Zoči-voči nadváhe

Napísala 

– Mužovi nad päťdesiat hrozia tri veľké nebezpečenstvá: auto, ktoré ho naučí neurobiť ani pár krokov na vlastných nohách; žena, ktorá dobre varí, a televízor s diaľkovým ovládačom, – konštatuje Ernest.

– Teraz to už viem, ale celé roky mi to vyhovovalo a tváril som sa, akoby sa nič nedialo. Hoci som si nezapol stále širšie a širšie sako, hoci som sa už nedokázal poriadne zohnúť a zaviazať si šnúrky na topánkach. Váha, ktorú sme mali doma, vážila len do 120 kilogramov. Keď som ich prekročil, jednoducho som sa prestal vážiť. Už som si zvykol, že ma starí známi pri stretnutiach nespoznávali, ale to, aký vážny problém som si za tie roky vyrobil, som naplno pochopil až na oslave mojej päťdesiatky. Kamarát mi ju natočil na video a nespoznal som sa ani ja sám. Ten veľký, tučný chlap, to som ja?!

Ernest si dlho nahováral, že svojou monumentálnou postavou vzbudzuje v klientoch rešpekt; že s kilami pribúda aj sila; že ako bývalý športovec predsa všetko zvládne; že ak postavil dom, tak sa dokáže postaviť aj zoči-voči svojej nadváhe. No nešlo len o kilogramy navyše, aj keď ich bolo, ako sa neskôr ukázalo, takmer šesťdesiat.
– Bol som ako tatranský nosič, ktorý nesie na vrchol hory obrovský náklad. Na rozdiel od toho nosiča som však nevládal vyliezť ani na tretie poschodie, keď sa nám pokazil výťah. O tlaku, ktorý sa šplhal do hrozivých výšok, ani nehovorím. A potom – manažér úspešnej firmy musí predsa nejako vyzerať!
Vedel som, že toto už nedokážem zvládnuť sám. Prvé dni pobytu zameraného na chudnutie a zlepšenie kondície nikomu neprajem. Kilá navyše sú jeden z najhorších nepriateľov, akých človek môže mať. Zdalo sa mi, že pohnúť s tou horou sadla, ktorou som oblepený, sa bude rovnať zázraku. Ale za prvé dva týždne som schudol desať kilogramov a chudnem ďalej. Už si verím. Aj doma ma podporujú. Stanovil som si termín a presný postup, ako mi budú kilá ubúdať.
Chcel by som sa ráno pozrieť do zrkadla a povedať: Páni, to som ja! Skvelé!


Tento príbeh vyšiel najskôr v knihe

Danica Janiaková

ČO S NAČATÝM ŽIVOTOM?

Muž a žena na prahu päťdesiatky.

Môžete si ju objednať na tel. č. 0908 069 388, stojí 5 eur, poštovné neplatíte.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB