Tri tváre Hevízu

Tri tváre Hevízu

Napísala 

Jedinečný prírodný útvar, termálne jazero s liečivou vodou, ktorá liečila tisícky ľudí a v ktorej ešte v novembri môžete plávať medzi leknami. Miesto, ktoré má po Budapešti druhú najvyššiu návštevnosť v Maďarsku - kúpeľné mesto Hevíz.

Stará legenda z antických čias hovorí o kresťanskej panne, ktorá sa úpenlivo modlila, lebo chcela pomôcť chorému dieťaťu. Vďaka jej modlitbám vytryskol zo zeme prameň a jeho voda spolu so zábalmi z okolitého bahna dieťa vyliečili. Tým dieťaťom bol budúci východorímsky cisár Flavius Theodosius, ktorý roku 391 vyhlásil kresťanstvo za oficiálne náboženstvo jeho ríše.

Kúpele v Hevíze boli založené pred dvesto rokmi, no o liečivých vlastnostiach tejto vody a bahna z hĺbok jazera vedeli ľudia už od staroveku. Tu bola vynájdená liečebná metóda záťažovej trakcie vo vode, ktorú prebrali mnohé kúpele (využíva sa aj v Piešťanoch). Liečiť sa sem chodia aj deti od 12 rokov veku.

V každom ročnom období

V Hevíze si môžete zaplávať v najväčšom prírodnom liečivom jazere na svete. Rozkladá sa na ploche 4,4 ha, je hlboké 38 metrov, v lete má jeho voda teplotu 37 °C, v zime neklesne pod 26 °C. Z prameňa jaskyne každú sekundu priteká 410 litrov, takže každé tri dni sa obmení voda v celom jazere. Nad jazerom „stojí“ dvojmetrová vrstva pary, ktorá zabezpečí, že voda nevychladne. Hevíz teda môžete navštíviť v každom ročnom období. Kúpele obkolesuje les, takže sú chránené pred vetrom.

Jazero je geologická rarita. Leží na rašelinovom podklade a jeho voda obsahuje rádium, vápnik, magnézium a mnoho ďalších minerálnych látok. Má teda priaznivý vplyv na reumu, artridídu a pohybové ústrojenstvo. Zlepšuje krvný obeh. Stimuluje produkciu hormónov, ktoré súvisia s nadobličkami, takže lieči zápaly. Pozitívne vplýva aj na hladinu estrogénu v tele, preto kúpele navštevujú ženy s chronickými gynekologickými ťažkosťami. Rašelinové bahno s obsahom rádia utišuje bolesť, lieči nervový systém a stimuluje regeneráciu buniek a metabolizmus. Zaregistrujete sa na recepcii, ubytujete a potom môžete stráviť dva týždne len v župane, od jednej procedúry k druhej – len sáun majú v ponuke pätnásť a masáží dvadsaťšesť druhov.

Za športom a zábavou

Hevíz má tri tváre: liečivú pre tých, ktorí majú zdravotné problémy; aktívnu pre tých, ktorí hľadajú športové vyžitie; a zábavnú pre tých, ktorí chcú oddychovať a baviť sa. Dnes sa už do kúpeľov v Hevíze nechodí len kvôli liečeniu, ale aj na dovolenkové wellness pobyty. V okolitých pohoriach Zala a Keszthely sa nachádza sieť turistických chodníkov. V Hevíze sa začína aj cyklistická trasa, ktorou sa dostanete na 192 km dlhú cyklotrasu okolo Balatonu. Môžete tu plachtiť, lyžovať na vodných lyžiach, letieť na rogale a jazdiť na koni.

Počas vychádzok do vinohradov objavíte staré vínne pivnice. Najrozšírenejšími odrodami hrozna je Ryzling vlašský, Rulandské šedé, Müller-Thurgau, Veltlín zelený a muškáty. V meste každý rok volia „víno Hevízu“, ktoré môžete ochutnať vo väčšine hotelov a reštaurácií. Tohto roku je ním Cserszegi Füszeres. Špeciálny vláčik vás odvezie do mestskej štvrte Egregyi, plnej vínnych pivníc, reštaurácií, dobrého jedla a živej hudby.

Indikácie a kontraindikácie

S ktorými ochoreniami sem môžete prísť a uľaví sa vám: reuma, choroby pohybového ústrojenstva, osteoporóza, artritída, dna, Bechterovova choroba, doliečenie po úrazoch, choroby nervového systému, chronické gynekologické ochorenia.

S ktorými ochoreniami sem radšej nechoďte (kontraindikácie): vážne srdcové a cievne ochorenia, vysoký krvný tlak, malígne nádory, srdcová nedostatočnosť, stavy po infarkte, trombózy, tehotenstvo, astma, infekčné choroby (TBC, hepatitída), anémia, leukémia, hemofília, ľadvinové kamene, epilepsia, ochorenia štítnej žľazy.

Informácie o živote v meste (v českom jazyku): www.heviz.hu

Informácie o liečebných kúrach (v českom jazyku): www.heviz.hu

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB