Sny sú odkazy, ktoré posielame sami sebe. Nezahadzujme ich

Sny sú odkazy, ktoré posielame sami sebe. Nezahadzujme ich

Napísala 

V snoch lietame, padáme, čakáme dieťa, nezvládame skúšky, umierame... Vedia nás potešiť i vydesiť. Odborníci hovoria, že ak pochopíme ich symboliku, môžu nám účinne pomáhať na ceste životom. Keď sa ráno zobudíte s útržkami sna, ktorý vás emocionálne zasiahol, určite si zapíšte čo najviac obrazov, ktoré ste si zapamätali, a asociácií, ktoré k nim máte. To, že sa objavili vo vašom sne, má svoj význam. Poslali ste odkaz samému sebe. Práve teraz vyšli dve knižné novinky, ktoré nám naučia s týmto odkazom efektívne pracovať.

Theresa Cheungová
UMĚNÍ VYKLÁDAT SNY
Průvodce krajinou vašich snů
GRADA, 142 s.

Sny sa správajú ako náš vnútorný terapeut a ako také nám môžu pomôcť prekonávať problémy, inšpirovať nás k tvorivosti a podporovať osobný rast, konštatuje v svojej knihe o umení vykladať sny jej autorka. Theresa Cheungová pri výskume snov spolupracuje s Ústavom noetických vied a jej knihy na túto tému vyšli v spoločnom náklade pol milióna kusov. Rovnocennú stránku textu tvoria ilustrácie francúzskej  umelkyne Léy Chassangeovej, sú plné emócií a trefne sprevádzajú komplikovanú tému symboliky snov. Ak teda sú sny komplikované, či povedzme si rovno že zmätočné, ako môžeme porozumieť jazyku, ktorým sa nám prihovárajú? Zoznámte sa s technikami, ktoré vám umožnia každú noc snívať, tieto sny si zapamätať a po prebudení s nimi pracovať tak, aby ste lepšie rozumeli vlastnému životu. Aj keď sny sú individuálna záležitosť, je dobré zoznámiť sa so základnou symbolikou, ktorá sa objavuje v snoch všetkých ľudí. V knihe nájdete výklad päťdesiatich najčastejších typov snov: to sú tie, keď sa nám sníva, že lietame, že sme nezvládli skúšku v škole, že padáme z výšky, že sme vyhrali v lotérii, že nám umiera niekto blízky, že nás prenasleduje agresívny pes, že sa chystáme na svadbu, prípadne že sme havarovali.

Stephen LaBerge
LUCIDNÍ SNĚNÍ
Naučte se vědomě snít
PORTÁL, 304 s.

Stephen Laberge  sa desať rokov venoval intenzívnej práci so snami v Centre pre výskum spánku na Stanfordovej univerzite. Svoje výsledky zhrnul v knihe Lucidné snívanie, v ktorej prináša rady, ako zmeniť snívanie, pri ktorom sa nám zdá, že nad jeho obrazmi nemáme kontrolu, na techniku, ktorá nám pomáha pri osobnom raste a riešení kreatívnych úloh. LaBerge organizuje žiadané kurzy lucidného snívania pre verejnosť. O čo v nich ide? Učí ľudí byť pri plnom vedomí a zároveň spať a snívať takým spôsobom, aby v snoch vedome a slobodne konali to, čo bude prospešné pre ich vlastný rozvoj a zdravie. Ak bežne snívajúci pasívne predpokladá, že sa mu „sen deje“, vedomie lucidne snívajúceho vie, že je to on sám, kto aktívne vytvára svet, v ktorom sa nachádza. Autor spomína liečbu onkologických pacientov, ktorí skombinovali klasickú liečbu s uzdravujúcimi predstavami v lucidných snoch a vďaka tomu žili dvakrát dlhšie, ako zodpovedá štatistikám. Pre podporu hypotézy, že pozitívne predstavy v sne môžu pomáhať pri uzdravovaní, hovorí i fakt, že naopak negatívne sny a opakované prežívanie traumy prispievajú k vzniku ochorení. Sny zvyšujú našu kreativitu a pomáhajú nám urobiť informované rozhodnutie v situáciách, v ktorých si v bdelom stave nevieme rady. Ak sú sny dôležitými odkazmi  nám samým, prečo teda väčšinu z nich zahadzujeme?

Obe knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

Posledná úprava 23.05.2022

Nájdete nás na FB