Zima. Dovolenka. Hory. A ty

Zima. Dovolenka. Hory. A ty

Napísala 

„Prichádzame s dobrou správou, u nás už nasnežilo až do údolia, budúci týždeň sa začne lyžiarska sezóna,“ uviedol Christoph Eisinger bratislavskú prezentáciu Ski amadé, najväčšieho lyžiarskeho regiónu v Rakúsku. Vlani privítali pol milióna hostí, 28 000 z nich prišlo zo Slovenska. Slováci lyžujú v Alpách každý rok vo vyššom a vyššom počte, v priemere tu trávia 5-7 dní zimnej dovolenky.

Ski amadé (vyslov ši amadé), to je päť regiónov, 760 kilometrov zjazdoviek, 270 vlekov, 25 lyžiarskych škôl a 1230 horských chát a reštaurácií. Pod „strechu“ najväčšieho lyžiarskeho regiónu v Rakúsku patrí Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig a Grossarltal. Vo všetkých týchto vyhľadávaných centrách môžete lyžovať s jednou permanentkou. V hlavnej sezóne stojí šesťdenný skipas 257 eur, pre mládež 192,50 eur a pre deti 128,50 eur.

Pred zimnou sezónou investovali 68 miliónov eur, 29 miliónov šlo na zasnežovanie („lebo občas príroda nehrá s nami“). V decembri bude spustená nová – a najdlhšia – šesťsedačková lanovka na Schuttleberg v stredisku Flauchwinkl-Zauchensee. Výškový rozdiel 628 metrov prekoná za šesť minút, vyvezie vás až do výšky 1900 metrov.Dni nezabudnuteľných zážitkov

Novinkou v ponuke sú Made my day, dvanásť špeciálnych celodenných programov, každý od rána do večer nabitý zážitkami. Môžete si rezervovať program ktoréhokoľvek z nich, cena za jeden deň sa pohybuje od 50 do 190 eur. Do terénu sa ide v skupinách s minimálne štyrmi a  maximálne dvanástimi ľudmi, aby bol zážitok pre každého z nich naozaj intenzívny. Každá skupina má profesionálneho sprievodcu. Výber je pestrý, je tu deň pre vyznavačov adrenalínu i pre milovníkov gastronómie. Ten váš deň sa môže začať napríklad raňajkami v gondolovej lanovke nad strechami obce Wagrain. O siedmej vyrážate na panenský svah, na ktorom ešte v ten deň nikto nelyžoval, vy budete prví. Potom si užijete masáž, poobede snowbiking, večer idete tancovať – a flirtovať, čo, samozrejme, k dovolenke tiež patrí. Alebo sa vyveziete prvou lanovkou až k Dachsteinskému ľadovcu, kde sa naraňajkujete a freeridingom zjazdíte dole. Ak chcete, môžete sa učiť fotiť so športovou fotografkou. Alebo cvičiť jogu na okraji zjazdovky. Lyžovať pri východe slnka. Liezť v zľadovatenom teréne. Ísť na túru so snežnicami. Sánkovať sa. Vyblázniť v krytom bazéne s tobogánmi. Previezť na voze ťahanom koňmi. Podmienkou rezervácie je skipas platný v Ski amadé. V teréne vás vedie sprievodca a vy nemusíte premýšľať, kadiaľ ísť, len sa necháte viesť.

Určite nezabudnete na dva dni u stolárskeho majstra Ruperta Thurnera. Môžete si u neho vyrobiť drevené lyže, sami, vlastnými rukami, len s hoblíkom, pílou, živicou. Lyže budú „ušité“ vám na mieru, budú vyzerať podľa vašich predstáv a budú zodpovedať štandardu priemyselne vyrábaných lyží. A potom sa môžete vybrať na prvý zjazd na vlastnoručne vyrobených lyžiach.


Dámske jazdy

Bring a friend, ladies week, dámska víkendová jazda, 1 + 1 zdarma, dvojposteľová izba za cenu pre jedného hosťa. Program pre dámy v termíne od 17.  do 24. marca, v cene je permanentka na vlek, osobný lyžiarsky sprievodca, testovanie nových typov lyžiarskych lyží, módna prehliadka lyžiarskeho výstroja.

Mini´s week

Program pre malé deti do 6 rokov, ktoré sa chcú naučiť lyžovať u profesionála. Od 13. do 27. januára máte v sume 100 eur 5 x pol dňa lyžiarsky výcvik, plus permanetku, plus požičanie výstroja pre dieťa. Vo vybraných hoteloch je dieťa ubytované zdarma. Menšie deti sa zabavia v lyžiarskej škôlke, staršie v snowparku a rodičia sa môžu lyžovať bez toho, aby si robili starosti.

V nedeľu 11. februára čaká deti vo fun parku monte popolo v stredisku Eben maskot Monti, fotenie, maľovanie na tvár a samozrejme, športový program na trati so zábavnými zastávkami, počas ktorých sa testuje lyžiarska zručnosť i bezpečnosť jazdy. Deti môžu vyhrať veľa cien. Rodinný fun park s prírodným terénom a zábavou pre celé rodiny nájdete aj v stredisku Radstadt. Konateľ Salzburger Sportwelt Gerhard Wolfsteiner zdôrazňuje: „Sme zameraní predovšetkým na rodiny s deťmi, vrátane detského menu v hoteloch a chatách. Máme cvičné vleky pre lyžiarske škôlky, na deti čaká tisíc inštruktorov, ktorí ich naučia lyžovať a snowboardovať. Vychádzame z toho, že keď sa deti naučia lyžovať práve u nás, budú sa sem radi vracať, a že si tak vychovávame novú generáciu hostí.“

Fun parky pre tínedžerov

Zábavné parky pre snowboardistov a freeriderov, pre mladých s ich obrovskou energiou a vitalitou. Prvý podobný fun park bol otvorený vo Flachauwinkl-Kleinarl, k nemu medzitým pribudli ďalšie tri s rôznymi stupňami obtiažnosti. Deň pre milovníkov free-stylu môže vyzerať aj tak, že si juniori doobedu s trénerom zamakajú na zlepšovaní techniky, na obed si dajú hamburger a pozrú nahrávky toho, čo zvládli na snehu, keďže ich nahrávala kamera z dronu. Tínedžeri do 16 rokov, ktorí nahrajú svoje odvážne skoky alebo zaujímavé kresby v snehu na video, môžu vyhrať dobré ceny, kompletné lyžiarske vybavenie, vrátane kamery GoPro.


Región, v ktorom lyžovanie chutí

Lyžovanie sa dá ideálne prepojiť s gurmánskym zážitkom a záver lyžovačky – ale až záver! – ukončiť šnapsom. Z gurmánskych podujatí je TOP akciou najvyššie položený farmársky trh v Alpách. Tridsať chát pripraví v termíne od 10. do 17. marca stánky s kulisami hôr a ponukou miestnych gazdovstiev: slané šišky s kyslou kapustou, šišky plnené mäsom, pinzgauské halušky, štajerské špekáčiky, domáci chlieb, syry, slanina, saláma z diviny, marmelády, med, pálenka z limbových šišiek či bylinkové likéry, údené pstruhy, nakladaná zelenina – to všetko môžete ochutnať a pritom si nemusíte ani odopnúť lyže.


LIVE navigácia

Za 19 eur na deň sa dajú v 25 strediskách požičať špeciálne okuliare, ktoré majú v sebe zabudovaný navigačný systém. S nimi sa určite nestratíte, navigácia vás povodí po všetkých trasách, ktoré si zvolíte. Live navigácia je skutočne live, informuje vás teda o tom, čo sa práve deje. Tieto Smart Ski Goggles, dátové lyžiarske okuliare s navigáciou lyžiari testujú už tretí rok. Všetky dôležité údaje sa im zobrazujú priamo na malej obrazovke v okuliaroch – nerušia ich však vo výhľade, aby údaje videli, musia sklopiť zrak a pozrieť si dolnú časť obrazovky. Stačí, ak zadáte štart a cieľ, a okuliare vás nasmerujú k chate, k vleku, prinesú informácie o stave zjazdovky, o počasí, upozornia vás na atrakcie, okolo ktorých prechádzate, na miesto vhodné pre vydarenú fotografiu. Aplikácia Ski amadé Guide obsahuje mapy, prehľad vášho športového dňa, informácie o zdolaných výškových metroch a rýchlosti, dokonca aj o spotrebe kalórií. Môžete sa pripájať aj na sociálne siete, Ski amadé má v teréne viac ako 400 bezplatných prístupov na internet.

Advent v krajine Tichej noci

Aj pesnička môže mať svoje narodeniny. A najznámejšia vianočná pieseň Tichá noc, Svätá noc práve oslavuje 200. narodeniny. Text vymyslel v roku 1817 farár Joseph Mohr, hudbu skomponoval učiteľ Franz Xaver Gruber. Úplne prvý raz zaznela na Vianoce 1818 v Kostole sv. Mikuláša v obci Oberndorf pri Salzburgu. Posledným pôsobiskom farára Mohra bola obec Wagrain, kde je pochovaný a kde na jeho počesť a na počesť najslávnejšej vianočnej koledy pripravujú špeciálne oslavy. Joseph Mohr bol prívetivý, vtipný a spoločenský človek, ktorému veľmi záležalo na zlepšení života chudobných. Inicioval stavbu základnej školy vo Wagraine, do ktorej vložil takmer celý svoj majetok a úsilie, obci kúpil aj požiarnu striekačku. Stále tu na neho s láskou spomínajú. Môžete absolvovať jeden a pol hodinovú vychádzku v snehu a tichu po stopách, ktoré tu zanechal, pozrieť si  kostol, kde pôsobil, farský dvor, cintorín s miestom jeho posledného odpočinku. V čerstvo zrekonštruovanom dome vikára bude 3. decembra otvorené múzeum Tichej noci, venované piesni s výnimočným čarom a životu jedného z jej autorov. Pri prehliadke múzea budete mať dosť času zamyslieť sa nad hodnotou ticha a pokoja v dnešnej hektickej dobe.

Vo všetkých regiónoch Ski amadé sa konajú adventné koncerty. Ježiškova pošta v múzeu Waggerl-Haus prijíma vianočnú poštu. Počas Adventu kultúr sa od 8. do 12. decembra bude prezentovať Švédsko. V obci St. Johann-Alpendorf si od 23. novembra do 23. decembra môžete pozrieť tradičný Svetelný advent.www.skiamade.com
www.salzburgersportwelt.

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB