10 TOP dôvodov na návštevu Slovinska

Napísala 

Rozmanité, aj tak sa dá jedným slovom charakterizovať Slovinsko. Na území veľkom (či skôr malom) ako Morava nájdeme zasnežené veľhory i úrodné vinohrady, divoké hory i pokojné more, tajomné jaskyne i liečivé kúpele, vidiecke usadlosti i kozmopolitné mestá. Slovinsko by sme mali poznať lepšie, ako ho poznáme – a nielen preto, že si nás svet často zamieňa.

Môže byť zaujímavým dovolenkovým cieľom, ľahko dostupnou letnou destináciou, veď napríklad taký Maribor je vzdialený len tri hodiny jazdy od Bratislavy a vlakom sa z Viedne pohodlne a rýchle dostaneme do Mariboru i Ľubľany.

Na úvod zopár štatistických údajov: Slovinsko má 2 milióny obyvateľov; rozkladá sa na 20-tisíc km?, z toho 30 % územia zaberajú Alpy, 30 % Dinarské pohorie, 30 % Panónska nížina a 10 % Jadranská oblasť; je tu 8100 krasových jaskýň, 2 700 km vodných tokov, 300 subjektov agroturizmu a 1100 poskytovateľov ubytovania.

Ak by ste tohto roku rozhodli nebrať Slovinsko len ako nutný tranzit na ceste k iným cieľom, ale skúsili objavovať jeho inšpirujúce miesta, prinášame 10 dovolenkových tipov:

1. Hory

Až 28 z horských vrcholov Slovinska sa týči do výšky 2500 m, čo znamená hranicu veľhôr. Najvyšší majestátny Triglav (2864 m. n. m.) sa nachádza aj na štátnej vlajke i v štátnom znaku. Prvá hlava trojhlavého boha Triglava z mytológie južných Slovanov stelesňovala nebo, druhá zem a tretia podsvetie. Triglavský národný park s jeho 880 km? je najväčším národným parkom v Alpách a jedným z najstarších NP v Európe. Na území Slovinska majú turisti vytýčených viac ako 10 000 km trás, v ich blízkosti stojí 170 horských chát a 40 hotelov. Najdlhšia turistická trasa Slovenska planinska pot sa začína v Maribore a končí na brehu Jadranu a meria 700 km.

2. Jazerá

Ak máte radi športy na vode, turistiku, lyžovanie, horolezectvo alebo paraglajding, tým správnym miestom pre vás je Bohinjské jazero a Bohinjska Bistrica. Na okraji Triglavského národného parku leží turistami vyhľadávané mesto Bled s termálnymi prameňmi, kasínom a golfovým hriskom. Legendárne Blejsko (Bledské jazero) - známe vďaka ostrovčeku s barokovým kostolíkom a hradom nad jazerom - si získalo povesť najromantickejšieho miesta pre svadbu.

3. Hlavné mesto Ľubľana

Tristotisícová Ľubľana má v lete takmer prímorské počasie. Súčasnú podobu mestu (potom, ako ho zničilo zemetrasenie) vpečatil geniálny architekt Jože Plečnik. Jeho originálny rukopis nesie šesťdesiat stavieb: tržnica, univerzitná knižnica, most, kostol, štadión či kláštor, ktorý prestaval na kultúrne centrum. Kozmopolitná Ľubľana je mestom kultúry, sú tu divadlá, múzeá, galérie, jedna z najstarších filharmónií na svete, a vedeckým a univerzitným strediskom, v ktorom študuje a baví sa 60 000 vysokoškolákov. Ak chcete nakupovať, navštívte známu Slovinskú triedu; ak chcete relaxovať, je tu park Tivoli. A príjemne prekvapí aj fakt, že Ľubľana je mestom cyklistov.

4. Jaskyne

Slovinský Kras ponúka nádheru podzemného sveta. Z 8100 jaskýň otvorili pre turistov dvadsať. Škocjanské jaskyne boli kedysi považované za vchod do mytologického podsvetia, dnes sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. V Bostonjskej jaskyni prebádali 20 km krasových priestorov, sprístupnili 5 km, pričom 3,5 km z nich sa budete viezť vo vláčiku s otvorenými vagónikmi. Je tu stála teplota 8 °C, v krasovej Koncertnej sále s vynikajúcou akustikou sa konajú hudobné predstavenia, v Plesovej dvorane tancovali zabávajúci sa hostia už v roku 1824.

5. Zelený Jadran

Slovinsku patrí 46,6 km jadranského pobrežia. Milovníkov mora vítajú mestá Piran (považované za „druhé Benátky“), rybárska Izola, Koper s malebným historickým centrom - a hlavne Portorož so sieťou hotelov, reštaurácií, kasínom a množstvom kultúrnych podujatí.

6. Kúpele a wellness

Slovinsko je bohaté na termálne pramene, väčšina z nich sa nachádza na juhovýchode krajiny. Pätnásť kúpeľných a wellness centier vytvorilo pod sloganom Prírodou k zdraviu bohatú ponuku programov na udržanie zdravia a krásy. Ak hráte golf, máte tu k dispozícii 10 golfových ihrísk. Svetoznáme sú značky minerálnych vôd Donat Mg a Radenska.

7. Lipicány

Žrebčín v Lipici, ktorý je jazdeckou školou i rekreačným strediskom zároveň, chová ušľachtilé kone už od roku 1580. Lipicány sú kone malej postavy a ladných pohybov ako stvorené pre slávnostné promenády. V roku 1915 ich presunuli na ochranu pred vojnovým besnením najskôr do Čiech a potom do Topoľčianok, kde mal letné sídlo prezident Masaryk. Dnes v Lipici chovajú 400 lipicánov. Môžete sledovať ich výcvik, povoziť sa v koči i zajazdiť si na týchto skvelých koňoch, na ktoré za Habsburgovcov mohli vysadnúť len príslušníci cisárskej rodiny.

8. Maribor

Toto mesto láka hlavne športovcov a degustátorov vína. Divoké vody rieky Drávy sú rajom pre kanoistov a rafting. Pomedzi vinohrady v okolí mesta vedie 50 km turistických trás, ktoré lemujú vinárničky a agrousadlosti. V ihličnatom poraste Pohorja nájdu vyhľadávané strediská aj lyžiari. V druhom najväčšom meste Slovinska stojí najväčšia európska sieť starých pivníc s kapacitou 7 miliónov litrov vína. Do Guinnessovej knihy svetových rekordov sa Maribor dostal vďaka 400-ročnej vínnej réve, ktorá obopína múry starého meštiackeho domu. Táto najstaršia vínna réva sveta stále rodí, dáva 40 – 55 kg hrozna ročne.


9. Víno

Slovinsko má 3 vinohradnícke regióny a 14 vinohradníckych oblastí. V slnkom vyhriatom Primorji sa rodia červené a plné biele vína, posávský región preslávilo hlavne ružové víno cviček, kopcovité Podravie dáva kvalitné rizlingy, sauvignon, rulandské i tramín. Ak tiež patríte k tým, čo vedia oceniť kvalitné vína, navštívte Maribor počas vinohradníckeho sviatku Martinov.

10. Gastronómia

Znalec dobrého jedla si tu tiež príde na svoje. V kuchyni sa stretávajú stredomorské, alpské a panónske vplyvy. Ak chcete ochutnať regionálne špeciality, pýtajte si gibanice, štruklji (pečené na 70 spôsobov), pršut, syry, med, žgance, potice (záviny), hlavne orechový – a predovšetkým krajnsku klobásu.

Vidimo se v Sloveniji!

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB