Cesty k zdraviu a dokonalej postave

Cesty k zdraviu a dokonalej postave

Napísala 

Schudnúť a zdravo žiť – jedno z najčastejších novoročných predsavzatí. Keďže znovu prišiel ten správny čas, aby sme si povedali: „od nového roka inak a zdravšie“, tu je zopár tipov na knihy, ktoré nás môžu podporiť, aby sme vedeli, ako na to, a hlavne, ako konečne vydržať a dosiahnuť svoj veľký cieľ – zdravé a štíhle telo.

Amy Ramos
KOMPLETNÁ KETO DIÉTA PRE ZAČIATOČNÍKOV
Vaša základná príručka pre životný štýl keto
Lindeni, 158 s.

Ak si myslíte, že keto diéta je in iba dnes, tak pravda je iná: diétou s maximálnym obmedzením sacharidov a pridaním tukov už pred 2500 rokmi liečili epilepsiu. Medzi medicínskych odporúčaniami sa oficiálne objavila roku 1920. Pomáha chudnúť a zlepšovať parametre pri diabete, podporuje liečbu depresie a úzkostí, najnovšie sa jej účinky skúmajú pri spomaľovaní nástupu demencií a Alzheimerovej choroby. Nestačí však iba bezhlavo vylúčiť sacharidy, nastaviť si vyvážený ketogénny stravovací plán tak, aby vám neublížil, nie je jednoduché. V tejto knihe nájdete základné odporúčania pre život s minimálnym množstvom cukrov vďaka strave, ktorá je prírodná, bezpečná a zdravá. Okrem toho prináša jedálny lístok na dva týždne a 75 jednoduchých receptov na jedlá z mäsa, rýb a zeleniny, ktoré sú hotové do polhodiny a vďaka ktorým schudnete aj bez pocitu hladu.

Susan Albers
JAK SE UKLIDNIT BEZ JÍDLA
50 cvičení
Portál, 183 s.

Knihu, ktorá vysvetľuje, prečo ľudia pri emočných problémoch hľadajú útechu v jedle, a čo s tým, napísala Susan Albersová, klinická psychologička z Clevelandu, ktorá sa špecializuje na liečbu porúch príjmu potravy. Má na konte niekoľko bestsellerov, vystupuje v medicínsky zameraných programoch a vedie medzinárodné kurzy zamerané na zdravé postoje k svojmu telu a na redukciu hmotnosti s nácvikom všímavosti. Na základe skúseností svojich pacientov zozbierala päťdesiat efektívnych techník, ktoré účinkujú vtedy, keď jeme, aby sme odbúrali stres, zlepšili si náladu, vyhli sa pocitu, že máme ťažký život – alebo aj vtedy, keď niekomu jednoducho až príliš „chutí jesť“. Roztriedila ich do piatich kapitol: ide o techniky všímavosti, stratégie zmeny myslenia, metódy upokojovania tela, odvádzania pozornosti a hľadania pomoci. O tom, ako zastaviť emočné prejedanie sa, knihy venované diétam totiž nehovoria. Nájdete tu aj prehľad základných situácií, podľa ktorých zistíte, či máte tendencie upokojovať sa jedlom. Aby ste takéto nežiaduce situácie nabudúce zvládli (prípadne ak ste sa už dostali do tohto začarovaného kruhu a prejedáte sa v záchvatoch, alebo trpíte inou formou poruchy príjmu potravy), táto kniha je dobrým prvým krokom k tomu, aby ste si dokázali účinne pomôcť. V závažnejších prípadoch je však nevyhnutné, aby ste vyhľadali pomoc odborníka-lekára.

 

  Agáta Prachařová – Jana Krátká
AGÁTINA CESTA K DOKONALÉ POSTAVĚ
CPress, 182 s.

Krásne a zdravé telo môžeš mať aj ty, hlása sľubný podtitul knižnej novinky CPresu, na ktorej spolupracovali dve autorky: moderátorka a bývalá modelka Agáta Prachařová a inštruktorka fitness Jana Krátká. Agáta sa pohybuje v modelingu od trinástich rokov, takže jej rady pochádzajú z tohto sveta („ak vás trápi chuť na čokoládu, kúsok rozžuvajte a vypľujte, bude to bez následkov“). Jana napísala niekoľko vedeckých štúdií, odborných aj popularizačných kníh o cestách k zdravej a peknej postave. Agáta zapísala denníkovou formou všetko, čo vie modelka o tom, ako vytvoriť tú najlepšiu verziu samej seba. Jana pridala rady osobnej trénerky, ktoré má tiež všeličo odskúšané doslova na vlastnej koži a na koži svojich klientov. Niektoré rady môžeme prevziať, niektoré nemusíme, ale aj keby sme chceli, aby fungovalo čokoľvek iné, bez toho, aby sme vedeli, čo jesť a ako cvičiť, to naozaj nepôjde. Nechajme sa teda inšpirovať dvomi ženami s dokonalou postavou, ktoré vedia, čo všetko pre taký vzhľad treba urobiť, a s novými vedomosťami sa naučme rozhodovať o tom, ako bude vyzerať a ako sa bude cítiť naše telo.

Túto knihu si môžete objednať tu:

Martina Kasalová
ZDRAVÁ VÝŽIVA PRO CELOU RODINU
Kuchařka dnešní doby
GRADA, 236 s.

Aj vy sa už prestávate orientovať v obrovskom množstve rád, ako zdravo žiť a čo to vlastne tá „zdravá výživa“ je? Alternatívne výživové smery, nové potraviny, ďalšie a ďalšie recepty, príkazy a zákazy. Neustále nás zaplavuje more informácií o tom, čo je pre človeka vhodné jesť a čo nie. Prečo by sme si teda mali vybrať práve túto kuchársku knihu, ktorá hlása, že poradí, ako zdravo variť pre celú rodinu? Lebo autorka v nej na základe vlastných skúseností a aj na základe štúdia odborných prameňov zosúladila základné pravidlá racionálneho stravovania rôznych výživových smerov do jedného fungujúceho celku. Podľa 180 receptov, ktoré tu nájdete, môžete zdravo navariť dospelému aj dieťaťu, kojencovi aj tínedžerovi, milovníkovi mäsa aj vegetariánovi, vegánovi aj makrobiotikovi. Svoje recepty si tu nájdu aj ľudia, ktorí trpia na celiakiu, a ľudia alergickí na mliečnu bielkovinu.  Všetky recepty sú vhodné aj pre diabetikov.

 


 

Fotokuchařka Josefa Drábka
VAŘÍME I OČIMA
GRADA, 200 s.

Hovorí sa, že aj keď dobrá kuchárka vie variť viacero špecialít, väčšinou opakuje dvadsať až tridsať jedál. V tejto kuchárskej knihe ich nájdete osemdesiat dva, čo je dostatočný základ pre každú dobrú a chutnú kuchyňu. Od zapečeného vajca so špenátom, cez zmrzlinu z manga, kávovú penu, hubový quiche, kura plnené babičkinou plnkou, cuketové placky, rebarborový koláč s tvarohom, francúzsku cibuľovú polievku a hovädzí guľáš, až po ukrajinský boršč, moravského vrabca, francúzske makronky a samozrejme, sviečkovú na smotane s hrnčekovým knedlíkom. Vyberte si, prípravu žiadnej zo špecialít nemôžete pokaziť, pretože je nafotená krok za krokom, kniha teda môže byť skvelým darom aj pre úplnú začiatočníčku. Josef Drábek upiekol svoju prvú bábovku ako osemročný. Varí a pečie mimoriadne rád, s nadšením vymýšľa aj nové recepty. Všetko, čo o varení vie, dával najskôr na svoj web a teraz do svojej prvej kuchárskej knihy, ktorú venoval začínajúcim, pokročilým i skúseným kuchárom.


 

MUDr. Karel Kubát
SLADKÝ ŽIVOT (DOLCE VITA)
Rozhovory o cukrovce s Giordanem Brunem
GRADA, 186 s.

O Giordanovi Brunovi sa toho učíme vcelku aj dosť, ale to, že jeho hlavným snom bolo voľne bežať krajinou, byť slobodný a zdravý, to som našla ako novú informáciu v tejto knižnej novinke z vydavateľstva Grada. Je venovaná diabetikom s DM II., teda tým, ktorí si dokážu pomôcť úpravou stravy a vhodným pohybom. Knihu napísal doktor, ktorý lieči komplikované prípady pacientov, u ktorých cukrovka spôsobila ťažký rozvrat vnútorného prostredia. Diabetes mellitus je zrejme jeho osudom, aj so svojou manželkou sa zoznámil vtedy, keď sa staral o pacientku v kritickom stave. Diabetológ doktor Kubát tvrdí, že najlepšiu pomocnú ruku nájdeme na konci nášho ramena. Všetko, čo vie o cukrovke (pozor, druhého, nie prvého typu!) a jej liečbe, napísal do tejto knihy a verí, že keby sa podľa jeho rád diabetici správali, vyzdraveli by. A mohli by slobodní a zdraví voľne bežať krajinou tak, ako po tom túžil Giordano Bruno.

Túto knihu si môžete objednať tu:

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB