Zimná dovolenka v Štajersku

Zimná dovolenka v Štajersku

Napísal 

Ak patríte k pravidelným návštevníkom rakúskych lyžiarskych stredísk, oceníte prehľad toho, čo pre milovníkov zimnej dovolenky pripravili v Štajersku – aj keď v tejto chvíli ešte nie je jasné, aké protipandemické opatrenia budú platiť, keď príde čas „vytiahnuť lyže z pivnice a začať voskovať“, ako hovoria domáci o vypuknutí lyžiarskej sezóny. Tohto roku si pripravili jedenásť lákavých zobrazení toho, čo ich hostí čaká: pocit čerstvo upravenej zjazdovky pod lyžami * turistika v snehu * do prírody na snežniciach * na bežkách za súmraku * dokonalý relax v termálnych kúpeľoch * romantika vo dvojici * tak vonia advent * vianočné nákupy * biela zima a výletné ciele * kulinárske špeciality v štajerských chatách * ochutnávky skvelého vína v miestnych vinárstvach.

Prvý na snehu

Spustiť sa o ôsmej ráno ako prvý po dokonale upravenej zjazdovke, to je fascinujúci pocit, ktorý si môžete užiť v lyžiarskom stredisku Tauplitz (región Ausseerland-Salzkammergut). V stredisku Stuhleck (Horné Štajersko) bude od polovice januára a vo februári 2022 premávať sedačková lanovka už od siedmej hodiny ráno pre tých, ktorí si chcú vychutnať východ Slnka vo výške 2000 metrov. V cene skipasu majú aj raňajky v salóniku panoramatickej reštaurácie W11.

Horúci čaj z termosky si môžete vychutnať pri východe Slnka aj na kopci zvanom Teufelstein (Diablova skala pri idylickej obci Fischbach). Ku krížu na vrchole mystického miesta sa dostanete buď na bežkách alebo peši na snežniciach. Nebudete sami, toto zvláštne miesto býva cieľom viacerých nadšených návštevníkov.

Nezabudnuteľné túry

V prírodnom parku Pöllauer Tal vo východnom Štajersku čaká turistické rodiny okružná túra po prírode, ktorá aj uložená na zimný spánok dokáže dopriať ľuďom výnimočný relax. Otvorili tu prvý tematický chodník zameraný na takú aktuálnu tému, akou sú klimatické zmeny. Chodník vhodný pre celé rodiny vás počas trojhodinovej prechádzky prevedie na trase dlhej deväť kilometrov po okolitej krajine, v ktorej rastliny, stromy i skaly vytvárajú mystické útvary. Pri obci Hinterbrühl je trasa dokonca bezbariérová.

Hlavné námestie mesta Leoben je východiskovým bodom na vychádzku k zrúcanine Massenburg, na ktorú sa treba vybaviť kvalitnou obuvou. Z rozhľadne si užijete výhľad na zimné mesto a po štvorhodinovej túre dorazíte k chate Mugelschutzhaus v nadmorskej výške 1200 metrov. Odporúčame vám navštíviť aj kúpele Asia Spa Leoben. A určite ochutnajte miestne špeciality zo slaniny, pivo, jablkový džús a cider, biomed a ďalšie gurmánske prekvapenia siete 80 partnerov GenussReich.

V regióne Schilcherland čakajú na hostí, ktorí súrne potrebujú oddych, štyri ranče s lamami alpaka, chlpatými, zvedavými a priateľskými zvieratami, ktoré si môžete dokonca požičať na spoločnú vychádzku po zimnej nedotknutej prírode. Sú to ranče Schilcherland Alpaka v obci Groß St. Florian, v obci Frauental, En Colores v obci Rassach a Schlossblick Alpaka v obci Stainz.

Na snežniciach a na bežkách

Na tichých snežniciach môžete vystúpať v národnom parku Gesäuse cez Haller Mauern, pohorí vo Vápencových Alpách. V hostinci Kamper ochutnáte miestne špeciality, od pečených krvavničiek Blunz'n Gröstl cez babičkin guláš až po štajerské jarné rolky a vegánske karí z bielej kapusty.

Mäsové šišky Fleischkrapfen, to je sýta, korenistá fašiangová špecialita z Horného Štajerska. Dvanásteho februára 2022 o 10. hodine ráno vás bude na trase z Lammeralmu do Malleistenu čakať horský sprievodca Kurz Maierhofer, ktorý vás prevedie až do hostinca Annerlbauer, kde podávajú práve túto skvelú pochúťku.

Rodinám z deťmi je určená nenáročná túra na snežniciach po zoologickej záhrade Wilder Berg Mautern. Trasa meria sedem kilometrov s miernym prevýšením 400 metrov a okrem aktívneho pohybu a stretnutia so zvieratami ponúka krásny výhľad na údolie Liesingtal a Eisenerzské Alpy. Pozor! Neschádzajte z vyznačených chodníkov a lesných ciest, aby ste zvieratá nerušili počas zimného odpočinku.

Upravené trasy v Ramsau am Dachstein v dĺžke 220 kilometrov lákajú každoročne mnohých bežkárov. Tohto roku ich čaká aj štvorkilometrová „nočná“ bežecká trať osvetlená až do deviatej hodiny večer. Špeciálnu ponuku pre deti nájdete na bežkárskej trati Joglland rodiny Orthoferovcov vo východnom Štajersku. V požičovni majú dostatok lyží, topánok a palíc aj pre tých najmenších bežkárov. Počas ochutnávkového kurzu s Klaudiou a Lilli sa deti hravou formou naučia ísť v stope. Pre deti do 10 rokov veku je používanie trate bezplatné.

V liečivých termáloch

Vulkania v kúpeľoch Rogner Bad Blumau je obývateľné umelecké dielo. Jeho voda lieči reumatizmus, opotrebované kĺby a bolesti chrbta. Druhý prameň sa nazýva Melchior, vyviera z takmer kilometrovej hĺbky a má teplotu 47 stupňov Celzia. V kúpeľnom stredisku Loipersdorf majú toboganový park pre deti. Môžu sa vyblázniť vo vode s piatimi šmykľavkami s celkovou dĺžkou 529 metrov, či už je to dvojdráhová Carrera s pretekárskou atmosférou, rýchla víchrica s možnosťou šmýkania vo dvojici, turbo šmýkačka Pfitschipfeil s rýchlosťou do 50 km/h, alebo panoramatická šmykľavka, na ktorej máte cez akrylovú kupolu výhľad na okolitú krajinu.

A ak ste ešte nevideli saunu uprostred vinohradov s očarujúcim preskleným panoramatickým výhľadom, nájdete ju vo vinárstve Kappel (oblasť Schilcher na juhu Štajerska).

Romantika pre dvoch

Útulný salónik s praskajúcim ohňom v krbe, exteriér zo starého dreva a prírodného kameňa, kulinárske špeciality na záver dňa, to je ponuka hotela Almwellness Pierer v prírodnom parku Almenland. Podobný zážitok vás čaká ak neďalekej chate Latschenhütte pri romantickom jazere Teichalmsee.

Vôňa adventu a vianočné nákupy

Užijete si oboje na trhu Grieskindlmarkt na námestí Nikolaiplatz v Grazi (ponesie sa v znamení trvalej udržateľnosti, vystavovať sa chystajú miestni dizajnéri s ručne vyrábanými šperkami, odevmi, kozmetikou a bytovými doplnkami), v meste Leoben (adventné trhy spojené s oslavami na počesť svätej Barbory, patrónky baníkov, a ochutnávkami tradičného piva Barbarabier), v Mariazelli (trh umenia a remesiel s najväčším adventným vencom na svete, orámovaný kulisou slávnej baziliky).

Na historickom nádvorí ulice Hans-Sachs-Gasse 6 v starom meste Graz sa nachádza obchod s remeselnými výrobkami, suvenírmi a darčekmi všetkého druhu, ktorý vám odporúčame ako tajný tip na nákup originálnych darčekov pre všetky ročné obdobia, predovšetkým na Vianoce a Veľkú noc. Nájdete tu všetko, čo potrebujete pre útulný domov: dekorácie do bytu, ručne šité závesy, obrusy, vankúše, ručne šitú posteľnú bielizeň Richelieu a čipkované obliečky.

Je to úsmevná historka o tom, ako sa môže čosi zlé zmeniť na dobré, priam skvelé. Jedného dňa roku 1883 zmeškal Karl Kastner v Grazi prípoj do Záhrebu. Namiesto nudného čakania na ďalší vlak si prezrel mesto a v jeho centre našiel zaujímavé priestory pre svoj obchod. Jeho firma v Grazi prosperovala, o dva roky zaviedla ako prvá v strednej Európe pevné ceny a vďaka tomu pristúpila roku 1887 k ďalšiemu inovačnému kroku: spustila ako jedna z prvých aj zásielkový predaj. Dodnes je obchodný dom Kastner&Öhler v Grazi symbolom kvality a okrem butikov a hračkárstiev ponúka aj nádherný výhľad na mesto zo svojej strešnej terasy.

Po návšteve mariazellskej baziliky a adventných trhov pred ňou nezabudnite navštíviť manufaktúru na výrobu likérov v obchodnom dome Arzberger, obľúbený Pantherstrick. Historické centrá Weizu, Hartbergu, Gleisdorfu a Friedbergu sa počas adventu menia na fascinujúce fotografické kulisy. Vinotéka Vinofaktur v meste Vogau, to je 1700 metrov štvorcových s bezkonkurenčnou ponukou kulinárskych špecialít: syry, džemy, cestoviny, horčica, šunka a klobásy, nakladané ovocie a zelenina, až po kvalitné liehoviny a whisky. A samozrejme, klasické i raritné miestne vína. Vzhľadom na súčasnú situáciu je výstava až do odvolania zatvorená, ale hala tržnice bude otvorená každý deň od 9. do 18. hodiny, aj počas štátnych sviatkov.

Tipy na výlety

Centrum Grazu môžete objavovať spolu s osobným interaktívnym multimediálnym sprievodcom po meste, ktorý si stiahnete do smartfónu. Okrem pamiatok nazývaných Grácie z Grazu sa dozviete mnoho zaujímavostí a zábavných anekdot o meste a jeho slávnych obyvateľoch. Prechádzka vedie cez sedemnásťzastavení a ak správne odpoviete na otázky kvízu, na konci vás bude čakať milé prekvapenie.

Bohatý archív o zimných športoch, rozsiahla knižnica a široká škála vzdelávacích programov, to je Múzeum zimných športov v meste Mürzzuschlag. Na návštevu vás pozýva aj kaviareň Skirockcafe a obľúbená lyžiarska chata.

Svet zvierat Herberstein umožňuje absolvovať safari okolo sveta za jediný deň. Žije tu viac ako 700 zvierat 85 druhov zo všetkých kontinentov, ako panda, bizón, daniel, rys, lamy alpaky, tamarín pinčí i kráľ zvierat lev Cézar s celou jeho mladou rodinou.

Lyžiarske stredisko Aflenzer Bürgeralm v Hornom Štajersku je vyhľadávané aj kvôli dobrému jedlu - či už je to štrúdľová polievka na chate Lärchenhütte, Türkentommerl a Fedlkoch na chate Almrauschhütte, Schweinsbratl a Buchtln na chate Wirtshaus Pierergut, ťahané farmárske šišky na chate Schönleitenhaus a divina v reštaurácii Hochschwabwirt v obci Thörl, kde majú na jedálnom lístku jelene, kamzíky, srny.

Na Aflenzer Bürgeralm sa môžete vybrať na túru od chaty k chate, počas ktorej máte šancu vidieť kamzíky, kozorožce a snežné zajace. Vedie z Almboden do Schönleitenhaus  a končí u domácej pani Hermi, ktorá hostí rozmaznáva slávnymi Bauernkrapfen a pohárom pálenky.

Organizátori tohtoročnej zimnej sezóny v Štajersku potvrdili, že sú v prípade nepriaznivého vývoja pandémie pripravení urobiť potrebné zmeny podľa aktuálnych opatrení, ktoré vyhlásia rakúske úrady. Zatiaľ nechcú nič zatvárať. Pre toho, kto plánuje dovolenku v obľúbených lyžiarskych letoviskách, platí, že má pozorne sledovať lokálne rakúske spravodajstvo a aktuálnu situáciu v spolkových krajinách. V súčasnosti (prvý novembrový týždeň) má Rakúsko zaočkovaných 64 percent obyvateľov. Počty chorých stúpajú, v porovnaní s minulým rokom však majú menej obetí. Aktuálne tu platí päťstupňový systém protiepidemiologických opatrení, pričom prvý stupeň je najvoľnejší, piaty najprísnejší. Kvôli vysokému počtu nakazených koronavírusom Rakúsko zavádza kontroly platných covid pasov pri vycestovaní medzi regiónmi, aktuálne platia v štyroch spolkových krajinách, a to v Tirolsku, Štajersku, Hornom i Dolnom Rakúsku. Cestujúci sa musia preukázať buď dokladom o očkovaní proti covidu, negatívnym testom alebo potvrdením o prekonaní ochorenia. Policajti skenujú QR kódy covid pasov a ten, kto sa pokúsi vycestovať so sfalšovaným dokumentom, môže počítať s trestným stíhaním. Aj hlavné mesto Viedeň sprísňuje opatrenia, do reštaurácií a barov budú mať prístup len ľudia s potvrdením o zaočkovaní alebo prekonaní ochorenia covid19. Nové obmedzenia platia aj pre zimnú turistiku, vrátane vianočných trhov.

Aktuálne protipandemické opatrenia:
- používanie masky FFP2 v interiéri
- 2G povinné pri návšteve gastronomických prevádzok a celodenných podujatiach: doklad o plnom očkovaní platný max. 9 mesiacov, doklad o prekonaní ochorenia max. 180 dní, PCR a antigénové testy sa neakceptujú
- dodržiavanie minimálne 1 m odstup medzi osobami
- používanie dezinfekčných prostriedkov, dávkovače s dezinfekciou sú k dispozícii

Foto: Tom Lamm a Harry Schiffer

 

Posledná úprava 10.11.2021
PR

Nájdete nás na FB