Zima. Dovolenka. Hory. A ty

Zima. Dovolenka. Hory. A ty

Napísala 

„Prichádzame s dobrou správou, u nás už nasnežilo až do údolia, budúci týždeň sa začne lyžiarska sezóna,“ uviedol Christoph Eisinger bratislavskú prezentáciu Ski amadé, najväčšieho lyžiarskeho regiónu v Rakúsku. Vlani privítali pol milióna hostí, 28 000 z nich prišlo zo Slovenska. Slováci lyžujú v Alpách každý rok vo vyššom a vyššom počte, v priemere tu trávia 5-7 dní zimnej dovolenky.

Ski amadé (vyslov ši amadé), to je päť regiónov, 760 kilometrov zjazdoviek, 270 vlekov, 25 lyžiarskych škôl a 1230 horských chát a reštaurácií. Pod „strechu“ najväčšieho lyžiarskeho regiónu v Rakúsku patrí Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig a Grossarltal. Vo všetkých týchto vyhľadávaných centrách môžete lyžovať s jednou permanentkou. V hlavnej sezóne stojí šesťdenný skipas 257 eur, pre mládež 192,50 eur a pre deti 128,50 eur.

Pred zimnou sezónou investovali 68 miliónov eur, 29 miliónov šlo na zasnežovanie („lebo občas príroda nehrá s nami“). V decembri bude spustená nová – a najdlhšia – šesťsedačková lanovka na Schuttleberg v stredisku Flauchwinkl-Zauchensee. Výškový rozdiel 628 metrov prekoná za šesť minút, vyvezie vás až do výšky 1900 metrov.Dni nezabudnuteľných zážitkov

Novinkou v ponuke sú Made my day, dvanásť špeciálnych celodenných programov, každý od rána do večer nabitý zážitkami. Môžete si rezervovať program ktoréhokoľvek z nich, cena za jeden deň sa pohybuje od 50 do 190 eur. Do terénu sa ide v skupinách s minimálne štyrmi a  maximálne dvanástimi ľudmi, aby bol zážitok pre každého z nich naozaj intenzívny. Každá skupina má profesionálneho sprievodcu. Výber je pestrý, je tu deň pre vyznavačov adrenalínu i pre milovníkov gastronómie. Ten váš deň sa môže začať napríklad raňajkami v gondolovej lanovke nad strechami obce Wagrain. O siedmej vyrážate na panenský svah, na ktorom ešte v ten deň nikto nelyžoval, vy budete prví. Potom si užijete masáž, poobede snowbiking, večer idete tancovať – a flirtovať, čo, samozrejme, k dovolenke tiež patrí. Alebo sa vyveziete prvou lanovkou až k Dachsteinskému ľadovcu, kde sa naraňajkujete a freeridingom zjazdíte dole. Ak chcete, môžete sa učiť fotiť so športovou fotografkou. Alebo cvičiť jogu na okraji zjazdovky. Lyžovať pri východe slnka. Liezť v zľadovatenom teréne. Ísť na túru so snežnicami. Sánkovať sa. Vyblázniť v krytom bazéne s tobogánmi. Previezť na voze ťahanom koňmi. Podmienkou rezervácie je skipas platný v Ski amadé. V teréne vás vedie sprievodca a vy nemusíte premýšľať, kadiaľ ísť, len sa necháte viesť.

Určite nezabudnete na dva dni u stolárskeho majstra Ruperta Thurnera. Môžete si u neho vyrobiť drevené lyže, sami, vlastnými rukami, len s hoblíkom, pílou, živicou. Lyže budú „ušité“ vám na mieru, budú vyzerať podľa vašich predstáv a budú zodpovedať štandardu priemyselne vyrábaných lyží. A potom sa môžete vybrať na prvý zjazd na vlastnoručne vyrobených lyžiach.


Dámske jazdy

Bring a friend, ladies week, dámska víkendová jazda, 1 + 1 zdarma, dvojposteľová izba za cenu pre jedného hosťa. Program pre dámy v termíne od 17.  do 24. marca, v cene je permanentka na vlek, osobný lyžiarsky sprievodca, testovanie nových typov lyžiarskych lyží, módna prehliadka lyžiarskeho výstroja.

Mini´s week

Program pre malé deti do 6 rokov, ktoré sa chcú naučiť lyžovať u profesionála. Od 13. do 27. januára máte v sume 100 eur 5 x pol dňa lyžiarsky výcvik, plus permanetku, plus požičanie výstroja pre dieťa. Vo vybraných hoteloch je dieťa ubytované zdarma. Menšie deti sa zabavia v lyžiarskej škôlke, staršie v snowparku a rodičia sa môžu lyžovať bez toho, aby si robili starosti.

V nedeľu 11. februára čaká deti vo fun parku monte popolo v stredisku Eben maskot Monti, fotenie, maľovanie na tvár a samozrejme, športový program na trati so zábavnými zastávkami, počas ktorých sa testuje lyžiarska zručnosť i bezpečnosť jazdy. Deti môžu vyhrať veľa cien. Rodinný fun park s prírodným terénom a zábavou pre celé rodiny nájdete aj v stredisku Radstadt. Konateľ Salzburger Sportwelt Gerhard Wolfsteiner zdôrazňuje: „Sme zameraní predovšetkým na rodiny s deťmi, vrátane detského menu v hoteloch a chatách. Máme cvičné vleky pre lyžiarske škôlky, na deti čaká tisíc inštruktorov, ktorí ich naučia lyžovať a snowboardovať. Vychádzame z toho, že keď sa deti naučia lyžovať práve u nás, budú sa sem radi vracať, a že si tak vychovávame novú generáciu hostí.“

Fun parky pre tínedžerov

Zábavné parky pre snowboardistov a freeriderov, pre mladých s ich obrovskou energiou a vitalitou. Prvý podobný fun park bol otvorený vo Flachauwinkl-Kleinarl, k nemu medzitým pribudli ďalšie tri s rôznymi stupňami obtiažnosti. Deň pre milovníkov free-stylu môže vyzerať aj tak, že si juniori doobedu s trénerom zamakajú na zlepšovaní techniky, na obed si dajú hamburger a pozrú nahrávky toho, čo zvládli na snehu, keďže ich nahrávala kamera z dronu. Tínedžeri do 16 rokov, ktorí nahrajú svoje odvážne skoky alebo zaujímavé kresby v snehu na video, môžu vyhrať dobré ceny, kompletné lyžiarske vybavenie, vrátane kamery GoPro.


Región, v ktorom lyžovanie chutí

Lyžovanie sa dá ideálne prepojiť s gurmánskym zážitkom a záver lyžovačky – ale až záver! – ukončiť šnapsom. Z gurmánskych podujatí je TOP akciou najvyššie položený farmársky trh v Alpách. Tridsať chát pripraví v termíne od 10. do 17. marca stánky s kulisami hôr a ponukou miestnych gazdovstiev: slané šišky s kyslou kapustou, šišky plnené mäsom, pinzgauské halušky, štajerské špekáčiky, domáci chlieb, syry, slanina, saláma z diviny, marmelády, med, pálenka z limbových šišiek či bylinkové likéry, údené pstruhy, nakladaná zelenina – to všetko môžete ochutnať a pritom si nemusíte ani odopnúť lyže.


LIVE navigácia

Za 19 eur na deň sa dajú v 25 strediskách požičať špeciálne okuliare, ktoré majú v sebe zabudovaný navigačný systém. S nimi sa určite nestratíte, navigácia vás povodí po všetkých trasách, ktoré si zvolíte. Live navigácia je skutočne live, informuje vás teda o tom, čo sa práve deje. Tieto Smart Ski Goggles, dátové lyžiarske okuliare s navigáciou lyžiari testujú už tretí rok. Všetky dôležité údaje sa im zobrazujú priamo na malej obrazovke v okuliaroch – nerušia ich však vo výhľade, aby údaje videli, musia sklopiť zrak a pozrieť si dolnú časť obrazovky. Stačí, ak zadáte štart a cieľ, a okuliare vás nasmerujú k chate, k vleku, prinesú informácie o stave zjazdovky, o počasí, upozornia vás na atrakcie, okolo ktorých prechádzate, na miesto vhodné pre vydarenú fotografiu. Aplikácia Ski amadé Guide obsahuje mapy, prehľad vášho športového dňa, informácie o zdolaných výškových metroch a rýchlosti, dokonca aj o spotrebe kalórií. Môžete sa pripájať aj na sociálne siete, Ski amadé má v teréne viac ako 400 bezplatných prístupov na internet.

Advent v krajine Tichej noci

Aj pesnička môže mať svoje narodeniny. A najznámejšia vianočná pieseň Tichá noc, Svätá noc práve oslavuje 200. narodeniny. Text vymyslel v roku 1817 farár Joseph Mohr, hudbu skomponoval učiteľ Franz Xaver Gruber. Úplne prvý raz zaznela na Vianoce 1818 v Kostole sv. Mikuláša v obci Oberndorf pri Salzburgu. Posledným pôsobiskom farára Mohra bola obec Wagrain, kde je pochovaný a kde na jeho počesť a na počesť najslávnejšej vianočnej koledy pripravujú špeciálne oslavy. Joseph Mohr bol prívetivý, vtipný a spoločenský človek, ktorému veľmi záležalo na zlepšení života chudobných. Inicioval stavbu základnej školy vo Wagraine, do ktorej vložil takmer celý svoj majetok a úsilie, obci kúpil aj požiarnu striekačku. Stále tu na neho s láskou spomínajú. Môžete absolvovať jeden a pol hodinovú vychádzku v snehu a tichu po stopách, ktoré tu zanechal, pozrieť si  kostol, kde pôsobil, farský dvor, cintorín s miestom jeho posledného odpočinku. V čerstvo zrekonštruovanom dome vikára bude 3. decembra otvorené múzeum Tichej noci, venované piesni s výnimočným čarom a životu jedného z jej autorov. Pri prehliadke múzea budete mať dosť času zamyslieť sa nad hodnotou ticha a pokoja v dnešnej hektickej dobe.

Vo všetkých regiónoch Ski amadé sa konajú adventné koncerty. Ježiškova pošta v múzeu Waggerl-Haus prijíma vianočnú poštu. Počas Adventu kultúr sa od 8. do 12. decembra bude prezentovať Švédsko. V obci St. Johann-Alpendorf si od 23. novembra do 23. decembra môžete pozrieť tradičný Svetelný advent.


Každý týždeň iný špeciál

Riders Cup, súčasť Svetového majstrovstvá korčuliarov Red Bull Ice Cross Downhill sa koná v stredisku Wagrain-Kleinarl 14. – 17. decembra 2017.
Svetový pohár FIS, ženský nočný slalom svetového lyžiarskeho pohára Audi FIS vo Flachau (8. – 9. 1.), tisíce divákov si každý rok prichádza pozrieť súboj najlepších slalomárok sveta a zažiť autogramiádu lyžiarskych hviezd.
Svetový pohár FIS v snowboardingu (12. – 13. 1.)
Nočný slalom mužov (23. 1.)
Noc balónov (14. 1.) v obci Filmzoos, ktorá má ideálne podmienky pre lety balónom, nízke teploty, krištáľovo čistý vzduch. Od decembra do konca februára môžete aj vy zažiť romantiku letu balónom nad zimnou krajinou.
Najdlhšia osvetlená sánkárska dráha v Radstadte meria 6 kilometrov, je otvorená denne od 9.30 h do 17.30 h, v utorok a piatok až do 22.30 h.
Na lyžiach až do veľkej Noci. Dobré podmienky na lyžovanie, plus slnko na terasách chát – to najlepšie z jarnej dovolenky. Veľkonočný týždeň pre 2 dospelých a 2 deti do 15 rokov stojí priemerne 1370 eur, deti sú v tomto čase často ubytovávané zdarma.
V penziónoch s raňajkami a permanentkou vás týždenná lyžovačka vyjde od 519 eur, v 4* hoteli od 849 eur/osobu. Táto zvýhodnená ponuka je platná od 17. 3. do 15. 4. Pripravené sú špeciálne ponuky pre seniorov 60+, týždenný oddych v horách ich vyjde priemerne 500 eur.

www.skiamade.com
www.salzburgersportwelt.com


 

Posledná úprava 09.11.2017

Nájdete nás na FB