Tam, kde sa narodila Tichá noc

Tam, kde sa narodila Tichá noc

Napísala 

Aj pesnička môže mať svoje narodeniny. A najznámejšia vianočná pieseň Tichá noc, Svätá noc práve oslavuje 200. narodeniny. Báseň, ktorá ponúka útechu a nádej, vymyslel v roku 1817 farár Joseph Mohr, hudbu k nej skomponoval učiteľ Franz Xaver Gruber pochádzajúci z Horného Rakúska. Úplne prvý raz zaznela na Vianoce 1818 v Kostole sv. Mikuláša v obci Oberndorf pri Salzburgu.

Melodická Tichá noc, Svätá noc zožala obrovský úspech. Spevácka rodina z doliny Zillertal ju rozšírila najskôr do celého Rakúska, postupne do iných európskych krajín. Dnes ju spievajú ľudia na celom svete vo viac ako tristo jazykoch. Jubilejné výročie jej „narodenia“ oslávia v Salzburgu, v Hornom Rakúsku aj v Tirolsku. Na trinástich miestach sú pripravené oslavy, putovania po stopách vzniku tejto nádhernej piesne, od Vianoc 2017 a po celý jubilejný rok 2018 sa konajú výstavy a podujatia na malebných miestach, ktoré sú spojené s tradíciou Vianoc a s históriou najznámejšej vianočnej piesne na svete.

Posledným pôsobiskom farára Mohra bola obec Wagrain, v ktorej je aj pochovaný. Aj v tejto obci teraz na jeho počesť a na počesť najslávnejšej vianočnej koledy pripravujú špeciálne oslavy. Joseph Mohr bol prívetivý, vtipný a spoločenský človek, ktorému veľmi záležalo na zlepšení života chudobných. Inicioval stavbu základnej školy vo Wagraine, do ktorej vložil takmer celý svoj majetok a úsilie, obci kúpil aj požiarnu striekačku. Stále tu na neho s láskou spomínajú. Vo Wagraine môžete absolvovať jeden a pol hodinovú vychádzku v snehu a tichu po stopách, ktoré tu zanechal obľúbený farár, pozrieť si kostol, kde pôsobil, farský dvor, cintorín s miestom jeho posledného odpočinku. V čerstvo zrekonštruovanom dome vikára otvorili múzeum Tichej noci, venované piesni s výnimočným čarom a životu jedného z jej autorov. Pri prehliadke múzea budete mať dosť času zamyslieť sa nad hodnotou ticha a pokoja v dnešnej hektickej dobe.

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB