Káva s vôňou levandule

Káva s vôňou levandule

Napísala 

Levanduľová káva, levanduľový čaj, levanduľové kapučíno, levanduľový banán so zmrzlinou, levanduľový sorbet. Aj ponuka sladkých koláčov (s čím asi? no s levanduľou). A to všetko uprostred Bratislavy, v malom dvore na Obchodnej ulici.

„Máme kuchára z Viedne, ktorý nám práve pripravuje návrhy na rozšírenie ponuky“, hovorí Miro Sedláček, jeden z dvoch majiteľov Lavender Café Baru, podniku, ktorý sa evidentne inšpiroval farbami a duchom Provensálska. Turisticky obľúbený francúzsky región preslávila fialová levanduľa a bicykle s košíkmi ruží, a obe farby, ružová a fialová, dominujú aj v bratislavskej kaviarni s levanduľou v názve: „Každý obchod musí mať ducha, toto je náš štýl a budeme robiť všetko preto, aby sa k nám zákazníci radi vracali, aby sme väčšinu z nich po čase poznali osobne a mohli oslovovať menom. Zatiaľ pri každej ďalšej návšteve dostávajú postupovú zľavu.“ V samotnej kaviarni sa nefajčí. Počas letnej sezóny bolo možné sedieť aj na terase vonku, kde stoly kaviarne susedia so stolami vegetariánskej reštaurácie.

Dvaja majitelia Lavender Café Baru, ktorý funguje druhý rok, sa stretli ako kolegovia pri práci v reštaurácii a hoteli, kde natrafili na nie práve najlepšiu pracovnú atmosféru. Keď zistili, že obaja snívajú o tom, že raz budú viesť vlastnú kaviareň a že dohromady majú skúsenosti kuchára, barmana, čašníka i prevádzkara, takže nemusia nikoho zaúčať, rozhodli sa: poďme do toho. Samozrejme, podnikanie si vyžaduje nejaký ten kapitál, najmä v začiatkoch, ale v konečnom dôsledku sa ukázalo, že nie až taký veľký, aby ich to odradilo. Pomohli kamaráti, ktorí požičali chýbajúce peniaze, zvyšok zariadenia vyrobili sami: „Táto polička visela u mamy, len sme ju natreli farbou. Starý bicykel, ktorý dnes spolu s kyticou umelých kvetov tvorí hlavný pútač, hrdzavel u sestry. Krhlu pred vchodom venovali susedia. Využili sme aj konáre z ich starého viniča, na ktorých je teraz naťahaný jazmín. Zopár týždňov sme pílili, stĺkali, farbili a vyberali zariadenie. Semená levandule sme objednali cez internet a prišli až z Francúzska, stoličky nám vyrobili v Leviciach. Levanduľový sirup, ktorý používame, varíme sami, je chutný, hustý, voňavý a má krásnu farbu.“ Sirup si tu môžete kúpiť, v ponuke je aj zázvorový, medovkový a sirupy z ďalších liečivých byliniek. Aby kaviareň naozaj zodpovedala tomu, čo jej majitelia zamýšľali – vytvoriť ozdravujúcu a relaxačnú zónu uprostred uponáhľaného hlavného mesta. K jej dobrému menu prispievajú aj pravidelné trhy vo dvore, levanduľové, bylinkové, o prírodnom prístupe k zdraviu, i charitatívne.

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB