Čo čítame. Jar 2022

Čo čítame. Jar 2022

Napísala 

Pár tipov na čítanie: rodinná sága o láske a zrade, o boji o pôdu a budúcnosť, o vôni pomarančov a bzukote včiel, ktoré sú schopné chrániť i trestať; pravda a lož v kultovom seriáli Koruna; názor psychologičky na to, čo chýba doterajším systémom chudnutia na to, aby boli úspešné; viac ako dvesto receptov pre diabetikov, ktoré dali dohromady dve anglické odborníčky na zdravú výživu; a profesionálne vymakaný manuál na fotenie digitálnou bezzrkadlovkou.

Corentin Lamy, Joffrey Ricome, Pierre Trouvé
KORUNA
Pravda a lož v kultovom seriáli Crown
Lindeni, 216 s.

Televízny seriál Koruna (Crown) zaujal milióny divákov na celom svete. Podrobný príbeh panovania anglickej kráľovnej Alžbety II. si vyžiadal štyri série a stál dokonca viac ako iná kultovka, Hra o tróny, a to už je čo povedať. Do každej epizódy investoval Netflix 140 miliónov dolárov. Nádherné kostýmy a interiéry verne kopírujú originály, členovia britskej monarchie a vrcholoví politici, s ktorými sa stretávali, sú zobrazení ako ľudia z mäsa a krvi so všetkými kladmi i zápormi ich pováh. Autor seriálu má dejiny monarchie podrobne preštudované, doteraz z nej vyťažil scenár k filmu Kráľovná (Helen Mirren získala za hlavnú úlohu Oscara), a divadelnú hru Audiencie (o pravidelných stretnutiach kráľovnej s predsedami vlád). Množstvo detailov presviedča divákov, že áno, takto sa všetko udialo aj v realite. Lenže historik by občas zaplakal nad tým, ako sa pravda v televíznom spracovaní mení na zábavnú fikciu, len preto, aby udržala divákov v napätí a pri obrazovkách. Publikácia mapuje všetky časti seriálu a porovnáva ich s historickými fotografiami a skutočnými faktami. A aj bez bulvárneho skreslenia je často príťažlivejšia a zaujímavejšia ako účelovo zmenený filmový dej. Odporúčam každému, koho zaujímajú dejiny a pravda skrývajúca sa za pozlátkom života britskej monarchie – od nástupu mladej a neskúsenej Alžbety na trón, až po krach manželstva jej najstaršieho syna Charlesa s Dianou Spencerovou.

Sofía Segovia
BZUKOT VČIEL
Cosmopolis, 440 s.

Magický realizmus kníh Gabriela Garcíu Márqueza či Isabely Allende, to je prvé, čo človeku príde na um pri čítaní betselleru Sofíe Segovia, nového objavu mexickej literatúry. Sofía je autorkou divadelných hier a politických kampaní, prednášala o kreatívnej tvorbe, cestovala, vydala sa, porodila tri deti – až konečne  v zrelom veku napísala knižný debut Bzukot včiel, rodinnú ságu, ktorá fascinuje čitateľov na celom svete. Príbeh zvláštneho najdúcha, ktorého adoptuje bohatá rodina, sa odohráva v Mexiku počas revolúcie a spája v sebe magické motívy s tvrdou realitou každodenného života. Mestečko, v ktorom sa zrazu objaví chlapec s rázštepom obklopený rojom včiel a schopný vidieť to, čo sa stane, už nikdy nebude také ospalé, ako bývalo. Autorka vychádzala čiastočne zo skutočných udalostí, urobila rozsiahly historický výskum, preštudovala staré zákony o nevyužívanej pôde a ovocných stromoch, vyhľadala fakty o začiatkoch pestovania citrusov na severovýchode Mexika a o dopade prvej svetovej vojny, španielskej chrípky a povstania roľníkov na dejiny tohto regiónu. To ostatné, ten fascinujúci príbeh výnimočných ľudí, je vecou jej fantázie a inšpirácie. Vďaka nim historické fakty voňajú po pomarančových kvetoch a prihovárajú sa slovami ľudskej lásky i zrady a bzukotom priateľských i trestajúcich včiel.

Zuzana Douchová
LÁSKYPLNÉ HUBNUTÍ
Psychologický a výživový průvodce hubnutím a zdravým životním stylem pro ženy
Grada, 224 s.

Láskyplné chudnutie – mimoriadne vhodný názov pre publikáciu, ktorá chce priniesť niečo nové, zaujímavé a najmä fungujúce v téme, ktorej sú už venované azda tisícky kníh. A napriek tomu, že o chudnutí už bolo napísaných množstvo rád a usmernení, realita ukazuje, že jednoduchý návod „viac sa hýb a menej jedz“ nestačí. Tisícky žien, preborníčiek v skúšaní všemožných prístupov k chudnutiu, potvrdzuje, že im niekde niečo stále unikalo. Autorka tejto knihy – mimochodom nielen nutričná poradkyňa, ale aj psychologička – hovorí, že väčšina žien, ktoré sa pri chudnutí zameriavajú na počítanie kalórií, prerušovaný pôst, či dokonca totálnu hladovku, vyradia chlieb a sacharidy, počítajú kroky či cviky, ktoré počas dňa absolvujú, neschudnú, pretože sa až príliš zameriavajú na výkon. To najdôležitejšie, čo potrebujú uzdraviť, sú však psychické príčiny nadváhy. Až potom, keď žena zvládne emočné jedenie, chronický stres a vybuduje pozitívny vzťah k svojmu telu, začne chudnúť. Naše telo neklame; ak sa v ňom necítime dobre, potrebujeme okrem úpravy jedla a cvičenia zapojiť aj starostlivosť o dušu a psychiku. Zuzana Douchová sa zameriava na terapiu nadváhy a obezity, porúch príjmy potravy a vzťahových problémov, zároveň pôsobí aj ako garantka iniciatívy Vím, co jím.

Fiona Hunter – Heather Whinney
KUCHÁRKA PRE DIABETIKOV
Čo jesť a čo variť pri liečbe cukrovky 2. typu
Lindeni, 352 s.

Autorkami novej knihy pre diabetikov, ktorá sa práve ocitla v našich kníhkupectvách, sú dve Angličanky: Fiona Hunter vyštudovala odbor výživa a propaguje zásady zdravého stravovania v uznávaných anglických médiách; redaktorka Heather Whinney má tiež bohaté skúsenosti s písaním o jedle a s tvorbou jednoduchých receptov. V ich spoločnej reprezentatívnej publikácii nájdete 220 receptov na raňajky, obedy i večere, ktoré pomáhajú udržať hladinu cukru na optimálnej úrovni. Ak radi skúšate nové jedlá, naučíte sa variť či piecť caponatu, linguine, bresaolu, tabbouleh, cassoulet, tagine, mulligatawny, jalfrezy či flageolet, špeciality, ktoré vychádzajú z indickej, marockej, libanonskej a ďalších kultúr, ktoré obohatili anglickú národnú kuchyňu. Nemusíte mať obavy, väčšina receptov používa suroviny vhodné pre diabetikov, ktoré sú dostupné aj u nás, ako batáty, losos, artičoky, červená fazuľa, jahňacie mäso, makrela, mango, tuniak, zázvor, škorica. Špeciálne kapitoly sú venované jedlám z rýb a vegetariánskym jedlám, nájdete tu aj recepty na dezerty a múčniky. Ku každému receptu sú pripojené aj výživové údaje na jednu porciu, vrátane obsahu sacharidov a cukrov.

Martin Lukeš
FOTOGRAFUJEME DIGITÁLNÍ BEZZRCADLOVKOU
Grada, 296 s.

Možno máte z digitálnej bezzrkadlovky obavy, ale môžeme vás upokojiť, s takým fotoaparátom urobí úchvatné zábery každý. Len potrebujete zvládnuť expozíciu, ostrenie, vyváženie bielej farby a správne používať doplnky ako objektívy, blesk a statív. A môžete tak využívať všetky výhody aparátu bez zrkadla: jeho telo je subtílnejšie a ľahšie a vďaka veľkému snímaču a novým typom objektívom umožňuje vysokú kvalitu obrazu. To sú úvodné slová novej publikácie fotografa Martina Lukeša, ktorý sa profesionálne venuje fotografovaniu jedla, architektúry a interiérov a v spoločnosti Megapixel vedie fotokurzy a workshopy. Pred piatimi rokmi spracoval spolu s Luďkom Bouškom úspešný titul Fotografujeme digitální zrcadlovkou. Teraz, keď sa na trhu začínajú presadzovať digitálne bezzrkadlovky ako rovnocenný konkurent zrkadlovkám, napísal nový text tejto publikácie prispôsobený novému fenoménu fotoaparátov bez zrkadla. Okrem kapitol venovaných foteniu krajiny, architektúry, portrétov, pohybu a noci pridal navyše aj kapitoly o kompozícii, skladbe obrazu a o ateliérovej fotografii.

Tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

 

Posledná úprava 04.04.2022

Nájdete nás na FB