Čo s načatým životom?

Napísala 

Celý život som si myslela, že nikto nemá päťdesiatku, a zrazu to vyzerá, ako by ju mal každý, - skonštatovala nedávno kamarátka, ktorá sa práve vrátila z osláv päťdesiatych narodenín svojho švagra. A ak naši kamaráti, rovesníci, bývalí spolužiaci jeden za druhým oslavujú abrahámoviny, zrejme to čaká aj nás.

Abrahámoviny. Počujete, ako to znie? Akoby bradatý starý muž na sklonku života odchádzal kamsi do zabudnutia. A pritom - čo robí dnešná štyridsaťsedem až päťdesiatpäťročná žena? Podniká, cestuje, užíva si život. Dnešní starí otcovia hrajú tenis, surfujú po internete, farbia si šediny a niektorí behajú za dievčatami vo veku vlastných dcér. Starnúť? Ja? O čom to, prosím vás, hovoríte?

Prvé príznaky toho, že sa niečo deje, každého najskôr zaskočia. Zvýšená únava, poruchy spánku, zábudlivosť, neschopnosť skoncentrovať sa, návaly potu, depresie, zmeny nálady... Nie, nie je to len záležitosť žien, aj muži začínajú pociťovať, že na isté výkony potrebujú viacej času ako predtým a iné už nedokážu tak ako kedysi. Klimaktérium a andropauza, tak sa odborne nazýva táto, nezakrývajme si, náročná životná etapa. A aj keď už nie je takým tabu, akým bola ešte pre generáciu našich matiek a otcov, nejednému súčasnému jubilantovi sa zdá, akoby práve vstúpil na neznáme územie, v ktorom chvíľu blúdi. Ak nerezignuje (lebo aj to sa, žiaľ, stáva), chvíľu mu trvá, kým pochopí, že nejde o chorobu, ale o obdobie zmien. O obdobie, pre ktoré je zákonité spomalenie, prehodnocovanie, možno aj odplakanie strát, no zároveň aj o obdobie nachádzania nových priorít, lebo sa končí jedna životná fáza a začína sa druhá. Každý sa chtiac či nechtiac pýta sám seba: Čo s načatým životom? Som spokojný s človekom, ktorým som sa stal? Ak áno, fajn; ak nie, mám ešte chuť a sily sa zmeniť? Dokážem prijať to, čo ma čaká?

Teda čo s načatým životom? Ak je to ten váš, pýtajte sa svojho vnútra, dôverujte mu, ono pozná odpoveď. V niečom vám možno poradia skúsení odborníci, lekári a psychológovia, s ktorými sme hovorili o najčastejších problémoch veku, keď človek intenzívnejšie vníma hranice svojich možností. Upozorňujú na to, aké ťažkosti sa môžu vyskytnúť, ako im predchádzať a ako sa im prispôsobiť, aké varovné signály organizmu si treba všímať, aby ste si aj s pribúdajúcim vekom dokázali udržať dobrú kondíciu a psychickú vyrovnanosť. Nezávisle od toho, ako si práve pripadáte, je vo vašom vlastnom záujme, aby ste si stále opakovali dve veci: že na každý problém existuje riešenie a že každé životné obdobie má mnoho dôvodov, prečo ho stojí za to žiť. Možno sa stotožníte s niektorým zo životných osudov zrelých mužov a žien, ktorí našli tú svoju originálnu cestu. Budeme radi, keď sa pre vás stanú inšpiráciou. 

Viac v knihe:

Čo s načatým životom?

Muž a žena na prahu päťdesiatky

cena: 5 eur, objednávky na tel. č. 0908 069 388 a info @ klub50.sk, poštovné neplatíte

 

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB