Krynica, perla poľských kúpeľov

Krynica, perla poľských kúpeľov

Napísala 

Perla poľských kúpeľov, lichotivý prívlastok, ktoré dostala Krynica, kúpeľné mestečko v Sadeckých Beskydoch vzdialené len 40 kilometrov od dvoch našich kúpeľov, Bardejovských a Ľubovnianskych.  Vo výške 560 – 620 metrov nad morom v údolí rieky Kryniczanky navŕtali 23 liečivých prameňov. Prečo sa práve tu, na oboch stranách hranice nachádza toľko minerálnych vôd? Odpoveď je jednoduchá: pohoria majú sopečnú minulosť, zem je pórovitá, podzemné vody sa ľahko nasycujú minerálmi z hlbín Zeme.

Do Krynice sme sa dostali vďaka Márii Raabovej, majiteľke cestovnej agentúry, ktorá organizuje pre hostí Bardejovských kúpeľov jednodenné fakultatívne výlety. Sprevádza nás ako sprievodkyňa aj na cestu do Krynice, počas hodinovej jazdy autom lemujú poľskú stranu vidiecke sídla: „Pred tridsiatimi rokmi to boli osady s drevenými domčekmi, poľnými cestami, často bez verejného osvetlenia. Za to, že dnes sú z nich výstavné dediny, ktoré dodávajú záujemcom biopotraviny, domáce syry, mäso, džemy, za tento obrovský skok môžeme aj my, keďže sme roky chodievali za hranice kvôli lacnejším nákupom.“ Po ceste míňame originálne drevené kostolíky s plechovým zastrešením, známu farmu Lama, v ktorej sa mestské deti zoznamujú so zvieratkami žijúcimi na dedinskom, ranč na Jakubiku, ktorý ponúka jazdy na koni, turistický kemp Domki v Liesie.

Oficiálna história kúpeľov sa začína s príchodom 19. storočia. Keď rakúsky dôstojník Franz Stix von Saunbergen zistil, že sa v Tyliczi a blízkej Krynici nachádzajú výdatné zdroje minerálnych vôd, kúpil pozemky so žriedlami a nechal ich upraviť. Ako prvý bol vybudovaný Malý domček, v ktorom sa roku 1807 začali liečiť prví pacienti. V roku 1858 tu ako priekopníci prvý raz v Poľsku použili na liečenie chorých bahno.

V parku nájdete bustu Józefa Dietla, balneológa, ktorý z tohto miesta urobil vyhľadávané kúpele. K Hlavnému prameňu postupne pribudlo 22 ďalších „zdrojóv“. Zuber, jedna z najsilnejších minerálnych vôd Európy, bol pomenovaný podľa poľského geológa Rudolfa Zubera, ktorý ho roku 1914 objavil. Tunajšie vody pomáhajú pri ochoreniach tráviaceho, pohybového a obehového ústrojenstva, pri chorobách srdca, močových orgánov, pečene, žlčníka, žalúdočných vredov, liečia gynekologické ťažkosti, cukrovku, obezitu. Sú to silné kyselky, nie je vhodné piť ich vo väčších množstvách, stačia dva decilitre po dúškoch polhodinu pred jedlom.

V údolí riečky Kryničanky si poľská šľachta začala stavať rezidencie, v ktorých najbohatšie rodiny trávili letá. Zlaté obdobie kúpeľov nastalo koncom 19. storočia, rástli tu honosné vily, sanatóriá, obchody, kaviarne. Starý kúpeľný dom, majestátnu budovu s veľkou plesovou sálou, otvorili roku 1889. Roku 1911 sem zaviedli železnicu, ktorou prichádzali tisícky pacientov. Dnes je čosi štátne, čosi súkromné, čosi privatizované. Poliaci s citom a šetrne opravujú historické budovy, pretože romantické drevené vily a sanatóriá neodmysliteľne patria ku kúpeľnej atmosfére. Centrum kúpeľov tvorí Liečebný dom s hotelmi a modernistická kolonáda. Dva zelené parky, Zdrójowy a Slotwinský, zdobia fontány, v noci osvetlené, a „zelené sochy“, sovy, labute či žaby vystrihané z okrasných kríkov.Pacienti majú pitný režim zaradený do liečby. Ak však navštívite mesto ako turista a chceli by ste ochutnať liečivú vodu, musíte si za ňu zaplatiť, aj keď v prepočte len pár desiatok centov. Voľné ľudové pramene sú zrušené, dúšok vody z prameňov Jan, Slotwinka, Tadeusz, Józef, Hlavný prameň a Zuber vám predajú v novej kolonáde. Budova kolonády bola navrhnutá v súčasnom architektonickom štýle, okrem toho, že poskytuje strechu miestnym prameňom, sa tu konajú aj kongresy a kultúrne akcie. Neďaleko stojí plnička minerálnych vôd, ktoré sa odtiaľto distribuujú do reštaurácií a obchodov.

Krynica je síce väčšie mesto ako Bardejovské kúpele, no nemáte sa tu kde stratiť. Klasický okruh centrom, na ktorom vidíte všetko dôležité, meria dva kilometre. Počas letnej sezóny je v uliciach množstvo ľudí, rad na zmrzlinu sa hadí aj päťdesiat metrov, na promenáde znie hudba. Krynica samotná má 10 – 12 tisíc obyvateľov, kúpeľných hostí sem v priebehu roka prichádza viac ako stotisíc.

Pomník Adama Mickiewicza pripomína časy, keď sa kúpele stali centrom poľskej inteligencie. V medzivojnovom období bolo priam povinnosťou každého známeho človeka stráviť časť roka v Krynici. Stretávali sa tu a tvorili najväčší poľskí umelci, básnici, spisovatelia, uviedli tu známe divadelné hry. Aj dnes je Krynica letoviskom s bohatou ponukou kultúrnych podujatí. Európsky festival Jana Kiepury pozýva milovníkov kvalitných hudobných diel na sviatok opery, operety a vážnej hudby. Každoročne v septembri prichádzajú do slávnej zelenej vily domáce aj zahraničné osobnosti politiky a ekomomiky na európske ekonomické fórum.

Ak sa chcete na chvíľu teleportovať do detstva, navštívte múzeum hračiek Bajka, ktoré zozbieralo a vystavuje viac ako tritisíc historických hračiek. Múzeum sa teší veľkému záujmu detí aj dospelých, ktorí si radi nostalgicky zaspomínajú na hračky, s akými sa kedysi hrávali.

Pri návšteve tohto kúpeľného mesta nevynechajte Galériu umenia Nikifora Krynického, ktorá je umiestnená v drevenej modrej vile Romanowka. Nájdete ju v blízkosti Starého liečebného domu a novej kolonády. Epifan Drowniak, známejší ako Nikifor Krynický, sa narodil s mimoriadne nepriaznivými kartami: ako hluchonemý syn slobodnej matky vyrastal bez otca a v chudobe. Jediný spôsob, akým dokázal komunikovať s okolím, boli kresby, samozrejme vlastným naivným štýlom. Nebolo to hneď, no postupne sa stal maskotom mesta, ktorému dovolili maľovať originálne portréty obyvateľov a kúpeľných hostí. Dnes tu stojí jeho socha s verným spoločníkom psom a múzeum s jeho menom vystavuje obrazy slávneho insitného samouka a publikácie o jeho živote a diele.Ak patríte k aktívnym klientom kúpeľov, určite využijete tenisové kurty, zimný štadión, celoročne otvorené klzisko či kilometer dlhú sánkársku dráhu, tiež otvorenú po celý rok. Na Parkovú horu a Krynickú Javorinu sa môžete vybrať buď peši alebo vyviezť lanovkou. Na Parkovej hore (732 metrov nad morom) si užijete tobogány a tzv. rajské šmykľavky. Z vrcholu Krynickej Javoriny (1114 metrov nad morom) počas pekného počasia uvidíte parádne panorámy Vysokých Tatier, Pienín a Beskýd.

Krynica v zime funguje ako vyhľadávané lyžiarske centrum. V okolí nájdete mnoho turistických a cyklistických trás. Novinkou je cyklookruh Aquavelo, ktorý meria na území Poľska a Slovenska dohromady 230 kilometrov a ktorý spája slovenské a poľské mestá na oboch stranách hranice, medzi nimi Bardejovské kúpele, Krynicu, Muzsynu, Szczawnicu, Tylicz, Červený Kláštor, Vyšné Ružbachy, Ľubovnianske kúpele a ďalšie. Je to mimoriadne zaujímavá trasa plná pamiatok UNESCO, drevených kostolíkov, skanzenov, kúpeľov, prírodných krás a zdravej klímy.

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB