Stačí len dýchať! Postrehy z kúpeľov v Novom Smokovci

Stačí len dýchať! Postrehy z kúpeľov v Novom Smokovci

Napísala 

Do Tatier ma navigovala jedna dobrá víla, doktorka, ktorá dáva prednosť prevencii pred neskoršou – a náročnejšou – liečbou. „Urobte si dovolenku a bežte do Tatier! Tam stačí len dýchať!,“ – povedala. A tak som sa ja, človek rovín a nížin, zrazu na pár dní ocitla v centre TANAPu, na južnom svahu pod Slavkovským štítom; keď mám byť úplne presná: v kúpeľoch v Novom Smokovci. Hlavný program dňa: len dýchať.

„A medveďa ste už stretli?“, prvá, a potom pomerne častá otázka od domorodcov, o ktorej som si sprvu myslela, že je to taký miestny folklór, ktorým si doberajú nás, prišelcov z juhu. Kým som sa nedozvedela, že macovia nielenže občas tancujú pod oknami kúpeľného hotela, ale navštívili aj miestnu policajnú stanicu a zanechali presvedčivý záznam na kamere. No aj keď som každý deň strávila pár hodín v lesoch a spolubývajúca zo susednej izby sa nadšene venovala hľadaniu hríbov, nám dvom sa medveďa na vlastné oči nepodarilo vidieť. Ako hovorí klasik, možno žiaľbohu, a možno chvalabohu.

Jesenné Tatry okrem medveďov patria najmä dôchodcom. Sivovlasí vlci aj vlčice napĺňajú tatranskú električku, vidíte ich na Štrbskom plese, na Hrebienku, pod Rainerovou chatou... A aj v kúpeľoch v Novom Smokovci, ktoré až do konca roka do posledného miesta obsadili klienti poisťovní, hlavne astmatici, a samoplatcovia, tí prevažne vďaka darčekovým poukazom, ktoré im venovali deti.Zopár príbehov vypočutých v bazéne a pri čakaní na procedúry: - Mám astmu, do týchto kúpeľov chodím každý rok takto na jeseň. V záhrade je už porobené všetko, čo treba, úroda pozbieraná, môžem sa ísť liečiť. Aj oddychovať, tu nemusím variť, doma varím dve-tri jedlá, jedno chutí jednému vnukovi, iné druhému, syn má rád ďalšie, potom umyť riad a upratať. Tu musím jediné: starať sa o svoje zdravie, žiadna povinnosť, žiaden stres. * - Pobyt mi venovali deti k 65. narodeninám s tým, že: mama, oddýchni si, zaslúžiš si. Je príjemné vedieť, že sa niekto o vás postará, najmä keď už človek nevládze toľko, koľko vládal ešte nedávno. * - Nám s mužom darovali poukaz deti k mojej sedemdesiatke s tým, že otec, mama, všetko máte, len zdravie sa horší. Ja mám problémy s platničkami, muž obštrukčnú chorobu pľúc. Keď ho to chytilo, ledva prešiel pár metrov, teraz je stále v horách, v lete na turistike, v zime na bežkách. Berie dobré lieky a pomáhajú aj kúpele. Viete, on bol vojak z povolania, po celý život športoval, ale, žiaľ, aj fajčil. Preto tie slabé pľúca, no srdce ako zvon, lekári žasli, sedemdesiatnik a srdce dvadsiatnika. Tá jeho choroba nás poriadne vystrašila. Mysleli sme, že pôjdeme do penziónu, keď sa už nebudeme vládať starať o seba. Ale deti sa dohodli a keď najstaršia dcéra stavala dom, postavili pri ňom byt aj pre nás. V lete sme na chate, vnúčatá chodia za nami, v zime sme spolu. Dcéra aj dvakrát denne nakukne, babka, dedko, ako sa máte, dávajte si pozor na seba, nech vás tu máme ešte dlho. * - Do Tatier chodíme aj trikrát ročne, milujeme hory, pochodíme, koľko vládzeme. Mám za sebou menšiu porážku, po dlhšej prestávke som si znovu trúfla zísť z Rainerovej chaty. Celý život sme robili, už nemusíme, už sa len starať o svoje zdravie a kondíciu, aby sme pre nikoho neboli záťaž.

Čo tu lieči a čo sa tu lieči

Kúpele nájdete len pár metrov od zastávky tatranskej električky v Starom Smokovci. To, čo tu lieči, je predovšetkým čistý vysokohorský vzduch, slnečné žiarenie, ktoré stimuluje tvorbu vitamínu D – a pohyb, samozrejme. Klienti kúpeľov Nový Smokovec sú ubytovaní v hoteloch Palace, Branisko a Palace Grand, viaceré izby majú výhľad na Lomnický aj Slavkovský štít. Za procedúrami dochádzajú do Braniska.

Indikácie: netuberkulózne choroby dýchacích ciest (chronická bronchitída, bronchiálna astma, zápaly, alergické nádchy, pľúcne fibrózy) * choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou * duševné choroby a neurózy * choroby z povolania

Liečebné procedúry: inhalácie, oxygenoterapia, rašelinové obklady, nosová sprcha, masáže, plynové injekcie, cvičenie vo vode, nordic walking, elektroliečba, svetloliečba, teploliečba, Kneippov kúpeľ, sauny, wellness centrumCvičenie aqua-fit sa koná v bazéne s vodou, ktorá je slaná spolovice tak, ako sú slané naše slzy, neštípe, zároveň je antiseptická. Vedie ich Ondrej Majoroš, ktorý predtým pôsobil v Číži a v Bardejove. Jeho trpezlivé a citlivé „oddýchnite si, ak nevládzete, opatrne, radšej pomalšie, podlaha môže byť mokrá a klzká, počkajte, pomôžem vám“, príjemne prekvapilo. Každý, kto už bol niekedy v kúpeľoch, vie, že personál môže byť milý, menej milý, a aj vôbec nie milý. „Každá práca má svoje, v škole nás učili len odborné veci, etický prístup práce so staršími a chorými ľuďmi nám prednášali až na neurorehabilitačnej stáži v českých Klimkoviciach,“ vysvetlil. I keď byť chápavý a pozorný, to je možno čosi, čo sa naučiť ani nedá, čo musí byť človeku proste dané.

Niečo z histórie

O tom, že miestna kyselka je výnimočná, písal už kráľovský úradník Juraj Wernher (1497 – 1567) v svojom diele O podivuhodných vodách Uhorska. Plné demižóny prepravovali kedysi až na viedenský dvor Márie Terézie. Roku 1793 si pri prameni liečivej kyselky dal gróf Štefán Csáky postaviť prvú zrubovú chatu. Chaty postupne pribúdali, hostia relaxovali v tichu prírody, pili liečivú vodu, chodili na túry a poľovačky. Miestny správca Ján Juraj Rainer roku 1839 zaviedol studenú vodoliečbu podľa vzoru nemeckého liečiteľa Vincenta Priessnitza. Prelom v liečení znamenal príchod lekára Mikuláša Szontágha, rodáka z Dolného Kubína. Mladý kúpeľný lekár zažil najskôr sklamanie. Počas štúdia medicíny vo Viedni si vysníval kúpele podobné tým v Davose či v Opatiji, kam chodieval počas zimných sezón pracovať, aby zarobil peniaze a mohol aj v Tatrách založiť moderné klimatické kúpele. Pre svoju víziu nadchol miestnych urbárnikov, ktorí mu roku 1875 prenajali za symbolickú cenu pozemky a dokonca mu darovali drevo na výstavbu sanatória.

Dovtedy boli Tatry iba letoviskom, potom sem začali ľudia chodiť za zdravím aj v zime. Južný svah Slavkovského štítu vybral Szontágh za miesto nového sanatória preto, lebo podľa jeho pozorovaní tu bolo v zime najviac slnečných dní. Bola to ideálna poloha, osadu od severu chránia horské štíty, je tu čistý vzduch nasýtený ozónom a silicami, horská klíma bez alergénov a priemerný slnečný svit 1817 hodín ročne. Zimu spríjemňujú inverzie. Roku 1871 postavili železnicu do Popradu, vlakmi začalo prichádzať ešte viac turistov a pacientov. Počas 1. svetovej vojny sa tu liečili ranení vojaci, neskôr sa kúpele špecializovali na liečbu tuberkulózy a respiračných chorôb. Po 2. svetovej vojne sa stali štátnymi kúpeľmi, v roku 1995 sa zmenili na akciovú spoločnosť. Ponúkajú liečbu aj relax, posilnenie organizmu a prevenciu. Roku 2017 sa voda z prameňa začala plniť do sklenených fliaš a pod názvom Tatranská minerálka ju podávajú vo vybraných reštauráciách a hoteloch. A mimochodom, za sedem eur si môžete v smokoveckom informačnom stredisku kúpiť plechovku pravého tatranského vzduchu. Trošku recesia, v skutočnosti však akcia, výťažok z ktorej ide na údržbu turistických chodníkov a bežeckých trás a na podporu športu detí a mládeže.

Tipy na výlety

Prechádzky po smokoveckom korze a po náučnom chodníku História Smokovcov * Starý Smokovec, administratívne centrum Vysokých Tastier, sídlo Tatranskej horskej služby * Smokovecká kyselka, prameň liečivej vody dobrej chuti nad Grand hotelom Smokovec * Tatranská Lomnica s botanickou záhradou, lyžiarskym múzeom, múzeom TANAPu, bobovou dráhou a lanovkou na Lomnický štít * Astronomický ústav SAV * Štrbské pleso 1350 m. n. m., v lete možnosť člnkovania, v zime lyžiarske stredisko * Tatranská Polianka s lesoparkom a sanatóriom * lanovka na Hrebienok 1285 m. n. m. a túry do dolín * vodopády  Studeného potoka * Krížová cesta na Peknú vyhliadku, trinásť drevených sôch slovenských a poľských umelcov s témou zmyslu ľudského utrpenia a nádeje * vápencová Belianska jaskyňa * Námestie sv. Egídia a Aquacity v Poprade * Kežmarok s hradom a lýceom, na ktorom študovali štúrovci, Hviezdoslav aj Kukučín, v júli dejisko Dní európskych ľudových remesiel * Levoča s historickým jadrom mesta a kostolom sv. Jakuba * Spišský hrad, najväčší hradný komplex strednej Európy * Aqua Spa Gánovce, jedny z najstarších kúpeľov na Slovensku * lyžovať sa dá na Jakubkovej lúke v Starom Smokovci, v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom plese, v Lučivnej, v Lopušnej doline, v Ždiari * sánkárska dráha z Hrebienka do Starého Smokovca je dlhá 2,5 kilometra

Počas tých pár dní pobytu som okrem obehávania procedúr, vychádzok a plávania stihla pozrieť Spišskú Sobotu so stredovekým námestím a kostolom sv. Juraja s piatimi gotickými oltármi, ten hlavný z dielne Majstra Pavla z Levoče, fascinujúce skvosty, stoja za návštevu. A na záver tatranského pobytu si môžete v smokoveckej Tricklandii plnej optických ilúzií urobiť takýto portrét.


 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB