Čo čítame. Leto 2022

Čo čítame. Leto 2022

Napísala 

Keďže tu máme leto a dovolenky, ponúkame zopár tipov na dobré čítanie: dva romantické príbehy, jeden z chorvátskych pláží, druhý z francúzskych viníc; nezabudnuteľný príbeh lásky, o ktorom rozpráva zopár starých fotografií; originálna detektívka, ktorá v sebe skrýva osem napínavých príbehov a zároveň aj návod, ako takú dobrú žánrovku napísať; Boh na ulici, alebo skúsenosti študenta sociálnej práce, ktorý strávil prázdniny medzi bezdomovcami; a nakoniec odpovede skúsených psychoteraputiek na základné otázky, ktoré si všetci kladieme: ako máme žiť, aby sme zapadli medzi ľudí, ale zároveň ostali tými, kto naozaj sme, a ako sa máme chrániť pred toxickými manipulátormi.

Julie Caplinová
PLÁŽ V CHORVÁTSKU
Cosmopolis – GRADA, 344 s.

Autorka letnej oddychovky Pláž v Chorvátsku hovorí o sebe ako o „závislej od cestovania a dobrého jedla“. S novinármi, ktorí píšu o gastronómii, precestovala mnohé európske krajiny a načerpala tak inšpiráciu pre príbehy z úspešnej série Romantické úteky. V Cukrárni v Paríži sa čitateľky zoznámili s nádejnou maliarkou Maddie, cukrárkou Ninou a jej bratom Nickom. Maddie a Nick sa stretávajú znovu, tentokrát na palube luxusnej jachty, ktorá brázdi Jadranské more s pasažiermi z prostredia modelingu. Nick sa nalodí ako priateľ jednej z modeliek, Maddie ako kuchárka a chyžná. Vďaka práci spoznáva odvrátenú tvár života modeliek, skutočnú povahu viacerých nápadníkov, vyskúša skvelé chute tunajšej kuchyne a objaví zákutia chorvátskych ostrovov, vrátane jednej romantickej zátoky, ktorá je priam stvorená pre horúce dni a noci s tým pravým...

Ruth Kelly
MALÉ VINÁRSTVO V PROVENSÁLSKU
Metafora, 360 s.

Poznáte film Dobrý ročník podľa knihy Petra Mayleho s Russelom Croweom v úlohe Angličana, ktorý zdedil vinárstvo vo Francúzsku? Novinárka Ruth Kellyová napísala ženskú verziu tohto úspešného príbehu na tému nových začiatkov. Hlavná hrdinka Ava sa ocitá v životnej kríze: manžel má milenku a akoby to nestačilo, narobil dlhy, skrýva sa pred veriteľmi, neplatí ani hypotéku, takže Ava príde o dom. Práca ju frustruje, s dcérou si nerozumie, po strate strechy nad hlavou prespáva u kamarátky. Akoby zázrakom sa práve v chvíľach najhlbšieho zúfalstva dozvedá, že zdedila vinicu v Provensálsku, kde ako malá trávila prázdniny u starého otca, s ktorým však už roky neudržiava kontakt. Starý dom a zanedbaný vinohrad nevyzerajú na prvý pohľad ako terno, zdá sa, že si budú vyžadovať nemalé investície. Tie Ava dokáže zohnať len tak, ak sa jej podarí s vínom z prvej úrody vyhrať vinársku súťaž. Keď začne tvrdo pracovať na splnení svojho sna, odhaľuje zároveň aj dávne rodinné tajomstvo a získava priateľov a novú lásku.

Kathryn Hughesová
ŠKATUĽKA SPOMIENOK
Fortuna Libri, 432 s.

Niektoré príbehy o láske sú nezabudnuteľné, hlása podtitul románu bestsellerovej autorky Kathryn Hughesovej. Nejde však o ľahkú oddychovku, autorku inšpirovala fotografia z osláv storočnice ženy, ktorá prežila všetkých, ktorých milovala. Jej hrdinka Jenny spomína v domove pre seniorov na roky druhej svetovej vojny. Ako mladé dievča sa vtedy dostala spolu s malým bratom do bezpečia na farmu, kde sa zamilovala do vojaka nepriateľskej armády, zlomila srdce dvom mužom, aby mohla s milencom odísť žiť do prímorského mestečka v Taliansku, kde zistila, že vášeň nemusí priniesť šťastný vzťah; a teraz sa nad krabicou s fotografiami a pamätnými predmetmi rozhodne vrátiť na miesta, ktoré tak veľmi zmenili jej život. Sprevádza ju mladá opatrovateľka Candice, ktorá na tejto ceste spoznáva aj samú seba, prehodnocuje vlastný vzťah k priateľovi a rozhoduje sa, kde a ako bude ďalej žiť.

Alex Pavesi
OSEM DETEKTÍVOK
Lindeni, 326 s.

Najskôr študoval matematiku, potom pracoval v kníhkupectve, neskôr ako softvérový inžinier, teraz žije v Londýne a píše. Taký je stručný životopis Alexa Pavesiho, ktorého literárny debut vyšiel práve v slovenčine pod názvom Osem detektívok. Kritici ho nazývajú „dôvtipnou poctou Agathe Christie“. Čo sa obsahu týka, ide o „balenie 3 v 1“: najskôr čítate román, v ktorom editorka presviedča autora staršieho rukopisu, aby ho dovolil vydať vo vydavateľstve, ktoré zastupuje; v druhom pláne sa vďaka ôsmim napínavým príbehom z tohto rukopisu zoznámite s pravidlami písania skutočne dobrej detektívky, ktoré odhalila myseľ matematika; a vďaka indíciám v týchto poviedkach sa čitateľ dozvie aj rozuzlenie dávneho prípadu nevyriešenej vraždy. Zaujímavé obohatenie detektívneho žánru o literárnu teóriu, navyše inšpirované tými najlepšími svetovými autormi.

Ole Martin Holte
BŮH NA ULICI
Jak jsem našel lidskost na dně společnosti
Portál, 128 s.

Päťdesiat dní ako bezdomovec na uliciach Osla a Kodane. Život v neistote, žobranie, špina a hlad, násilie a odmietanie, pocity osamelosti, či naopak nečakanej spolupatričnosti, spoliehanie sa na to, že tam vonku existuje dobro. Projekt, ktorý si vymyslel – a počas troch letných prázdnin aj absolvoval – mladý františkánsky mních, okrem iného aj študent sociálnej práce. Ole M. Horte sa chcel zoznámiť s ľuďmi na okraji spoločnosti a s dôvodmi, ktoré ich na toto dno priviedli a ktoré ich tam udržujú; zároveň sa pokúšal zmapovať systém sociálnej pomoci v dvoch škandinávskych krajinách a jeho limity. Vypočul si príbehy bezdomovcov, zdieľal ich myšlienky, názory, radosti i strasti, a to všetko ho ľudsky obohatilo. Jeho ponorenie sa do situácie ľudí na ulici mu umožnilo po skončení štúdia efektívnejšie organizovať vlastnú prácu v teréne. Zároveň priniesol pravdivé svedectvo o tom, akí sú ľudia, ktorí v očiach „slušnej“ spoločnosti stratili ľudskú dôstojnosť, a že rozdiel medzi úspechom a porážkou, medzi dobrým a zúfalým životom vôbec nie je taký veľký, ako si namýšľame.  

Verena Kast
JAK BÝT SÁM SEBOU
Pocit vlastní hodnoty a zkušenost identity
Portál, 200 s.

Verena Kast, psychoanalytička, jungiánka, autorka viacerých svetových bestsellerov zo sveta psychoanalýzy. V knihe Jak být sám sebou, ktorá práve vyšla v novom českom vydaní, ponúka odpovede na časté otázky, ktoré si väčšina z nás kladie. Kto vlastne som? Ako súvisí moja skutočná identita s tým, ako ma vidia iní ľudia? Kým sa chcem stať? Čím môžem prispieť k životu spoločenstva? Kam patrím? Ako to, že sa počas života tak veľmi meníme a pritom ostávame rovnakí? Naliehavé otázky predovšetkým teraz, v dobe, ktorá sa tak rýchle mení a mení aj hodnoty, ktoré ešte nedávno platili, a rituály, s akými sme si zvykli žiť. Ak sme prispôsobiví, máme viacero možností, vzťahov i ponúk práce. Ale ak sa prispôsobujeme požiadavkám iných ľudí, nestrácame samých seba? Ak sa na nás stále rútia nejaké zmeny, ako sa vôbec dokážeme spoľahnúť na seba a ako sa môžu spoľahnúť na nás naši blízki? Verena Kast vysvetľuje, v čom spočíva identita každého človeka, ako sa dopracujeme k životu v súlade so svojím vnútrom a s pocitom vlastnej hodnoty, a ako dokážeme byť tým, kto naozaj sme, napriek neustálym zmenám okolo nás a v nás.
 

Shahida Arabi
AKO SA CHRÁNIŤ PRED TOXICKÝMI ĽUĎMI
GRADA, 240 s.
Získajte späť moc a kontrolu nad svojím životom

Túto knihu napísala mladá americká psychoterapeutka, ktorá sa špecializuje na terapie tráum, pomáha teda ľuďom zvládnuť bolesť z náročných psychických zranení v minulosti. Okrem toho píše motivačné knihy, viaceré z nich sa stali svetovými bestsellermi. V roku 2016 napísala článok s názvom „20 zavádzajúcich techník nesmierne manipulatívnych narcistov, sociopatov a psychopatov, ktorými vás chcú umlčať“. Prečítalo si ho viac ako osemnásť miliónov ľudí. Mnohí z nich autorke popísali vlastné skúsenosti s manipulátormi a ich technikami. Partner, rodič, súrodenec, kolega. Každý z nich môže byť tyran, toxický človek, ktorý má nos na citlivých ľudí v svojom okolí – práve tých, ktorí sa cítia byť povolaní pomáhať iným zraneným ľuďom – a krutým spôsobom ich zneužíva. Tieto ohlasy a skúsenosti s manipulátormi tvoria základ knihy Ako sa chrániť pred toxickými ľuďmi, ktorá práve vyšla v českom preklade vo vydavateľstve Grada.

Všetky knihy si môžete objednať v e-shope Martinus na tomto linku:
 

Posledná úprava 12.09.2022

Nájdete nás na FB