Vypnúť mobil a pozrieť sa do zrkadla

Vypnúť mobil a pozrieť sa do zrkadla

Napísala 

MUDr. Péter Hunčík, psychiater, spisovateľ, komunikačný tréner, hosťujúci profesor na Carleton University v kanadskej Ottawe a Wesley University v Budapešti, poznámky z besedy v Zichyho paláci v Bratislave: – Každý z nás, keď ide do hĺbok, objaví svoju základnú motiváciu, skutočný dôvod, prečo robí to, čo robí.

Úspešný človek vychádza zo sebapoznania. Nezvažuje len to, čo by chcel robiť, ale aj to, na čo má schopnosti. Robím v tejto oblasti štyridsať rokov a preto dobre viem, že toto býva najväčší problém: ako spoznať svoje klady i limity, aby sme si nepoložili latku príliš vysoko, ani príliš nízko? Akonáhle totiž zvolíme nereálny cieľ, upadáme z frustrácie do frustrácie, nič sa nám nedarí. A pritom každý človek, dokonca aj mentálne retardovaný, má svoje klady, svoje schopnosti, na ktorých môže stavať – no nájsť ich, to je náročná práca. Klienti sa ma často pýtajú: povedzte mi, v čom som dobrý, a čo mám robiť, aby som bol šťastný. Vtedy im hovorím: zavrite oči a rozpomeňte sa, o čom ste snívali, keď ste mali osem rokov. Tam to uvidíte.

Keďže sa zdá, že v dnešnej konzumnej dobe je MAŤ považované za dôležitejšie ako BYŤ, nie je od veci pripomenúť si Maslowovu pyramídu a fakt, ako veľmi nás ženie snaha získať moc, slávu, peniaze a sex. Pre dvadsaťročných je najväčším lákadlom sex, v tridsiatke to bývajú peniaze, vo veku od tridsať do štyridsať rokov dominuje sláva. Tiež si spomínam na dobu, keď som si želal, aby ma poznali ako dobrého doktora, aby ma zdravili na ulici. Po štyridsiatke funguje ako motivácia hlavne moc. Nemusí to byť len moc politická; aj v manželstve koľkokrát bojujú manželia o to, kto pôjde nakúpiť, kto bude venčiť psa.

Jednou z najsilnejších motivačných skupín je strach. Ako štrnásťročný som sedel pri posteli starého otca, ktorý umieral, a strach, s ktorým som sledoval, ako sa vzďaľuje od života, sa zmenil na motiváciu stať sa lekárom. Aby som dokázal pomôcť iným ľuďom – a tým aj sebe, aby som už nikdy nebol taký bezmocný zoči-voči strachu o človeka, na ktorom mi záleží.

Každý z nás, keď ide do hĺbok, objaví svoju základnú motiváciu, skutočný dôvod, prečo robí to, čo robí.

Nie je nič zlé ani na motivácii peniazmi. Tá dobre funguje, ak ide o manuálnu prácu. Ak človek robí pri páse, alebo vykonáva rutinnú prácu, pri ktorej netreba vymýšľať nič nové, prijíma motiváciu typu: čím viac a lepšie budeš robiť, tým viac zarobíš. No táto hra neplatí pri heuristickej práci. Motivácia peniazmi má zničujúci vplyv na kreativitu. Pri tvorivej výzve je najdôležitejšia vnútorná motivácia, jasne a zreteľne vyjadrený cieľ a vnútorná túžba ho dosiahnuť. Tvorivým ľuďom treba dať cieľ, informácie a dôveru. Motivácia zvonku je v takomto prípade kontraproduktívna.

Je dokázané, že človek prežíva najsilnejšie pocity šťastia, keď tvorí, nie vtedy, keď oddychuje. Ideálom je dosiahnuť flow, stav plynutia, kedy nevnímame okolie, lebo nás teší to, čo robíme. V takom prípade sa človek cíti stopercentne spokojný, dosiahol maximum z Maslowovej pyramídy.

Neurolingvistické programovanie hovorí, že dôležitý je aj slovník, ktorý človek používa. Či sa vyjadruje viac pozitívne alebo skôr negatívne, či je naladený optimisticky alebo pesimisticky. Nesmierne dôležitá je aj kombinácia krátkodobých a dlhodobých cieľov. Treba mať ujasnené nielen vzdialené ciele, ale aj tie menšie, stanoviť si čiastkové úlohy na každý deň. Poznať aspoň približný časový rozvrh dňa, aby sme vedeli, s kým a kde ho strávime, či budeme mať čas aj na blízkych ľudí, či budeme mať čas aj na seba. Každý deň potrebujeme naše plány operatívne prispôsobiť našim schopnostiam a kondícii, len tak budú reálne. A pritom nestrácať zo zreteľa ten “veľký cieľ”, no zároveň si byť vedomý, aký bude mať to, keď ho dosiahnem, dopad na môj život.  

Nájdite si pre seba osem až desať hodín voľného času, povedzme v najbližšiu sobotu. Vypnite mobil a strávte ten čas sami so sebou, so svojim myšlienkami. Najskôr sa vyzlečte donaha a pozrite sa na seba vo veľkom zrkadle. Ste spokojní so sebou? Ste spokojní so svojím telom? Má dostatočné svaly na to, aby zvládlo to, čo treba? Alebo by ste mali urobiť zmenu a venovať sa aj posilňovaniu kondície, aby ste boli spokojní aj s tým, ako vyzeráte a aké výkony môžete od seba očakávať? Oblečte sa, sadnite si, zavrite oči a pýtajte sa svojho vnútra: kto som, čo som už v živote dosiahol a čo ešte chcem v živote dosiahnuť? Premýšľajte: som kompetentný? Som férový voči ľuďom? Dodržiavam súlad medzi tým, čo hovorím a čo konám? Ako sa starám o iných ľudí, vrátane najbližších? Ako sa starám o seba? Len ak si rozumieme, ak sa máme radi, môžeme sa rozvíjať, môžeme mať radi aj iných ľudí a môžeme im efektívne pomáhať.
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB