Rovinj - raj pre romantikov

Rovinj - raj pre romantikov

Napísala 

Rovinj, mesto považované za jedno z najromantickejších v celom Chorvátsku, obklopené cédrami, borovicami a píniami, balzam pre alergikov a astmatikov. Harmonicky prepája architektúru a prírodu, malebné uličky, galérie, reštaurácie, vinárne, skvelú kávu či zmrzlinu, a samozrejme množstvo možností zábavy.

„Ak hľadáte ubytovanie, máme tu všetko – od kempov, cez apartmány, až po nový päťhviezdičkový Grand Hotel Park, v ktorom najlacnejšia izba pre dvoch stojí tristo eur,“ povedal náš sprievodca Renato Orbanič. (My sme boli ubytovaní v apartmánoch letoviska Amarin, v ktorom je presne toto všetko, hotel, apartmány, aj kemp). Renato ešte dodal, že dvadsať percent nehnuteľností v Rovinji dnes vlastnia cudzinci, Američania, Škandinávci a iní. Väčšina z nich prišla k bývaniu v Rovinji nasledovným spôsobom: manželka sa po prechádzke historickým jadrom nadchne, povie, že tu chce žiť, a hneď sa kupuje. Po prechádzke romantickými uličkami starého mesta im rozumiem. Pre našinca je dokonca hneď k dispozícii aj pracovná ponuka, Rovinj a okolie má v súčasnosti nedostatok sprievodcov v slovenskom či českom jazyku. Mimochodom, na vychádzku do historického centra si vezmite pohodlnú turistickú obuv, určite nie vysoké opätky, pretože terén je miestami kopcovitý a ulice dláždené klzkými kameňmi.

Známu siluetu mesta vytvára kostol sv. Eufémie, vzácna baroková pamiatka so 60 metrov vysokou zvonicou. Na jej vrchole stojí 4,70 metra vysoká bronzová socha svätice, ktorá robila každý deň zázraky, keď žila, a legenda tvrdí, že ak niekto pokorne poprosí ochrankyňu mesta o zdravie alebo lásku, ona ho vypočuje a jeho želanie mu splní aj dnes. Socha sa točí okolo svojej osi a pravou rukou ukazuje smer vetra.

V Rovinji žije početná komunita umelcov, maliarov, sochárov a keramikárov. Na ulici Grisia nájdete galérie, ktoré prezentujú ich práce - obrazy, sochy, šperky. Škoda, že postupom času sa tu usadili aj stánky s textilným tovarom, ktorý patrí skôr do tržnice.

Pláže sú kamienkové, okolo nich vedie promenáda a v borovicových hájoch sú vybudované chodníky pre peších aj pre cyklistov. Letovisko si tu kedysi dala postaviť aj cisárovná Mária Terézia. Dnes je Rovinj vyhľadávanou destináciou vhodnou aj na aktívny oddych. Športovci majú k dispozícii desiatky tenisových kurtov, volejbalových a basketbalových ihrísk, lezeckú stenu a cyklotrasy. Na svoje si prídu aj potápači.

V Rovinji bola roku 1882 založená továreň na spracovanie rýb, prvá v Chorvátsku. Dnes môžete pozorovať rybárov a prístavný ruch z reštaurácií a kaviarní na prístavnej promenáde. Bohatú ponuku rýb nájdete v mestskej tržnici. Dom batany je múzeum, ktoré si všíma batanu, tradičné plavidlo tunajších rybárov. Ich každodenným jedlom bývala ryba na rošte. Už v jednej z najstarších kuchárskych kníh z čias antiky popísal Apicius jedlo s názvom Sedem spáčov, ktorým bolo mäso grilované na rošte. Na Jadrane sa takýmto spôsobom najčastejšie pripravuje ryba. Obalí sa v kukuričnej múke, osolí, podľa chutí posype korením, a krátko restuje alebo griluje. Doprajte si špeciality z miestnych druhov rýb, vrátane vynikajúcej polievky, ktorú nám v takejto dizajnovej polfľaši doniesli v reštaurácii Stancija Meneghetti v dedinke Bale.

Výlety do okolia

Benátky, dva národné parky - Brijuni a Plitvice, Poreč, Motovun, Opatija a Pula, to sú ďalšie zaujímavé destinácie, ktorými si môžete vyplniť program počas dovolenky na Istrii. Pula ponúka nezabudnuteľnú prehliadku rímskeho amfiteátra, vrátane tunelov a koridorov, ktorými vychádzali do arény dávni rímski gladiátori. V reštaurácii neďalekého hotela Amfiteatar ochutnajte umelecké diela na tanieri, farebný zážitok servíruje šéf kuchyne Denis Zembo, inak aj abstraktný maliar, ktorého obrazy zdobia celú reštauráciu. V Pule môžete s deťmi navštíviť aj známe akvárium umiestnené v bývalej vojenskej pevnosti.

Šesť kilometrov severne od mesta Rovinj leží Limský kanál, 9 km dlhý a 600 m široký záliv pripomínajúci kaňon. Pestujú v ňom ustrice a mušle, ktoré dodávajú do okolitých reštaurácií.

Ak milujete hľuzovky, tu si prídete na svoje. Karličovci v dedinke Paladini majú rodinný podnik zameraný na výrobu olejov, syrov, nátierok, likérov a čokolád, všetko s príchuťou hľuzoviek, áno, aj čokolády, áno, aj likéry. Ak budete mať záujem, usporiadajú pre vás vychádzku do blízkych lesov, počas ktorej vám špeciálne trénovaní psi predvedú, ako vyhrabávajú spod zeme túto zvláštnu a mimoriadne drahú pochutinu. V neďalekom Motovune si okrem prehliadky starej pevnosti môžete v miestnej konobe Mondo vybrať niektorú zo špecialít s hľuzovkami.

Malebný Vrsar preslávili pamiatky (rímsky akvadukt, románsky kostol, stredoveká mestská brána s dubovými dvermi), sochár Dušan Damonja a dvanásť neobývaných ostrovov v okolí, na ktoré sa môžete preplaviť člnmi. Kedysi Vrsar rád navštevoval i legendárny zvodca žien Giacomo Casanova.

Istria s rozlohou 3 160  km2 vyzerá na mape ako srdce, ktoré obmývajú vody Jadranského mora. Tento najväčší polostrov Jadranu meria od severu na juh najviac 100 km, od východu na západ najviac 75 km. Na Istrii sa môžete kúpať v mori päť mesiacov v roku, opaľovať ešte dlhšie. Vybrať si môžete tak medzi dynamickými letoviskami pri mori (Umag, Novigrad, Poreč, Rovinj, Vrsar, Rabac, Pula), ako aj starobylými mestečkami Motovun, Grožnjan, Hum a Oprtalj, alebo množstvom pokojných dediniek, o ktorých sa mnohí návštevníci vyjadrujú ako o „chorvátskom Toskánsku“. Jar je ideálna pre cyklistov, turistov, horolezcov, zatiaľ čo jeseň dopraje zberačom húb, gaštanov a hrozna.

Danica JANIAKOVÁ

Reportáž vznikla s podporou Chorvátskej turistickej agentúry.

Viac informácií o Chorvátsku, jeho zaujímavých miestach a recepty z chorvátskej kuchyne nájdete v knihe

Dobar tek! Dobrú chuť! Gastronomický sprievodca po Chorvátsku

 Objednávky kníh: TU

Kniha je vypredaná, v prípade záujmu hľadajte v antikvariátoch.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB