Kto chce zmenu k lepšiemu?

Kto chce zmenu k lepšiemu?

Napísala 

Zopár nových kníh pre inšpiráciu. Ani veľa, ani málo, tak akurát, tak znie tajomstvo spokojného života, ktorému Švédi hovoria „lagom“. Chcete prestať fajčiť? Schudnúť? Piť alkohol? Tím psychoterapeutov vyselektoval od tých, ktorým sa to podarilo, fungujúce techniky. Autori ďalšej knihy apelujú: nie sme vydaní napospas negatívnym myšlienkam, cesta k lepšiemu a spokojnejšiemu životu vždy existuje. A dobrá správa pre tých, ktorí sa nevedia vzdať jedál plných tuku: vyhoďte sacharidy, obmedzte bielkoviny a chudnúť budete aj z bôčika.

J. O. Prochaska, J. C. Norcross, C. C. DiClemente
ZMĚNA K LEPŠÍMU
Šestistupňový program pro překonání zlozvyků
Portál, 278 s.

Ten, kto sa niekedy pokúsil v živote zmeniť čosi dôležité – schudnúť, prestať fajčiť, piť alkohol, brať drogy – vie, aké je prekonanie zlozvyku náročné a ako často človek zlyháva. Autori tejto knihy zozbierali skúsenosti od tisícok klientov, ktorí vydržali a svoj cieľ dosiahli. Z ich skúseností vybrali postupy, ktoré naozaj fungujú, a vygenerovali tzv. transteoretický model zmeny. Obsahuje šesť štádií (prekontempláciu, kontempláciu, prípravu, akciu, udržanie a ukončenie, prípadne relaps). Základom úspechu pri zmene je „trafiť sa“ presne do štádia, v ktorom sa človek, ktorý sa odhodláva k veľkej životnej zmene, práve nachádza. Len vtedy bude úspešný. Ak ešte len uvažuje o zmene a pritom sa už pustí do akcie, hoci nevie presne, čo má robiť, jednoznačne zlyháva. Ak je pripravený na akciu, ale nemá plán pre udržanie dosiahnutého stavu, zlyháva tiež. Táto kniha prináša kľúč k pochopeniu, ako nájsť účinné riešenie svojho problému. Je vhodná pre ľudí, ktorí sa sami pokúšajú zmeniť niektorý z vlastných zlozvykov, ocenia ju aj profesionáli, ktorí pracujú so závislými ľuďmi, i tí, ktorí sa zaoberajú zdravým životným štýlom a prevenciou ochorení.

Doris Wolf, Rolf Merkle
JAK PŘEKONAT NEGATIVNÍ EMOCE A MYŠLENKY
Cesta k duševní pohodě
Grada, 184 s.
Obaja autori tejto potrebnej príručky majú spoločnú psychoterapeutickú prax v nemeckom meste Mannheim. Na základe svojej liečebnej praxe napísali už sadu publikácií, v ktorých sa venujú najmä posilňovaniu vlastnej hodnoty a sebadôvery a prekonávaniu obáv, pocitov viny, žiarlivosti a depresií. Čitatelia sa podobne ako v terapii učia lepšie porozumieť sami sebe a dosiahnuť také zmeny, aby mali viac radosti zo života a dokázali nájsť duševnú rovnováhu. V knihe nájdete aj veľa cvičení, techník a stratégií, ktoré vedú k zlepšeniu emocionálneho stavu. Nestačí prečítať ju len raz, je dobré pravidelne sa k obsahu vracať a trénovať zmenu spôsobu, akým myslíme a konáme. Ak nie sme spokojní so svojím životom, budeme zrejme potrebovať viac pokusov, energie a času na to, aby sa situácia zlepšila a dostala na úroveň, kedy nám bude už fajn. Nie ste vydaní napospas svojim negatívnym myšlienkám, apelujú obaja autori, vždy môžete urobiť prvý krok na ceste k novému, spokojnejšiemu a šťastnejšiemu životu.

Niki Brantmarková
LAGOM
Tajemství spokojeného života
BizBooks, 282 s.
Ak Dáni, ktorí sú pokladaní za najšťastnejších ľudí na svete, prišli so životným štýlom hygge, Švédi naň odpovedali odhalením vlastného tajomstva spokojného života. Hovoria mu „lagom“, znamená to „ani veľa, ani málo, tak akurát, všetkého s mierou“. Autorkou prvej publikácie, ktorá podrobne mapuje tento škandinávsky fenomén, je Niki Brantmarková, ktorá píše web My Scandinavian Home. Niki pochádza z Londýna, vyštudovala psychológiu a usadila sa so švédskym manželom a tromi deťmi v Malmö. Okrem kníh Modern Pastoral a The Scandinavian Home napísala knihu Lagom o  umení užívať si život na švédsky spôsob. Uponáhľaná Angličanka je aj po trinástich rokoch života v inej krajine fascinovaná princípom spomalenia a robenia vecí bez stresu. Čaro lagom je osobná vec, neexistuje naň všeobecný recept, ide o nájdenie životnej rovnováhy, ktorá je optimálna práve len pre vás.

Joseph Mercola

HUBNĚTE TUČNÝMI JÍDLY
Jak pomoci revolučního způsobu stravování porazit rakovinu, povzbudit mozek a získat víc energie
CPress, 296 s.

Ak ste dosiaľ – tak ako ja – vedeli, že ten, kto konzumuje tuky, sa zákonite aj obaľuje tukom, budete prekvapení. V tejto knihe nájdete vedeckými argumentami podporený názor lekára, ktorý do množstva protichodných tórií o zdravej výžive vnáša skutočne revolučný tón: z tuku nielenže schudnete, tuk vás ochráni pred diabetom, Alzheimerom a rakovinou, tuk vám dodá energiu, z tuku omladnete. To, čo nám ľuďom naozaj škodí, sú podľa doktora Mercolu jednoznačne sacharidy. On stavil na stravu založenú na vysokom obsahu tukov, adekvátnom príjme bielkovín a nízkom obsahu sacharidov. Svoj liečebný program nazval Mitochondriálna metabolická terapia a propaguje v ňom systém stravovania, ktorým presuniete svoj metabolizmus od spaľovania glukózy ako primárneho paliva k spaľovaniu tukov. Jeho klienti nechudnú obmedzovaním kalórií, nepoznajú pri chudnutí pocity hladu a psychického strádania z toho, že si musia odopierať jedlo. Jedia to, čo im chutí a čo im bolo desaťročia zakazované – a chudnú. Čo sa týka autora, je považovaný za kontroverzného alternatívca. Na druhej strane, nízkosacharidová strava patrí k siedmim základným stravovacím postupom. Samozrejme, vždy, keď sa rozhodnete pre istý druh stravovania, buďte radšej pod dozorom svojho lekára.

 


 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB