Dobrá kondícia i v zrelom veku

Napísala 

Aj v zrelom veku sa môžete cítiť dobre, odkazujú autorky prvej publikácie ľuďom v zrelom veku: „Ak máte päťdesiat rokov, alebo dokonca viac než šesťdesiat, neprestávajte s pohybom, alebo začnite znovu s pohybovými aktivitami! Je to skvelé a pomôže vám to cítiť sa dobre čo najdlhšie.“ Autori druhej publikácie (jeden z nich tréner, ktorého služby využívajú známe francúzske herečky, druhý geniálny ilustrátor anatómie ľudského tela) dali dohromady praktické rady pre ženy o tom, ako správne zvoleným tréningom dokážu zmeniť jednotlivé partie svojho tela tak, aby ich výsledkom bola atraktívna a vitálna ženská postava.

Kolektív
V DOBRÉ KONDICI I PO ŠEDESÁTCE
CPress, 152 s.
Každý zrejme vie, že pravidelný pohyb je dobrý pre zdravie. A čím sme starší, tým viac potrebujeme pochopiť, že rovnica pohyb = život + zdravie naozaj platí. Ak ste v produktívnom veku nemali z rôznych dôvodov čas alebo energiu na cvičenie, v zrelom veku 50+ či 60+ vám môžu prichádzať na um myšlienky: nemá zmysel, aby som cvičil, som už príliš starý; pri športe sa môžem zraniť; radšej by som mal odpočívať, nemám už toľko síl, ako kedysi. Nie je to pravda. Nikdy nie sme príliš starí na to, aby sme sa vďaka primeranému pohybu nemohli cítiť lepšie, mladšie, aktívnejšie. Pravidelné fyzické aktivity znižujú aj riziko vzniku chorôb, ktoré sú typické pre zrelý vek. V tejto knihe sú zhrnuté rady, ako sa vyrovnať s úskaliami vyššieho veku, čím prispieť k prevencii osteoporózy, čo treba urobiť pre nárast svalovej hmoty, ako si vybudovať rovnovážny stred tela, ako predchádzať pádom a zmierniť následky stresu a úzkosti. Pretože ak si chceme udržať štandard, na ktorý sme si v produktívnom veku zvykli, jednoznačne musíme udržiavať našu telesnú schránku v kondícii.
Autorky – Marie Blahutková, Hana Janošková, Marta Muchová a Karla Tománková – pôsobia pedagogicky v oblasti telovýchovy a športu a v tejto knihe zúročili najmodernejšie poznatky z odboru rehabilitácie a starostlivosti o seniorov. Ich texty a dobré rady ilustrujú fotografie cvičiacich seniorov, ktorí názorne predvádzajú odporúčané cvičenia s loptou, činkami, uterákom a záťažou vlastného tela.

Ukážky z knihy:

Najľahšie, aj keď najmenej presné je pravidlo "spievať, hovoriť, ťažko dýchať". Ale môže nám dobre poslúžiť pri určovaní stupňa fyzickej záťaže. Ak si pri cvičení môžeme spievať, je záťaž nízka. Ak môžeme hovoriť, je záťaž dobrá (na vytrvalostnej úrovni). Ale keď ťažko dýchame, je záťaž vysoká. Dôležitý je pravidelný pohyb 3x týždenne 45 minút v strednom tempe, teda na frekvencii hovorenia.

Človek má približne 600 svalov. Väčšina z nich je párová, môžeme povedať, že ich máme na jednej strane tela 300 a na druhej tiež 300. Hmotnosť svalov dospelého muža je približne 36 % a u žien 32 % hmotnosti tela. U trénovaného jedinca môže táto relatívna hmotnosť svalstva dosiahnuť až 45 %. Z celkového množstva svalovej hmoty pripadá viac než polovica (56 %) na svaly dolných končatín, 28 % na svaly horných končatín a len 16 % na hlavu a trup. Takže ak chceme spaľovať energiu, dosiahneme najlepšie výsledky vtedy, keď budeme zaťažovať predovšetkým dolné končatiny.

Ak máme záujem odbúravať tuky, potom zaťaženie svalov trvať dlhšie ako 30 minút, skôr sa nám nepodarí odbúravanie tukov naštartovať.

Jean-Pierre Clémenceau a Fréderic Delavier

FITNESS PRO ŽENY. ANATOMIE

CPress, 144 s.

Váš sprievodca pre osobný tréningový program so zameraním na požadované partie. Kniha zameraná na špeciálne cvičenie pre ženské telo a jeho potreby. Prvý z autorov je známy tréner filmových hviezd, druhý má obdivuhodné vedomosti o anatómii a biomechanike ľudského tela. V tejto príručke spojili poznatky a skúsenosti, aby pomohli ženám dosiahnuť pevnejšie, pružnejšie a pritom primerane oblé telo. Ich rady ocenia aj začiatočníčky, aj trénované športovkyne. Naučíte sa správne zaťažovať jednotlivé svalové partie, správne pri tom dýchať, nájdete tu aj návrh vyváženého jedálneho lístka, aby ste dokázali zoptimalizovať metabolické pochody vášho tela, zvýšiť jeho výkonnosť, odstrániť bolesti chrbtice a získať elegantnú ženskú postavu. Kniha prináša sto cvičení, ktoré dopĺňajú fotografie a anatomické kresby. Cviky pre jednotlivé časti tela sú farebne odlíšené, takže sa ľahko zameriate na problematické partie, navyše zábavným spôsobom. Tieto zostavy cvičení vás naučia, ako mať z pohybu radosť, a ukážu vám, ako si vytvarovať také telo, o akom snívate, v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov.
 

Všetky knihy si môžete objednať tu:

 

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB