Výzva pre štyri z piatich žien

Výzva pre štyri z piatich žien

Napísala 

Každý rok pribudne na Slovensku 600 nových prípadov rakoviny krčka maternice a viac ako 200 žien v dôsledku tohto ochorenia umrie. Pre každú rodinu, ktorej matka či dcéra si museli vypočuť takú vážnu diagnózu, je to vždy tragédia. A nemusela by byť, keďže rakovina krčka maternice patrí medzi tri preventabilné onkologické ochorenia. Preventabilné, teda také, ktorým sa preventívne dá predísť.

Správnou prevenciou sa dá predísť trom onkologickým ochoreniam – rakovine prsníka (samovyšetrovanie a skríning), rakovine hrubého čreva (skríning) a rakovine krčka maternice (skríning a očkovanie). Slovensko, žiaľ, medzi štátmi EÚ dlhodobo patrí na spodné priečky rebríčka v skrínigu a primárnej prevencii rakoviny krčka maternice, zatiaľ čo v úmrtnosti sme na popredných miestach. Polovica z diagnostikovaných pacientok má menej ako 49 rokov, sú teda v produktívnom veku a väčšina z nich ešte vychováva deti. Rakovina krčka maternice postihuje ženy o 15 až 22 rokov skôr, než iné onkologické ochorenia. V porovnaní s priemerným vekom dožitia na Slovensku skracuje život chorých žien o 17 rokov. Jedným z dvoch hlavných dôvodov je fakt, že len 23 % žien absolvuje pravidelne preventívne cytologické vyšetrenia. Tie by mohli odhaliť prvé štádiá ochorenia, ktoré sa dajú jednoduchým zákrokom odstrániť a rakovina sa nebude šíriť ďalej. Štyri z piatich žien teda nevyužijú možnosť bezplatne sa uistiť, či u nich náhodou nezačína vážne onkologické ochorenie, ktorému by sa dalo predísť.

Druhou cestou, ktorá môže znížiť počet ochorení – v ideálnom prípade dokonca až na nulu – je očkovanie. Rakovinu krčka maternice totiž zapríčiňuje infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu (HPV). Väčšina žien sa v živote infikuje HPV vírusom, no nemusí to byť onkogénny typ. HPV vírusov existuje viac ako sto typov, väčšina z nich je však pomerne neškodná a dobrá imunita si s nimi dokáže poradiť. Štyridsať typov HPV vírusu sa prenáša sexuálnou cestou. Niektoré z nich môžu spôsobiť genitálne bradavice alebo lézie nízkeho stupňa. No pätnásť HPV vírusov je onkogénnych, infekcia pretrváva niekoľko rokov a jej výsledkom je rakovina krčka maternice alebo predrakovinové stavy.

Za objav, že rakovinu krčka maternice spôsobujú HPV vírusy, dostal v roku 2008 nemecký vedec Harald zur Hausen Nobelovu cenu za medicínu. V roku 2009 odporučila Svetová zdravotnícka organizácia zaradiť očkovanie proti HPV do rutinného očkovania. Dodnes sa pre očkovanie HPV a jeho úhradu z verejných zdrojov rozhodlo 24 štátov Európskej únie. V Čechách ho hradia poisťovne od roku 2012. Na Slovensku je však zaočkovanosť proti HPV veľmi nízka, nedosahuje ani jedno percento z 12-ročných dievčat. Prečo dvanásťročných? Pretože v tomto veku je odozva na očkovanie najlepšia a dievčatá treba zaočkovať skôr než začnú sexuálne žiť. Väčšina európskych krajín hradí toto očkovanie v plnej výške, u nás sa proti HPV zatiaľ očkuje na vyžiadanie a poisťovne hradia 7 % z ceny vakcíny.
 

Viac informácií o prevencii a liečbe rakoviny, najmä o vzťahu rakoviny a výživy nájdete v knihách Rakovina a výživa 1, 2 a Ja si ťa nedám

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB