Zelená revolúcia Victorie Boutenko

Napísala 

Dĺžka ľudského života by narástla míľovými krokmi, keby listová zelenina voňala tak dobre, ako slanina. Vtipný bonmot Dougha Larsona jedinou vetou pomenováva podstatu problému nezdravého životného štýlu: jedlo, ktoré nám škodí, nám proste chutí. Victoria Boutenko, propagátorka surovej zelenej stravy však našla riešenie, ktoré zhrnula v svetovom bestselleri ZELENÁ PRE ŽIVOT.

Victoria Boutenko

ZELENÁ PRE ŽIVOT

Plejády, 216 s.
Knihu o sile zelených smoothies pre zdravie človeka napísala Victoria Boutenko, autorka viacerých bestsellerov o surovej strave, ktorá sa hlási k odkazu lekárky Ann Vigmore. Tá propagovala mixy z ovocia a zeleniny a inšpirovala aj rodinu Boutenko k tomu, aby sa z nich stala zdravá raw family. Victoria Boutenko nadviazala na odkaz Ann Vigmore a zistila, že predovšetkým listová zelenina obsahuje dostatok bielkovín, že chlorofyl lieči a zelené listy majú nenahraditeľnú úlohu v udržiavaní vnútornej rovnováhy ľudského organizmu. Kniha prináša výpovede ľudí, ktorí vďaka nápojom s vysokým obsahom listovej zeleniny vyzdraveli, schudli, zbavili sa liekov a získali vitalitu a energiu. V závere nájdete recepty na prípravu zelených smooties, overené zmesi, ktoré chutia a dodávajú pestrú škálu živín.
Kto je Victoria Boutenko? Narodila sa v bývalom ZSSR, teraz žije v meste Ashland v americkom štáte Oregon. S manželom a dvomi najmladšími deťmi sú od roku 1994 vitariáni. V prvých rokoch na surovej strave sa im výrazne zlepšil zdravotný stav. Manžel mal predtým artritídu a vysoký krvný tlak a problémy so štítnou žľazou, Victoria srdovú arytmiu, vážila 127 kilogramov, cítila sa unavená a depresívna. Synovi Sergejovi diagnostikovali cukrovku, dcére Valji astmu. Jednu noc mama Victoria preplakala zo zúfalstva nad ich zlým zdravotným stavom a ráno sa rozhodla navždy vypnúť sporák a spolu s chorými členmi rodiny začať jesť surovú stravu a pravidelne behať. O necelé štyri mesiace všetci štyria absolvovali 10 kilometrové preteky. Ich príbeh zázračného vyliečenia opísala v knihe Raw rodina: pravdivý príbeh prebudenia. Napísala aj ďalšie bestesellery: 12 krokov k surovej strave a Typické jedlá rodiny vitariánov. Ako autorka „zelenej filozofie“ cestovala po Amerike a prednášala o výhodách vitariánstva.
Po siedmich rokoch tohto životného štýlu sa však čosi stalo. Po zjedení surovej stravy mali Boutenkovci ťažký pocit v žalúdku, cítili sa unavení, Victoria opäť začala priberať. Ich priatelia im hovorili, že v istom bode sa vitariáni zvyknú vracať k varenej strave. Lenže Boutenkovci verili, že niet nič lepšie pre zdravie, ako surová strava, v ktorej var nezničil enzýmy a vitamíny. Kvôli pochybnostiam a zo zodpovednosti voči rodine a voči všetkým, ktorých inšpirovala k zmene života, sa Victoria pustila do štúdia vedeckých prác o nutričnej hodnote potravín. A keďže kto hľadá, ten nájde, nakoniec našla jednu skupinu potravín, ktorá najlepšie vyhovovala nutričným potrebám ľudí – a to listovú zeleninu. Boutenkovci jej dovtedy nekonzumovali dosť, nemali ju radi. Aj keď sa nútili jesť šaláty alebo listy zelenej zeleniny samotné, nešlo to. Victoria si spomenula, že kedysi, keď sa začala zaujímať o zdravý životný štýl, zoznámila sa s liečivou polievkou plnou energie, ktorú odporúčala lekárka Ann Vigmore: z rozmixovaných výhonkov, avokáda a jablka. Skúsila teda mixovať zeleninu s banánmi vo vysokorýchlostnom mixéri, a zistila, že vznikne lahodná, voňavá a chutná zelená zmes – smoothie. Experimentovala s rôznymi druhmi zeleniny. Po mesiaci pitia zelených smoothies sa cítila nabitá energiou viac, ako kedykoľvek predtým. Vypli sa jej vrásky, nechty boli pevnejšie, opäť schudla, potrebovala menej spať. Jej manželovi, ktorý medzitým začal šedivieť, dokonca opäť stmavli vlasy. Victoria napísala Ódu na zelené smoothie a poslala ju všetkým ľuďom zo svojho e-mailového adresára. O pár dní začala dostávať pozitívne odpovede. „Zelená vlna“ rástla. Odvtedy chodí prednášať o svojich skúsenostiach so zelenými nápojmi plnými energie po celom svete a napísala ďalšie bestsellery (ako Zelená pre život, ktorá práve vychádza v slovenskom vydaní), v ktorých hlása, že listová zelenina je najdokonalejšou potravinou pre človeka.

Knihu Zelená pre život objednávajte tu:

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB