Pozvánka do Luhačovíc

Pozvánka do Luhačovíc

Napísala 

Ako tip na víkendový či dlhší ozdravný pobyt vám dnes chceme predstaviť kúpele, ktoré svojim rukopisom výrazne ovplyvnil architekt Dušan Jurkovič. Ak (zatiaľ) nepoznáte Luhačovice, určite poznáte aspoň minerálnu vodu Vincentku. K tunajším prameňom sa chodili ľudia liečiť už pred stáročiami. Prvý dôkaz o ich liečivých účinkoch získal gróf Ondrej Serényi, ktorý dal roku 1669 urobiť analýzy vzoriek vody. Keď mal potvrdené, že mu na pozemkoch tryská ozajstný poklad, upravil dva pramene a pozval prvých hostí.

Roku 1789 postavil Vincenc Serényi, po ktorom je pomenovaný najznámejší prameň, prvé vaňové kúpele a hostinec. Drevené stavby sa postupne menili na murované, kúpele získavali meno, na prelome 19. a 20. storočia sem ročne prichádzalo za zlepšením zdravia 17-tisíc hostí.

Skutočným skvostom sa kúpele stali až po roku 1902, kedy ich od Serényiovcov odkúpila akciová spoločnosť. Jej členovia pozvali slovenského architekta Dušana Jurkoviča, aby vybudoval nové kúpeľné mesto. Budúci prvý národný umelec v odbore architektúra vpečatil Luhačovicam svoj originálny sloh. Najskôr absolvoval turné po európskych kúpeľoch, odkiaľ doniesol nové nápady, ako systém kolonád, ktorým pacienti mohli prejsť „suchou nohou“ za všetkými procedúrami. Jurkovič sa preslávil tým, že kombinoval zdanlivo nekombinovateľné – sklobetón s drevom a sušenými tehlami, rafinované dekory secesie s ornamentálnosťou dedinských chalúpok a funkcionalitou moderny. Architekt získal prezývku „básnik dreva“, Luhačovice neopakovateľnú atmosféru, rozprávkovú malebnosť a výrazné farby.

Do Luhačovíc často a rád chodieval aj hudobný skladateľ Leoš Janáček. Najčastejšie sa ubytovával v Augustiánskom dome. Tu napísal Lišku Bystroušku aj slávnu Glagolskú omšu, tu sa spamätovával zo životných tragédií – úmrtia dvoch detí i z kríz nevydareného manželstva. Tu sa zoznámil aj so svojou poslednou životnou láskou Kamilou Stösslovou. Vždy elegantný Janáček miloval prechádzky v prírode, traduje sa, že hudobné nápady si počas nich zapisoval aj na manžety košele.

Luhačovické kúpele sa špecializujú na liečbu: chorôb dýchacieho a tráviaceho systému * cukrovky a obezity * pohybového aparátu * chorôb srdca a ciev * onkologických ochorení

Program na voľný čas: bazény * sauny * tenis * minigolf * bowling * priehrada * chytanie rýb * turistika * 36 km dlhý cyklistický chodník * zorbing (pre milovníkov adrenalínu, jazda z kopca v priehľadnej guli)

Výlety do okolia: stredoveká pevnosť Buchlov * Kroměříž, mesto patriace do svetového zoznamu pamiatok UNESCO, barokový zámok s galériou a barokové kostoly * Vizovice, barokový zámok s kolekciami porcelánu, zbraní a nábytku, a samozrejme, svetoznáma slivovica s logom Rudolf Jelínek

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB