Šťastie dcéram, silu synom

Šťastie dcéram, silu synom

Napísala 

Bábika ako rodinný poklad, ako symbolika želaných vlastností pre syna, dcéru, priateľa, či avatar seba samého, svojho najlepšieho Ja – takto vnímajú v Japonsku bábiku, ktorá pre nich nie je len hračkou na hranie. Bábika v sebe zrkadlí ideály, po ktorých ľudia túžili v minulosti, a túžia aj teraz. Aká by bola tá vaša?

Výstavu sedemdesiatich tradičných bábik z majetku Japan Foundation, ktorú organizovalo Japonské veľvyslanectvo v Bratislave a Slovenské národné múzeum, som stihla vidieť v posledný deň. Videla, nafotila, no nestihla napísať. Len občas niekomu s nadšením rozprávam o tom, čo môže taká bábika prezradiť o tom, kto si ju vybral.

Najskôr k histórii

Azda najznámejšie sú bábiky kokeši, jednoduché drevené figúrky bez končatín, vyrezané a vypaľované, pomaľované žiarivými farbami, s poetickými názvami Stúpajúci drak, Vietor v cisárskom hlavnom meste, Dosiahnuť až na nebesia, či Pieseň o štyroch ročných obdobiach (na obr.). Prvé kokeši začali vyrezávať umelci v horách s liečivými prameňmi na ostrove Honšú. Návštevníci kúpeľov si ich odnášali ako talizmany, ktoré prinášajú šťastie a dobrú úrodu. Kokeši sú maľované ručne, každá z nich má vlastnú osobnosť. Každá symbolizuje istého ducha, istú ľudskú hodnotu. Ak vám váš japonský priateľ daruje kokeši bábiku, určite starostlivo vyberal vlastnosť, ktorú stelesňuje bábika a ktorú si on váži na vás.Japonci oslavujú rodinné sviatky, ktoré my nepoznáme. Tretieho marca sa koná festival dievčat Hina, chlapci majú vyhradený piaty máj, festival Gogacu. Rodiny, ktoré majú dcéry, v tento deň vyzdobia doma oltár bábikou, ktorá stelesňuje dievčenskú nežnosť a poslušnosť. Rituál slúži na to, aby privolal k dcére šťastie. Rodiny, ktoré majú synov, vystavujú v dome figúrku bojovníka a modlia sa, aby ich syn bol silný a zdravý. Zlatý chlapec Kintaró, postava z japonských mýtov a obdoba európskeho Herkula, reprezentuje chlapčenskú silu.Bábiky Ojama Ningjó zobrazujú elegantné mladé ženy, symbol módnych trendov v obliekaní aj v účesoch. Tváričky precízne nalíčené práškom z rozomletých ustríc, nádherné vyšívané kimoná.Typické bábiky majú aj divadlá nó a kabuki, zobrazujú nimi najznámejšie scény z divadelných hier. Ošie hagoita sú drevené lopáriky s obrázkami vyrezanými z dreva a obalenými vzácnymi látkami. Na obrázku vpravo Sukeroku, elegantná hrdinka najznámejšej z hier tradičného divadla kabuki.


Kimekomi sú bábiky, ktoré obliekali tak, že im postupne nalepovali na seba rôzne vrstvy farebných látok. Na obr. bábika nazvaná Plynúci čas, žena z obdobia Edo (1603 – 1868), ktorá je taká zaujatá čítaním, že prestala vnímať plynutie času.


Ičimacu ningjó znázorňujú deti, väčšinou pri hre. Ak vám niekto daruje takúto bábiku, berte to ako dôkaz priateľstva a dobrých úmyslov. Kjótske bábiky sú oblečené ako šľachta cisárskeho dvora, ktorý kedysi sídlil v Kjóte. Bábiky, ktoré predstavovali cisára a cisárovnú, mali zahnať zlých duchov a zvestovať príchod jari.Každá z japonských bábik má svoj účel a stelesňuje ideál, želanú vlastnosť, ľudskú hodnotu. Nie je to len tradícia, ktorá patrí do minulosti, aj dnešní umelci sa radi a často venujú tvorbe bábik. Ich kreativita a symbolika sa vysoko cení. Konajú sa výstavy bábik, bábiky sú v dnešnom Japonsku stále in.

Bábiky, ktoré odrážajú v sebe túžby svojich majiteľov, stelesňujú ich najlepšie Ja, ideálnu predstavu o sebe, alebo o tom, komu bábiku darujú. V Japonsku musím mať svoje alter ago, na výstave som našla bábiku, ktorá bola „celá ja“. Tak mi napadlo, že je to celkom dobrý návod na to, aby človek spoznal samého seba. Akú bábiku by si vybral? Vieme, kým naozaj sme? Kým sme chceli byť? Ako ďaleko sme sa vzdialili od ideálu, ktorý sme chceli žiť? Ktorú bábiku by sme si vzali domov a vystavili na čestné miesto počas festivalu na našu oslavu? Nežnú a krásnu gejšu, milovanú a zabezpečenú? Nezávislú umelkyňu, hráčku na lutne? Zápasníka sumo, ktorého kŕmia slávou a vyberaným jedlom a on za to z času na čas vytlačí niekoho iného z kruhu? Herca a miláčika más, ktorý urobí čokoľvek pre potlesk a zakaždým nosí inú masku? Generála, ktorého musí doma každý poslúchať na slovo? Aká bábika sa skrýva v našom najhlbšom vnútri? Aké je naše pravé Ja?
 

Text a foto: Danica JANIAKOVÁ

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB