Aby ste boli zdravší a šťastnejší

Aby ste boli zdravší a šťastnejší

Napísala 

Zopár dobrých tipov na nové knihy: o tom, čoho všetkého sa musíme vzdať, aby sme boli šťastní; ako sa postarať o svoje črevá, aby sme boli výkonní; že nový poriadok v byte nám umožní pochopiť, kto sme a kam smerujeme; že sny nám pomôžu k poznaniu samých seba a joga nás privedie k ohybnosti a vitalite; že interpretácia atramentovej škvrny o nás toho prezradí veľmi-veľmi veľa; a ako pomôcť blízkemu človeku, ak sa stane obeťou trestného činu.

Luminita D. Saviuc
15 věcí, kterých se musíte vzdát, abyste byli šťastní
Grada, 184 s.

Článok s názvom „15 vecí, ktorých sa musíte vzdať, aby ste boli šťastní“ zdieľalo na Facebooku viac ako 1,2 milióna ľudí, preto sa stal základom pre napísanie celej knihy. Jeho autorkou je Luminita Daniela Saviuc, Rumunka, ktorá prežila detstvo s otcom agresívnym alkoholikom, bola roky zneužívaná a týraná, zažila chudobu a hlad a ponižovanie v preplnených sirotincoch – a napriek tomu sa dokázala dostať zo znevýhodneného prostredia, vybudovať si zničenú sebaúctu a dnes prednáša, píše knihy a vedie celosvetovo čítaný blog PurposeFairy.com. Osobným príbehom a jednoduchým, no presvedčivým vystupovaním inšpiruje milióny ľudí k tomu, aby sa nevzdávali, aby uzdravili svoje zranené vnútro, aby sa mali radi takí, akí sú, a naplnili potenciál svojho života. Čo vám bráni, aby ste boli skutočne šťastní a žili život, po akom túžite? Čoho sa musíte vzdať, aby ste našli vnútorný pokoj a mali radosť z každého dňa? Luminita píše o tom, čo zažila sama: ako sa vzdala svojich strachov, svojej minulosti, presvedčení, ktoré ju zväzovali, výhovoriek a nechuti robiť zmeny, sťažovania a obviňovania iných, vnútorného hlasu, ktorý ju neustále kritizoval, a ako sa nakoniec vzdala aj kontroly a potreby mať vždy pravdu.

Túto inšpirujúcu knihu si môžete objednať tu: 15 věcí, kterých se musíte vzdát, abyste byli šťastní

Joachim Bernd Vollmer
ZDRAVÁ STŘEVA – ZDRAVÝ ŽIVOT
Chraňte si centrum svého zdraví
Grada, 192 s.

Ako sa budete vy správať k svojmu črevu, tak sa bude ono správať k vám, varuje autor tejto knihy, nemecký terapeut celostnej medicíny Joachim Bernd Vollmer v knihe, v ktorej zozbieral skúsenosti zo svojej praxe a najefektívnejšie techniky udržiavania zdravia a kvality života „na prírodný spôsob“. Je presvedčený, že naše zdravie a imunita závisia od dobre fungujúcich čriev a že starať sa o vhodnú stravu, pohyb na čerstvom vzduchu, odbúrať škodlivé závislosti, občas držať pôst, každý deň meditovať – to je to najlacnejšie a pritom najúčinnejšie, čo môžeme urobiť pre vlastné zdravie. Čím viac, tým horšie, apeluje autor, zbavte sa odpadov zo svojich čriev a vydajte sa na cestu za zdravím. Jedlo poriadne žuvajte, zápchu riešte skôr, než sa problém stane chronickým, tak isto nadváhu. Naše potraviny musia byť našimi liekmi, pripomína klasický výrok z čias Hipokrata. Keďže nie sme identickí, kľúčom k zdraviu je postupné zisťovanie toho, čo každému z nás prospieva a čo nie. Jedlo nám musí chutiť a musí nám robiť dobre, aby sme vďaka nemu boli výkonní a zdraví.

Túto knihu si môžete objednať tu: ZDRAVÁ STŘEVA – ZDRAVÝ ŽIVOT

Rita Pohleová
ZBAVTE SE ZBYTEČNOSTÍ!
Odpoutejte se od věcí, ukliďte si, udělejte si prostor
Ilustrácie Kai Pannen
Grada, 42 s.

Útla knižka je nabitá konkrétnymi radami k téme, ktorá je dnes veľmi populárna: ako si upratať svoj byt a tým aj vlastný život. Podľa výskumov sa v priemernej domácnosti vyskytuje 20 – 30 000 vecí, prípadne viac. Pravidelne z nich však používame len malú časť. Ak veci okolo nás tešia naše oko a srdce, je všetko v poriadku. Ak však na ne iba padá prach, je najvyšší čas sa s nimi rozlúčiť. Máme všetkého príliš veľa, zbytočnosti nás zaťažujú. Je načase bilancovať: čo je v mojom živote naozaj dôležité a čoho sa mám vzdať? Čo naozaj potrebujem k šťastiu? Ako sa rozlúčiť s vecami, ktoré nemáme radi a ktoré nám iba komplikujú život, prípadne nám pripomínajú negatívne zážitky? Nechajme si v svojom domove len tie veci, ktoré sa nám páčia a ktoré nám prospievajú. Zbavme sa vecí, ktoré len zaberali priestor, a tým budeme mať viac času a viac miesta, pocítime úľavu, urobíme miesto pre novinky a zmeny a k poriadku v byte dostaneme nečakaný bonus: ujasníme si, kto sme, kde sa práve nachádzame a kam chceme ísť.  

Túto knihu si môžete objednať tu: ZBAVTE SE ZBYTEČNOSTÍ!

Rebecca Rissmanová
JOGA PRE TEBA
Fragment, 64 s.

Budete pokojnejší, silnejší a šťastnejší, sľubuje autorka tejto knihy tým, ktorých joga zaujala natoľko, že sa vyberú do najbližšieho jogového centra a začnú cvičiť. Ľudia zvyčajne začnú s jogou preto, aby boli ohybnejší a silnejší. Postupne však zisťujú, že sa vďaka nej zbavili stresu a že im zlepšuje náladu. Kniha je primárne určená mladým ľuďom, hlavne študentom, aj keď cvičiť jednotlivé ásany podľa obrázkov a inštrukcií popísaných v knihe môže každý. Niektoré polohy vás nabijú energiou, iné upokoja. Joga je mimoriadne vhodná pre ľudí, ktorí veľa sedia, najmä pri počítačoch alebo pred televíznou obrazovkou. Dokážu ju cvičiť aj osemdesiatnici, deväťdesiatnici. Cvičenia podporujú imunitný systém tela, takže ľudia, ktorí cvičia jogu, ľahšie a efektívnejšie víťazia nad mnohými chorobami. V závere knihy nájdete užitočné odkazy na webové stránky s videami, v ktorých jednotlivé ásany predcvičujú profesionálni cvičitelia jogy.

Túto knihu si môžete objednať tu: JOGA PRE TEBA

Marta Helingerová
SNY JAKO ZDROJ SEBEPOZNÁNÍ
Jak využít sny k osobními rozvoji
Grada, 186 s.

Chodíme nahí po ulici, lietame nad neznámou krajinou, potápame sa, padáme, vidíme novorodenca, hľadáme záchod, ale nemôžeme ho nájsť, čaká nás skúška a my sa bojíme, že ju nezložíme, vezieme sa v aute, ktoré šoféruje niekto iný – to je len zopár klasických snov, aké sa z času na čas snívajú každému. Sny bývajú komplikované, nelogické, ich symbolickému jazyku ako laici nerozumieme. Niekedy v nás zanechajú príjemný pocit, inokedy sa prebúdzame vydesení po nočnej more. Prečo k nám naša duša hovorí práve takýmto spôsobom? Ktoré sny sú len upratovaním priveľkého množstva zážitkov počas dňa a ktoré si treba všímať, lebo majú pre nás hlboký odkaz? Autorka tejto knihy študovala psychológiu, no postupne ju čoraz viac priťahovali sny a metódy práce s nimi. Snívajte a poznávajte samých seba! – vyzýva čitateľov, záujemcov o výklad snov a ich symbolický jazyk. Zaoberajte sa svojimi snami, zapisujte si ich, kreslite! V zmesi tých bizarných, nesúrodých obrazov, v postavách známych aj neznámych sa dajú hľadať a nájsť kamienky do mozaiky poznania, ktoré sa týka predovšetkým nás samotných.

Túto knihu si môžete objednať tu: SNY JAKO ZDROJ SEBEPOZNÁNÍ

Martin Lečbych
RORSCHACHOVA METODA
Integrativní přístup k interpretaci
2. rozšířené a aktualizované vydání
Grada, 240 s.

Rorschachov test „atramentových škvŕn“, jeden z najslávnejších diagnostických nástrojov psychológie. Martin Lečbych zrejme ako prvý na svete zasadil túto metódu do širšej batérie psychodiagnostických metód a diagnostiku doplnil o terapeutické dôsledky, o tému vzťahu medzi psychológom a klientom, o posudzovanie agresívnych tendencií, o dopady tráum a o témy telesného sebaobrazu a jeho integrity. Dielo Hermanna Rorschacha v priebehu 90 rokov jeho existencie presiahlo rámec psychológie a stalo sa súčasťou svetovej kultúry. „Jeho“ atramentovými škvrnami sa inšpirovali mnohí umelci, viaceré filmy, knihy či komiksy. V švajčiarskom Berne existuje múzeum Hermanna Rorschacha s bohatým archívnym fondom o jeho živote a diele. Tento diagnostický nástroj je mimoriadne obľúbený a zároveň aj často kritizovaný. Interpretácia Rorschachovej metódy je podľa Lečbycha „umením, ktoré má vedecké pozadie, nie je však produktom abstraktnej vedy, ale produktom ľudským, človeka, ktorý interpretuje a dá význam javom, ktoré pozoruje. Kvalita interpretácie je úmerná vzdelanosti a nadaniu psychológa.“

Túto knihu si môžete objednať tu: RORSCHACHOVA METODA

Martina Velikovská
Psychologie obětí trestních činů
Grada, 168 s.

Proces viktimizácie. Status obete a jeho význam. Prevencia a vyrovnávanie sa s viktimizáciou. Reálne prípady z policajnej praxe. To je stručný obsah ojedinelej publikácie, ktorú napísala česká autorka a zohľadňuje v nej české reálie aj prácu polície Českej republiky, ale jej popisy prípadov a konkrétnej práce s obeťami môžu byť, samozrejme, prínosom aj pre slovenské pomery. Sme presvedčení, že kriminalita stúpa, hoci štatistiky tohnepotvrdzujú. To, čo stúpa, je informovanosť o zločinoch – a tým aj informovanosť o obetiach, odtabuizovanie ich tráum, ich zverejnenie v médiách, ktorým môžu byť poškodené ešte viac. Celé roky sa venovala pozornosť hlavne páchateľom, skúmaniu ich osobnosti, príčinami ich zločinného konania, ich liečbou a trestom. Obeť, jej záujmy a potreby dlho stála v pozadí. Vzhľadom na viaceré kauzy, ktoré otriasli verejnosťou, začala česká polícia pracovať na pokynoch pre krízovú intervenciu, aby eliminovala riziká, ktoré vedú k sekundárnej, teda ďalšej traume obete (laický pohľad verejnosti, že si obeť „za to môže sama“). Trestným činom sa totiž pre obeť všetko ešte len začína. Ako má vyzerať krízová intervencia, ako „ošetriť“ traumatizovanú obeť a ako jej pomôcť prekonať problémy v jej opätovnom začlenení do spoločnosti? Kriminálny delikt poškodzuje aj jeho svedkov a blízkych obete, ktorí s ňou prežívajú dôsledky. Ešte náročnejšia je pozícia pozostalých po obeti trestného činu, ktorí sú náhle konfrontovaní s tým, že ich strata je definitívna. V ČR už realizujú viaceré opatrenia viktimologickej prevencie, rozširuje sa katalóg práv a podpory pre obete trestných činov (aj keď stále s rezervami), obete prestávajú byť v systéme spravodlivosti pokladané za nerovnocenných partnerov. Tento oficiálny postoj by mal ísť ruka v ruke s kultiváciou spoločnosti, vzdelávaním verejnosti, vrátane uvedomovania si a korekcie chýb, ktoré pri posudzovaní druhých robíme a podľa ktorých sa k nim správame. Veď obeťou trestného činu sa môže hocikedy stať ktokoľvek z nás.

Túto knihu si môžete objednať tu: Psychologie obětí trestních činů

 

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB