Pre mužov v "prostatickom veku"

Pre mužov v "prostatickom veku"

Napísala 

Benígne zväčšenie prostaty je najčastejším nezhubným nádorovým ochorením u mužov a najčastejším zdravotným problémom starších mužov. Jeho dôsledkom môžu – ale nemusia – byť poruchy močenia a erekcie. Na Slovensku sa na túto diagnózu lieči 60 000 mužov.

Návštevníci jedného z hypermarketov sa mohli prejsť vnútrajškom nadrozmerného modelu prostaty a vyskúšať si, čo sa v nej deje, keď funguje a keď fungovať prestáva. Ak vám prostata pripomína vlašský orech, tak áno, je to tak. Zdravá prostata je dokonca aj ako orech veľká (či skôr malá). So zvyšujúcim vekom sa zväčšuje a začína robiť problémy. Malé opakovanie z biológie: načo je mužom vlastne prostata? Táto žľaza nachádzajúca sa tesne pod močovým mechúrom obklopuje vrchnú časť močovej rúry, ktorou sa moč a ejakulát dostávajú von z tela. Vytvára tekutinu, z ktorej sa po zmiešaní so spermiami a ďalšími látkami vytvára ejakulát. Prostatická tekutina tvorí takmer polovicu objemu ejakulátu a svojim zložením chráni spermie pred kyslým prostredím v pošve.
Časté a bolestivé močenie považujú muži za nevyhnutnú súčasť starnutia. Najskôr príznaky ignorujú, chvíľu sa ich snažia zmierniť voľnopredajnými prípravkami, k vyšetreniu prostaty u lekára sa odhodlajú až vtedy, keď ich ťažkosti obmedzujú v každodennom živote. A pritom kontrola u urológa je bezbolestná, jednoduchá a rýchla a lekár má k dispozícii viaceré typy liečby, ktoré môžu tieto ťažkosti odstrániť. Zároveň vylúči aj iné, vážnejšie ochorenia, ako rakovinu prostaty, ktorá má podobné príznaky.
Ak je prostata zatiaľ iba mierne zväčšená, stačí pozorne vyčkávať a pacienta pravidelne sledovať. V takom prípade vám lekár odporučí zmenu životosprávy, teda zdravšie stravovanie, dostatok pohybu a správny pitný režim. Mali by ste sa vyhýbať alkoholu, kofeínu a voľnopredajným prípravkom, ktoré obsahujú antihistamín alebo dekongesant (niektoré lieky proti chrípke). Veľmi účinné sú aj Kegelove sviky na posilnenie svalov panvového dna.
Keď sa subjektívne príznaky zhoršia, treba začať s liečbou. Dosiaľ existovali dva typy liečby, jedna symptomatická, tá bola zameraná na liečbu príznakov, a druhá kauzálna, tá sa zameriavala na liečbu príčiny ochorenia a zastavenie jej postupu. V súčasnosti už majú aj slovenskí lekári k dispozícii nový liek, ktorý kombinuje oba prísupy – obsahuje dutasterid, ktorý pôsobí proti príčine zväčšenej prostaty, a tamsulozín, ktorý potláča príznaky choroby. Liek zmenšuje objem prostaty a zároveň uvoľňuje hladké svalstvo hrdla močového mechúra a prostaty, čím užívateľovi uľahčuje močenie. Zvyšuje prietok moču a znižuje nutnosť riešiť problém operačne. Užíva sa ako kapsula jedenkrát denne.
Čo sa týka chirurgickej liečby, v súčasnosti už väčšinou ide o šetrné a bezpečné typy zákrokov. Minimálne invazívne zákroky sa často vykonávajú bez celkovej anestézie. Operácia zväčšenej prostaty si nevyžaduje veľký rez a lekár operuje buď laparoskopicky cez malé, centimetrové otvory, alebo ako prístup k prostate využíva močovú rúru. Pri odstraňovaní častí prostaty sa dnes nevyužíva len skalpel, ale aj pôsobenie tepla a laser.

Fakty o nezhubnom zväčšení prostaty

* Starším mužom sa prostata zväčšuje každý rok o 0,6 – 3 ml.
* Prietok moču sa každých desať rokov znižuje o 2 ml/sekundu.
* Väčšina mužov vyhľadá pomoc urológa asi 10 týždňov po objavení príznakov choroby. Dovedie ich k tomu strach z nádorového ochorenia, poruchy spánku a dyskomfort. Ako najobťažujúce príznaky vnímajú slabý prúd moču a nočné močenie.
* Benígna prostatická hyperplázia (BPH) vzniká vekom. U štyridsiatnikov sa vyskytuje len zriedka, no zo šesťdesiatnikov ňou trpí každý druhý a vo veku 70 – 80 rokov postihuje až 80 % mužov.
* BPH síce nesúvisí s rakovinou prostaty a nie je životu nebezpečná, ale ak sa zanedbá jej liečba a ochorenie postupuje, môže spôsobiť vážnejšie komplikácie. Močový mechúr by mohol ochabnúť do takej miery, že startí schopnosť vyprázdňovať sa. Hrozia aj infekcie močových ciest, tvorba močových kameňov, inkontinencia (muž neudrží moč) a poškodenie obličiek.
* BPH bohužiaľ má negatívny vplyv nielen na kvalitu života, ale aj na sexuálny život muža i jeho partnerky. Bez liečby sa svet chorého muža točí okolo močenia a ťažkostí s ním spojených. Ak môže bez prestávky šoférovať maximálne dve hodiny a ak musí neustále odbiehať na toaletu, je to nepríjemné v spoločnosti, na výlete i pri návšteve kultúrneho podujatia. Nutkanie na močenie môže neželane prerušiť aj milostné hry. Partnerka sa často zobudí aj vtedy, keď muž v noci chodí na toaletu a ani jedne z nich sa nevyspí dobre.
* Dve tretiny pacientov na Slovensku lekári liečia liekmi, pätine len sledujú vývoj choroby, v desatich percentách si zdravotný stav pacientov vyžaduje chirurgické riešenie.

Kedy by mal muž vyhľadať lekára

Každý muž vo veku nad 50 rokov by mal pravidelne chodiť na preventívne prehliadky k urológovi. Určite by ho však mal vyhľadať, keď sa u neho objavia tieto príznaky:
* ťažké alebo bolestivé močenie
* časté návštevy WC, hlavne v noci
* náhle nutkanie na močenie
* ťažkosti v oblasti panvy
* krv v moči alebo semene
* impotencia
* pretrvávajúca bolesť chrbtice

 

Viac o riešení zdravotných problémov päťdesiatnikov nájdete v knihe Čo s načatým životom?, objednať si ju môžete na 0908 069 388 alebo na info @ klub50.sk, stojí 5 eur, poštovné neplatíte.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB