Máte chuť na pivo? Príďte do Salzburgu

Máte chuť na pivo? Príďte do Salzburgu

Napísala 

Salzburg, to nie je len úžasná hudba W. A. Mozarta, kultúrne podujatia, festivaly, či čarovný advent, ale aj salzburské tradície. Jednou z nich je aj varenie piva známe už od 14. storočia. Vďaka mníchom a privátnym sládkom sa pivo v Salzburgu varí a pije už šesťsto rokov.

Kedysi malo salzburské pivo inú chuť a vôňu ako to, ktoré pijeme my. Mozart o ňom dokonca hovoril, že „chutí ako močka“. Dnes turisti prichádzajú do mesta Salzburg aj kvôli tamojšiemu pivu. Radi vyhľadávajú posedenia v príjemných záhradách pod starými gaštanmi, kde môžu ochutnať novinky domácich pivovarov alebo klasické značky pripravené podľa receptov, ktoré sa odovzdávajú z pokolenia na pokolenie.

Najstarším salzburským pivovarom je pivovar Stiegl. Vznikol v roku 1492 ako Stiegl Brauwelt. Pomenovanie dostal podľa schodov, ktoré viedli ku kanálu Almkanal. Ten priteká až z bavorského jazera Königsee a prináša kvalitnú vodu, ktorá tvorí základ každého dobrého piva. Aj dnes sa v Salzburgu varia rôzne druhy piva v špičkovej kvalite.

Nemenej obľúbeným je Augustiner Bräu z kláštora Mülln. Tento pivovar založili augustiánski mnísi v roku 1621. Priamo v pivovare podávajú lahodný mok od jari do jesene v záhrade pod starými gaštanmi, ktorá je naozaj obrovská, majú tu až 1 400 miest na sedenie. Pivo čapujú zásadne z drevených sudov a prinášajú v dobre vychladených kamenných krígloch, špeciálnych džbánoch na pivo.

V obchodnej uličke si hostia môžu nakúpiť domáce dobroty od opekaných zemiakov, slaninky, rýb, pečeného kuraťa, klobásky či bielych bavorských klobás, až po špecialne „točené“ a strúhanú bielu reďkovku. Atmosféra tradičnej tržnice je neopakovateľná. Dokonca si môžete doniesť aj vlastné jedlo z domu a konzumovať ho, samozrejme s pivom od sládka z augustiánskeho pivovaru.

V Salzburgu a okolí pôsobí desať pivovarov. Priamo v centre meste sa nachádza pivovar Die Weisse, známy okrem piva aj tým, že jeho majitelia organizujú originálne „dirndlové dni“. Hostia prichádzajú oblečení do kroja typického práve pre Salzburg a konzumujú „biele pivo“ s domácimi praclíkmi.

Existuje teda veľa možností, ako si vychutnať mesto Salzburg. Zájsť sem na víkend na dobré pivečko je jednou z nich.

www.salzburg.info    
www.stiegl.at  
www.dieweisse.at   
www.augustinerbier.at  
o Salzburgu viac aj na www.kamkam.eu 
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB