Choroba starých otcov

Napísala 

Porucha srdcového rytmu zvaná fibrilácia predsiení ohrozuje väčšinou mužov, päťdesiatnikov, šesťdesiatnikov, sedemdesiatnikov. Preto sa jej hovorí aj „choroba starých otcov“.

Týmto pacientom sa viac zráža krv, majú sedemnásobne vyššie riziko mozgovej príhody, laicky známej ako mŕtvica. Dobrá správa znie, že po viac ako päťdesiatich rokoch, kedy boli liečení rovnakým spôsobom, má medicína k dispozícii nový, efektívnejší a bezpečnejší liek.

Fibrilácia predsiení je najčastejšia porucha srdcového rytmu. Srdce bije nepravidelne, človek cíti, že mu až „poskakuje“ v hrudi. „Typickým pacientom je päťdesiatnik, ktorý sa desať rokov lieči na hypertenziu, má nadváhu a pri preventívnej prehliadke mu počas robenia EKG zistíme fibriláciu predsiene,“ hovorí MUDr. Róbert HATALA, predseda pracovnej skupiny pre arytmiu a kardiostimuláciu Slovenskej kardiologickej spoločnosti. „Niektorí pacienti sa začudujú a povedia, že nemajú žiadne ťažkosti, i keď priznajú, že dosť pribrali a že sú menej výkonní. No väčšinou cítia, že sa s nimi niečo deje, počas nečakanej srdcovej arytmie sa im dokonca môžu triasť ruky tak, že nedokážu nič robiť, majú problém aj rozprávať. A či už je fibrilácia chronická alebo záchvatovitá, tí, ktorých sa týka, ju vnímajú so strachom. Aj preto, že sa táto diagnóza spája so zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazením, ktoré môžu upchať mozgovú tepnu.“
Štatistiky sú neúprosné: pätina pacientov po mŕtvici umiera hneď, polovica do jedného roka a tí, čo prežijú, často končia na invalidnom dôchodku. Na celom svete ročne prekonajú túto chorobu v súvislosti s fibriláciou predsiení tri milióny pacientov. Ženy sú až do veku 55 rokov chránené pred jej nástupom, potom sa však skóre vyrovnáva a 78-ročná žena s fibriláciou predsiene má dokonca 2,5-krát vyššie riziko mozgovej príhody ako muž v tom istom veku. Navyše skúsenosti potvrdzujú, že čím sú ženy staršie, tým menej chodia k lekárovi a sú horšie liečené.
Hlavným problém je teda vznik krvných zrazenín. Pri ich prevencii a liečbe sa medicína dosiaľ opierala o dva lieky – acylpirín, ktorý bráni zhlukovaniu krvných doštičiek a tým aj vzniku zrazenín, a warfarín, ktorý bol vyvinutý ako jed na potkany, ale vďaka rôznym náhodám sa zistilo, že pri vyváženej dávke môže zachraňovať ľudské životy. K prvým prominentným pacientom patril aj americký prezident Dwight D. Eisenhower, ktorý mal sklon k tvorbe krvných zrazenín. Warfarínom sa liečia pacienti s touto diagnózou už 55 rokov. Vyžaduje však jemné umenie liečby, trpezlivosť pri stanovovaní správnej dávky, pretože nižšia dávka nezaberie dostatočne, no vyššia môže zriediť krv až príliš a pacientovi hrozí vykrvácanie. Mal by teda často chodiť k lekárovi na kontroly, čo práve muži vyššieho veku zanedbávajú. Dobre nastavených pacientov je len 44 %. Dokonca ani tretina pacientov z klinických štúdií, ktorí sú pod dohľadom lekára, sa nedá presne nastaviť, ich organizmus reaguje nepredvídateľne. Keďže prevencia krvných zrazenín je taká zložitá, medicína už dlho hľadá iné spôsoby liečby.
Profesor MUDr. Róbert HATALA, CSc., profesor MUDr. Ján MURÍN, CSc., prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti a docent MUDr. Gabriel KAMENSKÝ, CSc., hlavný odborník MZ SR pre kardiológiu prezentovali výsledky veľkej porovnávacej štúdie, ktorá overila účinnosť nového lieku v prevencii tromboembolických príhod. Do štúdie bolo zaradených osemnásťtisíc pacientov s arytmiou srdca, ktorých lekári sledovali dva roky. Tretinu pacientov liečili doterajším liekom warfarínom, tretinu novým prípravkom s účinnou látkou dabigatran etexilátu v dávkovaní 110 mg a tretinu novým liekom v dávke 150 mg. Výsledky jedinečnej štúdie, do ktorej boli zaradení aj pacienti zo Slovenska, jednoznačne potvrdili, že nový liek významne znižuje riziko mozgovej príhody a systémovej embólie. Po jeho nasadení do praxe by mohol celosvetovo zabrániť 3 000 prípadom mozgových príhod denne. A tisíckam ďalších pacientov znížiť riziko vzniku krvnej zrazeniny. Nezanedbateľný je aj ekonomický prínos, veď len krajiny Európskej únie na liečbu tohto ochorenia vynakladajú 13,5 miliardy eur.

Liek, ktorý je prvý z novej generácie antikoagulantov, priamych inhibítorov trombínu vyvinula spoločnosť Boehringer Ingelheim, jedna z dvadsiatich najväčších farmaceutických firiem na svete. Má pobočky v 47 krajinách a do výskumu a vývoja liekov za posledný rok investovala 2,1 miliardy eur.

Viac o riešení zdravotných problémov päťdesiatnikov nájdete v knihe Čo s načatým životom?, objednať si ju môžete na 0908 069 388 alebo na info @ klub50.sk, stojí 5 eur, poštovné neplatíte.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB