Toskánsko na mieru

Napísala 

Aleje cyprusov, olivové háje a vinohrady, jeden z najromantickejších regiónov na svete. To je Toskánsko. A kamenné mestá, starobylé pamiatky, paláce a hradby. A more, a Alpy, a dobré víno, chutné syry a hľuzovky a vynikajúci olivový olej. Talianska obchodná komora spolu s domácimi zástupcami cestovného ruchu z provincií Pisa, Lucca a Siena nedávno predstavili v Bratislave Toskánsko ušité záujemcom o oddych na mieru.

Názov Toskánsko pochádza z latinského Tusci, teda z pomenovania kmeňa Etruskov, predchodcov starých Rimanov. Každá destinácia je iná a každá jedinečná. Hory i more, mestá i vidiek, dobré cesty, autostrády, železnica, autobusová doprava, ubytovanie od 5* hotelov po agroturistiku. Ideálna klíma, kvalitné víno a typické gastronomické špeciality. Všetky kategórie návštevníkov si po celý rok nájdu to svoje.

Vitajte v stredoveku

Významným centrom je historická i moderná Lucca. Nezabudnuteľnú charakteristiku mesta Lucca vytvára renesančné opevnenie. Kilometre zachovaných starých hradieb lemujú parky, zelené pľúca mesta vhodné na prechádzky či jogging. Život v historickom centre je pokojný, tu si mesto zachovalo stredovekú dušu. Unikátnu atmosféru vytvárajú paláce, kostoly a veže. Stavali ich šľachtici aj obchodníci, čím bohatšia rodina, tým vyššia veža. Bývalé šľachtické vily dnes fungujú ako hotely, je možné si ich prenajať i na svadby a firemné akcie.

Toto je krajina tesne prepojená s hudbou Giacoma Pucciniho. Milovníci jeho hudby sem prichádzajú a zoznamujú sa so životom svetoznámeho hudobného skladateľa, ktorý sa tu narodil a zložil väčšinu diel. Cesta po stopách Pucciniho vedie od jeho rodného domu po vilu, v ktorej žil a tvoril. V Pucciniho divadle sa konajú koncerty a festivaly.
 

Dovolenkové tipy:

Známy a často fotografovaný architektonický skvost Devil´s bridge (Diablov most)

Apuánske Alpy, v ktorých Michelangelo ťažil biely mramor pre svoje sochy. Aj dnes tu v Pietrasante žije a tvorí veľa umelcov, predovšetkým sochárov

Kúpele Bagni di Lucca, ktoré v 19. storočí navštevovala aristokratická klientela z celej Európy, dnes moderné spa centrum s termálnou minerálnou vodou

Tip pre bežcov – maratón v meste Lucca 

Brána do Toskánska

Vďaka dobrému železničnému a diaľničnému spojeniu a medzinárodnému letisku Galileo Galilei sa Pisa stala bránou do Toskánska. Odtiaľto ste za hodinu vo Florencii, za dve v Siene, za tridsať minút v mestách Lucca a Livorno, k moru to máte len desať minút. Aj svetoznáma šikmá veža je opäť otvorená pre verejnosť. No Pisa nemá len šikmú vežu. V stredoveku to bolo vďaka obchodným kontaktom s arabským svetom bohaté mesto. Jeho genia loci aj dnes tvorí Námestie zázrakov s katedrálou a botanickou záhradou, opera, paláce, románske a gotické kostoly a dlhé vychádzkové cesty okolo brehov rieky Arno.

Ten, kto rád nakupuje, nájde pod starobylými lodžiami Borgo stretto obchody, alebo môže nakupovať na trhu s ovocím a zeleninou na námestí Piazza delle Vettovaglie. Na brehu rieky Arno stojí Múzeum sv. Matúša a Múzeum grafického dizajnu, v Modrom paláci môžete vidieť diela Keitha Haringa, Kandinského, Picassa a do februára 2014 aj výstavu venovanú Andy Warholovi.

Dovolenkové tipy:

Anima mundi, septembrová slávnosť sakrálnej hudby, koncerty v katedrále a v kostoloch

Prírodný park San Rossore, chránená oblasť, ktorú môžete navštíviť so sprievodcom na bicykli, peši, vozom alebo na koni

Letný festival Musicastrada

Historická slávnosť s kostýmami Regata Antiche Repubbliche Marinare

Festival internetu v októbri

Festival kníh Pisa Book festival v novembri

V decembri sa koná v Pise maratón, na ktorom sa zúčastňujú bežci z celého sveta

Kúpele San Giuliano Terme, odkiaľ sa začína Olejová cesta do hôr s kartuziánskym kláštorom, prírodovedným múzeom v Calci a stredovekými hradbami Vicopisano. Sú tu dve cesty, ktoré zaujímajú najmä gurmánov – jedna mieri za tunajším presláveným vínom, druhá za olivovým olejom. Po trase ponúkajú ochutnávky vína v pivniciach, olejov v lisovniach a nocľah vo vidieckych usadlostiach. Toskánsko je vinársky región, ktorý produkuje vynikajúce červené vína – Chianti Classico, Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano a mnohé ďalšie.

Gastronomická slávnosť Pisa Food and Wine Festival

Andrea Bocelli, ktorý sa narodil v meste Lajatico, tu každý rok koncertuje v Teatro del Silenzio, Divadle ticha. 


Voltera, srdce Toskánska

Táto provincia spája pokoj a ticho vidieka s klenotmi kultúrneho dedičstva. Antická Velathri, klenot etruského, rímskeho a stredovekého umenia. Každá civilizácia v nej zanechala impozantné stopy. Tu sa môžete vrátiť o tritisíc rokov späť v čase a ponoriť sa do mysteriózneho sveta fascinujúcich Etruskov. Určite si pozrite najväčšiu kolekciu etruských urien. Navštívte aj rímske divadlo a Múzeum alabastru, má funkčné dielne, v ktorých spracovávajú alabaster.

Dovolenkové tipy:

Medzinárodný divadelný festival

Stredoveká slávnosť Volterra A. D. 1398

Food-festivaly miestnych tradičných produktov Volterragusto

V stredovekom mestečku San Miniato sa v novembri koná predajná výstava bielej hľuzovky

Tu si môžete stiahnuť e-book o San Miniato v angličtine: San Miniato E il suo territorio - San Miniato and his territory

Fascinujúce Diabolské údolie známe termálnymi výparmi, v ktorých stále syčí a bublá. V blízkosti dve múzeá, Múzeum geotermálnych zdrojov a Banské múzeum, ktoré návštevníkov pozýva na cestu do stredu Zeme.

Siena – skvost urbanistiky

Provinciu Siena tvorí 36 obcí, ktoré spája spoločná identita. Štrnásť prírodných rezervácií a mestské pamiatky UNESCO. Samotná Siena je skvostom urbanistiky. Jej hlavné námestie Piazza del Campo bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. O architektonický rozvoj Sieny sa zaslúžil pápež Pius II., ktorý tu ako prvý nechal aplikovať humanistickú koncepciu v urbanistickom plánovaní. V meste sa konajú Palio, známe dostihy, v ktorých nevyhráva jazdec, ale kôň. Siena kandiduje na európske mesto kultúry 2019.

Turistická sezóna tu trvá celý rok. Okolie poskytuje skvelé možnosti pre turistiku, Taliansky alpský klub pripravil desiatky trás pre turistov a cykloturistov, majú tu aj osem trás vhodných pre jazdu na koni.

Oblasť Val d´Orcia, to je opäť koncentrácia umenia, histórie, kultúry a čistej prírody. Prírodný ráz krajiny bol človekom len mierne zmenený podľa ideálov funkčnosti a harmónie. Už pred dvetisíc rokmi Etruskovia a Rimania poznali blahodárnosť minerálnych prameňov, z ktorých sú dnes centrá wellness. Nachádza sa tu 70 múzeí, 43 z nich je združených v nadácii Musei Senesi.


Špecialisti na cestovný ruch vám radi pripravia dovolenkový, kultúrny či gastronomický itinerár, dovolenku v Toskánsku na mieru pre jednotlivcov, rodiny aj skupiny:
Volterra & the Cecina Valley
Volterra & Toskánsko
exkurzie
 
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB