeku, aby spoznal hlbšiu pravdu. Občas mi však príde aj e-mail od naštvaných čitateľov. Chcú vedieť, čo si o sebe myslím, keď tvrdím, že svet je krásne miesto. Chcú vedieť, prečo sa dobré veci dejú len iným ľuďom. A prečo im nie a prečo ich nikto nemá rád. Práve týmto čitateľom som venovala knihu, ktorá hovorí o vďačnosti za všetky dobré veci, ktoré sa nám denne stávajú a ktoré si musíme stále pripomínať, aby prevážili tie negatívne, zbabelé hlasy v našej hlave.“

Pam Grout
VDĚČNOSTÍ K ÚSPĚCHU
Nalaďte se na vlnu bohatství
AlbatrosMedia, 232 s.

Pam Grout hrala zombie vo filme, zložila country pieseň, napísala televízny seriál a vôbec, zaoberá sa duchovnom a vecami na hranici racionálneho s iracionálnym.  Okrem toho napísala osemnásť kníh, vrátane bestselleru E-Squared, ktorý bol preložený do tridsiatich jazykov. Veľa cestuje a z ciest píše reportáže a články pre CNN, Men´s Journal, The Huffington Post a People, čo sú všetko dosť renomované médiá a čo je dosť závideniahodná práca. Ak takýto človek propaguje slovíčko „ďakujem“ ako jediný recept na lepší život, či dokonca na lepší svet, môže narážať – a iste aj často naráža – na množstvo skeptikov. Zároveň však má aj mnoho nadšených ohlasov. Každé ráno otvára e-maily, ktoré sa väčšinou začínajú slovami: Neuveríte, čo sa mi po prečítaní vašej knihy stalo... Ďalšie ju pre zmenu obviňujú: Urobil som všetko, čo ste napísali, a nefunguje to! Pam Grout k tomu poznamenáva: „Kričať na ľudí, ani kričať na tie negatívne hlasy v hlave vážne nefunguje. Čo však funguje, je upokojiť sa a byť vďačný za to, čo je. Naladiť sa na frekvencie radosti a vďačnosti. Nemusíte robiť nič zvláštne, aby ste si zaslúžili úspech. Len prestať počúvať v hlave tie hlasy. Zabudnite na myslenie, začnite ďakovať!“

Pam namiesto workshopov organizuje playshopy. Šíri počas nich jednoduché hravé úlohy na tridsať dní, ktoré nezaberú viac než päť minút denne a vďaka ktorým dokážete prepísať staré škodlivé návyky a lepšie žiť. O sile vďačnosti píše aj v knihe Vďačnosťou k úspechu s takou naliehavou istotou a presvedčivosťou a áno, tak radostne a dokonca zábavne, že človek dostane chuť tú jej 30-dennú výzvu vyskúšať.

Chuťovky z knihy Vděčností k úspěchu:

Ak sa neodlepíme od starej mentálnej štruktúry, ktorá trvá na tom, že musíme bojovať a trpieť a utápať sa v zložitých životných lekciách, zostaneme slepí voči všetkým darom, ktoré nám život ponúka.

Keď nič nefunguje a všetko je rozbité, namiesto toho, aby ste dookola omieľali, čo nefunguje a čo je rozbité, zistite, čo funguje a stavajte na tom. Keď hľadáte riešenie, vždy sa nejaké nájde.

Tou najdôležitejšou vecou, ktorú pre seba môžeme urobiť, je prestať sami seba súdiť.

John Wheeler, profesor fyziky na Princetone, vyhlásil: „Už sa nemôžeme považovať za obyčajných divákov. Jedným z hlbokých tajomstiev, ktoré objavila veda, je to, že vždy interagujeme so svetom, ktorý pozorujeme, a tým ho ovplyvňujeme. Robíme to každý deň. Dívame sa na svet so svojimi predsudkami a presvedčeniami a názormi a tým ho meníme a „narušujeme“. Realita nie je statická ani kompletná. Je to nekonečný proces pohybu. Sami sa rozhodujeme, čo sa odhalí, čo sa nám objaví v hľadáčiku tam, kam sme zamierili reflektory.

To znamená, že keď sa na svet pozeráme s vďačnosťou, keď venujeme pozornosť dobru a kráse, keď žasneme, táto radostná oscilácia, ktorá je najsilnejšou frekvenciou na planéte Zem, má schopnosť radikálne ju povzniesť. My všetci toto pôsobenie, ktoré v sebe máme, hlboko podceňujeme. Podceňujeme vplyv, ktorý má každý náš skutok, i ten najmenší, na celé ľudstvo.

Všetci máme dve hlavné frekvencie. Tá prvá je poháňaná amygdalou a naskočí, keď sledujeme nejaké znepokojujúce správy. Vysiela frekvenciu: No teda, to je ale sebecký svet. Radšej sa budem chrániť, radšej sa uzavriem. Tá druhá vysiela lásku a dôveru v ľudí. Ak budeme veriť v jednotu a radosť, môžeme spoločne doslova prepísať energetické pole planéty.

Teraz už vieme, že byť šťastný je dobré pre planétu. Nemusíte sa zúčastňovať na pochodoch za mier (aj keď môžete), nemusíte sa tri týždne postiť. Môžete však presunúť vašu pozornosť z negatívnych vecí a začať si všímať všetko, čo funguje správne, tým, že zaujmete postoj láskavosti voči ľudstvu.

Učili ma, že jediný spôsob, ako sa dostať z problémov a „vyliečiť sa“, je venovať tomu čas, skúmať svoje pokazené miesta. Pokúšala som sa dostať z problémov premýšľaním. Snažila som sa analyzovať, čo je zle. Vôbec som si neuvedomovala, že to bola pasca, väzenie, ktoré ma neustále vracalo na samotku. Rozsvietilo sa mi až vtedy, keď som sa začala aktívne rozhliadať a videla som všetky svoje dary: Všetko je dokonalé presne také, aké to je. Ja som dokonalá presne taká, aká som. Pochopila som sa, že sa nepotrebujeme osobne rozvíjať. Potrebujeme sa osobne milovať.

Odpojte sa od zdroja, z ktorého sa dozvedáte samé zlé správy. Keď nadávate a sťažujete si, odpudzujete dobro. Čo keby ste upustili od strachu a úzkosti? Čo keby ste si zvolili frekvenciu vďačnosti a vedenia niečím vyšším? Je to jednoduché: zhlboka sa nadýchnite a povedzte: „Tak dobre.“

Keď sa vzdáme nášho kultúrneho príbehu, že svet okolo nás je bezohľadný a každý človek kope len sám za seba, iste si všimneme, že ľudská spolupráca je vlastne normálna. Ľudia si navzájom pomáhajú radi. Naša konzumná kultúra nie je to, čo chceme. Cítime, ako sa hovorí, že tie najlepšie veci nie sú veci. Okolo každého nákupného centra by mali lietať vycvičené papagáje a škriekať: „Nebudete z toho šťastní. Nebudete z toho šťastní. Nie je to to, čo naozaj chcete.“ Dávať z našich darov a talentov, to je to, čo chceme. Chceme byť tým, kým sme. Chceme cestovať naľahko, mať otvorenú myseľ. Chceme milovať. Chceme byť štedrí. Potrebujeme to. Vďaka tomu môžeme ožiť.

Choďte za tým, vďaka čomu si pripadáte najviac nažive. Z čoho môžete mať väčšiu radosť, než keď si uvedomíte, že vašou úlohou na tejto veľkej guli uháňajúcej vesmírom je baviť sa, nasledovať GPS súradnice svojej radosti a vytvárať dobro, posvätnosť a krásu? Bežte za tým, čo vás napĺňa nadšením, a tí správni ľudia, správne potreby a správne možnosti sa objavia samé. Veľmi rada parafrázujem Goetheho myšlienku, že odvaha má v sebe „génia, silu a čaro“. To, k čomu vás vyzývam, je upgrade rezonancie, pomocou ktorej vnímate svet. Ďakujte jedlu, ktoré máte, ďakujte všetkým bunkám vášho tela. Čakajte, že do vášho života príde dobro, a prijmite všetko, čo sa stane. Hľadanie dobra v živote doslova mení život. Namiesto toho, aby ste hľadali problémy, vydajte sa každý deň na lov darov. Zistíte, že „sú všade, sú všade“.

Počas mojej prednášky na konferencii TEDx som robila s publikom test kreativity. Pozostával z jedinej otázky: „Dýchate?“ Tu je vaše skóre: Ak ste na túto dôležitú otázku odpovedali „áno“, znamená to, že ste veľmi kreatívni. Ozajstná otázka teda znie: Ste ochotní vytvoriť to, čo môžete dať svetu iba vy?

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB