Čo čítame. Jeseň 2021

Čo čítame. Jeseň 2021

Napísala 

Päť knižných tipov na čítanie počas októbrových večerov: román o mužovi, ktorý si vzal sabatikal nielen z práce, ale aj od vzťahov so siedmimi ženami jeho života; fantasy so sedemnásťročnými hrdinkami, ktorá načrela hlboko do slovanskej mytológie; prvý pokus predstaviť českú (a čiastočne aj slovenskú) steampunkovú scénu; návod, ktorý pomôže nadaným ľuďom nájsť vlastnú cestu životom; a nakoniec príjemná téma vôní a chutí, ktoré robia náš život krajším a zaujímavejším.

Bonvicini Caterina
VŠECHNY JEHO ŽENY
Metafora, 232 s.

Vittorio bol vždy nespoľahlivý, neodporúčam ho žiadnej žene. Zo siedmich žien, ktoré márne čakajú pri štedrovečernom stole na kľúčového muža ich života, to povedala tá, ktorá ho poznala najdlhšie a najlepšie, jeho matka. Matka, sestra, dve manželky, dve dcéry, každá z iného vzťahu, a posledná z mnohých mileniek. Sedem žien, ktoré majú spoločné jedine to, že im bol blízky muž, ktorý teraz namiesto seba poslal len zvláštnu sms-ku. Píše sa v nej, že si berie sabatikal nielen z práce, ale aj zo vzťahov. V každej kapitole iná žena jeho života rekapituluje, čo pre ňu tento muž znamená a ako jej život zmení fakt, že si dovolil len tak zmiznúť. Matka tvrdí, že keby sa mu niečo stalo, cítila by to. Prečo sa Vittorio schováva pred ženami, ktorého ho milovali, prípadne ešte milujú? Aké je jeho tajomstvo? Ak chcete brať knihu Cateriny Bonvicini ako zábavný román o rôznych typoch lásky, nájdete tu humor a relax; ak sa do deja ponoríte hlbšie, zamáva vami. Je spackaná vianočná večera a vlastne aj každý z týchto vzťahov len absurdná fraška, alebo takto vyzerá dnešná realita nefunkčných rodín nielen v Taliansku, no buďme úprimní: možno aj u nás?

Vladimíra Šebová
DCÉRA ZIMY
COOBOO, 350 s.

Vladimíra Šebová je mladá Slovenka žijúca v Prahe. Píše scenáre k videohrám a má za sebou úspešnú fantasy trilógiu Insomnia. Áno, je možné živiť sa tým, čo milujeme, píše v anotácii na prebale svojej najnovšej knihy Dcéra zimy. Opäť zavítala do fantasy sveta, tentokrát okoreneného slovanskou mytológiou – a treba povedať, že v tomto smere patrí k priekopníčkam žánru. Láskavá Vesna a divoká Morena, dve mýtické sestry, bohyne zakliate do tiel ľudských smrteľníčok, ktoré tu kolujú v mnohých inkarnáciách, to sú hlavné hrdinky jej knižnej novinky z kategórie young adult. Tá prvá umiera ako sedemnásťročná vždy v ten istý deň svojho života, tá druhá nikdy nemôže umrieť. S obomi sestrami, ktoré znovu a znovu prežívajú svoj osud, aby sa zakaždým poučili z toho, čo zažili, sa stretávame v dvanástom a v osemnástom storočí. Keďže slovanská mytológia sa písomne nezachovala a ostali nám po nej len čriepky, z ktorých sa božský panteón podobný tomu gréckemu zostaviť nedá, pracovala autorka  so slovanskými bohmi a mýtmi voľne: okrem Vesny a Moreny, z ktorých urobili sestry, oživila zloducha Kosteja, bohov Perúna i Velesa, princa Ivana, rusalky i mavky a iné príšery, ale aj úplne obyčajných ľudských hrdinov, vďaka ktorým obe sestry spoznajú lásku a konečne sa zbavia prekliatia.

Petra Slováková a kolektív autorov
VE STYLU STEAMPUNKU
Grada, 112 s.

Steam znamená v angličtine „para“, steampunk – to pre tých, ktorí nevedia – je literárny žáner, ktorý sa zameriava na historickú fikciu, alternatívne svety a fantasy z fiktívneho 19. storočia. Hrdinovia vyzerajú ako postavy zo starého dobrého viktoriánskeho Anglicka, bežne sa však presúvajú v čase, reálie prinášajú nečakané výdobytky vedy a techniky, technológie sa často kombinujú s mágiou. Dnes už prvky steampunku nájdeme nielen v dobrodružných románoch, ale aj móde, umení a hudbe. Je to kreatívna hra a zároveň možnosť reflektovať aktuálne problémy súčasnosti. Ak máte záujem prečítať si niečo „retrofuturistické“, v češtine vyšla antológia poviedok Plnou parou, séria Mechanické století od Cherie Priest, Mapa času F. J. Palmu, Temné esence P. Pullmana, alebo Pekelné stroje Cassandry Clare či Moorova Liga výjimečných. Kniha Ve stylu steampunku predstavuje aj českých a slovenských autorov, ktorí sa venujú tomuto žánru (zo Slovenska Peter Jelínek, Martin Jurík a autor píšuci pod pseudonymom Svetozár Olovrant. Prináša aj profily umelcov, ktorých pestrý svet tohto žánru inšpiruje k tvorbe originálnych šperkov a kostýmov, obrazov aj muziky, a návody, ako si vytvoriť fascinujúcu masku, klobúk, či dokonca štýlový respirátor.

Monika Stehlíková
ŽIVOT S VYSOKOU INTELIGENCIOU
GRADA, 172 s.

Lektorka a terapeutka Monika Stehlíková sa špecializuje na prácu s nadanými ľuďmi, deťmi i dospelými. Organizuje kurzy mindfulness, teda všímavosti a to pre verejnosť, v školách, i pre zamestnancov firiem. Absolvovala kurzy všímavosti u parížskeho psychiatra Christopha Andrého, ktorý je jedným z uznávaných priekopníkov tejto terapeutickej metódy. Skúsenosti z praxe ju priviedli k písaniu knihy, ktorá identifikuje psychologické charakteristiky nadania a prináša tipy, ako rozvíjať osobnosť nadaných dospelých ľudí bez toho, aby zbytočne strácali čas prispôsobovaním sa iným. „Ak totiž ste takým človekom, pravdepodobne si pripadáte ako z inej planéty a zažívate kvôli tomu veľa zbytočných problémov a nedorozumení. Keď zistíte, že ich zdrojom je práve to, že ste nadaní a teda iní, a dovtípite sa, čo to vypovedá o vašej osobnosti, zrazu pochopíte seba aj ostatných,“ vysvetľuje autorka v úvode k svojej knihe. „Mnohí ľudia zažijú premenu a nové nasmerovanie. Toto poznanie akoby zmenilo aj ich vnímanie rôznych situácií z minulosti a prinieslo im spätné pochopenie a obrovskú úľavu. Nechcem v nadaných vzbudzovať ľuďoch vyvolať pocit nadradenosti. Želám si, aby dokázali prejaviť svoj potenciál a naučili sa žiť so svojou odlišnosťou.“

Hanns Hatt – Regine Dee
TAJEMSTVÍ VŮNÍ A CHUTÍ
Jak působí na naši psychiku
PORTÁL, 144 s.

Zdá sa, že vôbec netušíme, ako nami chuť a vôňa manipulujú, priam nás zvádzajú. Pomáhajú nám dokonca vybrať si z genetického hľadiska toho najvhodnejšieho partnera, vyvolávajú v nás spomienky, sú schopné dodať nám odvahu, keď to najviac potrebujeme, ale vedia nás aj presvedčiť, aby sme kúpili určitý tovar, alebo aby sme nezjedli skazené jedlo. Stačí zacítiť vôňu jablkového koláča a hneď máme pocit útulného domova. Ak teda nabudúce podvedome skonštatujeme, že nám niekto krásne vonia, prípadne že niekoho iného nemôžeme ani cítiť, počúvajme dobre, to k nám hovorí náš nos, fascinujúci nástroj, navyše dobre prepojený s chuťou. Oba tieto zmysly nám pomáhajú orientovať sa vo svete.

Profesor biológie na univerzite v nemeckom meste Bochum Hanns Hatt je považovaný za jedného z najuznávanejších vedcov zaoberajúcich sa vôňami a pachmi. Pri písaní tejto knihy mu pomáhala novinárka Regine Dee, ktorá sa špecializuje na vedeckú publicistiku. Ich kniha mapuje nielen tajomstvá vôní a chutí, ale aj dôvod, prečo nás ten správny parfum dokáže zvádzať, a odpovedá na otázky, prečo milujeme čokoládu, ktoré potraviny dodávajú pocit šťastia a ktoré tlmia bolesť, či láska naozaj pôsobí ako prírodný stimulant, ako obmedziť konzumáciu soli a prečo nám víno počas dovolenky chutí lepšie ako po návrate domov. V závere prináša testy a cvičenia, ktoré dokážu zjemniť náš čuch.

Tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB