Széchényiho kúpele

Széchényiho kúpele

Napísala 

Odporučiť niekomu, kto sa chystá do Budapešti, aby zašiel do Széchényiho kúpeľov, je vraj na úrovni rady návštevníkovi Paríža, nech si určite pozrie Eiffelovku. Dobre, tak možno stačí povedať: vezmite si plavky. Lebo do metropol návštevníci chodia nakupovať, baviť sa, pozrieť si pamiatky – ale viac ako sto termálnych prameňov a desiatky kúpeľných domov, taký poklad má na svojom území z hlavných miest celého sveta naozaj iba Budapešť.

Tradíciu kúpeľov sem priniesli Rimania a po stredovekej „špinavej“ pauze ich počas výbojov Osmanskej ríše obnovili Turci. Ostali po nich viaceré autentické turecké kúpele (Rudas, Király a iné) a obľúbený rituál tráviť čas v liečivej vode. Secesná architektúra láka do kúpeľov Gellért, najväčšie a najnavštevovanejšie sú neobarokové Széchényiho kúpele. Domáci dôchodcovia, ktorí majú na vstup zľavy, vysedávajú celé dni v teplej vode a hrajú šachy na šachovniciach inštalovaných rovno v bazénoch. Ženy dávajú prednosť wellness procedúram a masážam, mladí sa tu zoznamujú, promenáda v plavkách robí divy. Môžete si vybrať z 21 bazénov s vodou teplou od 16 do 40 stupňov Celzia. Ak si chcete zaplávať vo veľkom plaveckom bazéne, nezabudnite si k plavkám pribaliť aj kúpaciu čiapku.

Táto voda má liečebný účinok na reumu a športové zranenia, ako pitná kúra sa využíva pri žalúdočných problémoch, vrátane tých najčastejších, žlčníkových. Széchényiho kúpele sú otvorené celoročne od šiestej hodiny ráno po siedmu hodinu večer, vonkajšie bazény sa počas letnej sezóny zatvárajú až o 22. hodine.

Areál otvorili pre verejnosť roku 1913, vodu z prvého vrtu viedli z parku za Námestím hrdinov do kúpeľov, kde termálnou vodou liečili, aj kúrili. Keďže trasa vedie cez blízku ZOO, v minerálnej vode si „bahnia“ aj slony. Pavilón slonov doslova pripomína turecké kúpele. Á propos, táto ZOO patrí k najstarším na svete (otvorili ju roku 1866) a zrejme robí svoju prácu (chrániť zvieratá a vzdelávať ľudí) dobre, lebo sem ročne zavíta viac ako milión návštevníkov.

Dostupné ubytovanie v diplomatickej štvrti

Ak hľadáte ubytovanie v blízkosti Széchényiho kúpeľov – a za prijateľné ceny – pozrite si ponuku hotela Benczúr na Benczúrovej ulici. Stojí na tichom a zelenom mieste, v diplomatickej štvrti, blízko kúpeľov i stanice metra. Má 160 izieb, trojhviezdičkových aj superior, a reštauráciu s príjemnou letnou terasou. Za dvojposteľovú izbu zaplatíte od 70 – 80 eur, apartmán pre troj-štvorčlennú rodinu stojí 96 eur na noc, čo je, uznáte, na takú lokalitu vynikajúca cena. A vynikajúca je aj kuchyňa (osobne vyskúšané). Hotel je pomenovaný po Benczúrovej ulici, na ktorej stojí, a tá zase nesie meno maďarského maliara Gyulu Benczúra – preto sa tu pomerne často konajú výstavy súčasných maliarov.
 

Posledná úprava 27.06.2022

Nájdete nás na FB