Prečo som ho zatiaľ nezabila? Odpovede na najčastejšie otázky žien o mužoch

Napísala 

Štyridsať štyri rokov praxe psychológa, dobrý dôvod začať písať pamäti. Tak zdôvodnil existenciu tejto „knihy otázok a odpovedí“ jej autor Tomáš Novák, uznávaná osobnosť českej psychológie. Nájdete tu najčastejšie otázky, ktoré mu v poradni kládli klientky, teda ženy, ktoré chceli zachrániť svoje rodiny pred krízou. Pri čítaní jeho odpovedí podložených naozaj bohatými skúsenosťami si človek uvedomí, že v mnohých situáciách platí: „Ak neviete, či sa smiať alebo plakať, voľte to prvé.“

Tomáš Novák

NA CO SE PTAJÍ ŽENY

O mužích

Grada Publishing, 109 s.

Prečo muž nie je schopný systematicky pomáhať pri domácich prácach, napríklad pravidelne vynášať kôš s odpadkami? Prečo sa muži boja prejaviť city a zle chápu ženské emócie? Prečo muž nepočúva to, čo mu hovorím? Prečo má stále výhrady proti mojim kamarátkam? Prečo ma manžel dokáže tak veľmi rozčúliť? Prečo je manžel sľubotechna? Prečo druhé manželstvá stroskotávajú rýchlejšie, než prvé, a s tretími je to ešte horšie? Prečo muž vyžaduje od ženy, aby bola superženou, zatiaľ čo on vôbec nie je superman? Prečo si manžel žijúci v stabilnom a fungujúcom manželstve zriadil profil na internetovej zoznamke? Prečo muži zabúdajú na výročia svadby? Prečo majú muži také široké srdce, že sa im tam vmestia dve ženy? Prečo manžel neznáša, keď mu radím, aj keď sú to dobré rady? Prečo sa muž neprebudí, keď (i) jeho dieťa v noci plače? Prečo nie som schopná dosiahnuť, aby dospievajúci syn udržiaval v svojej izbe poriadok? Prečo sú muži neverní svojej žene s inou ženou, ktorá manželke často nesiaha ani po päty? Prečo som ho zatiaľ nezabila? Prečo sú očakávania mužov od manželstva iné než očakávania žien - a čo vlastne chcú?

To bol len krátky výber z problémov, ktoré vo vzťahoch trápia ženy. A autor im odpovedá: „Ženy to majú ťažké, keď žijú s mužmi. Muži to majú ťažké, keď žijú so ženami. Lenže čo iné môžeme robiť, keď sa máme (alebo sme sa aspoň mali) radi. A ešte máme spolu tie skvelé, krásne a múdre deti!“

Chuťovky z knihy Tomáša Nováka Na co se ptají ženy o mužích

Ženy očakávajú, že ich nový partner bude omnoho lepší, než bol ten minulý. Realita tzv. partnerského trhu sa však nezlepšuje. Zdá sa, že skôr naopak, že parterský výber býva neskôr zložitejší.

Muža (nie) je možné prerobiť na svoj obraz. Niekedy sa to podarí, ale partnerku výsledok určite nepoteší. I preto sú často opúšťaní pánovia seriózni, snaživí, zodpovední, no podriaďujúci sa a neimponujúci.

Platí: „Len výnimočne ušľachtilí ľudia si dokážu uchovať pocity vďačnosti.“ Partner medzi takých patriť nemusí. Niektorí muži majú tendencie opustiť ženu, ktorá stála po ich boku v časoch, keď ešte neboli tak „za vodou“, ako sú dnes.

V manželstve existuje dokázateľná tendencia správať sa podobne, ako sa kedysi správal k svojej „polovičke“ rodič rovnakého pohlavia. Platí to aj vtedy, keď jeho správanie odsudzujeme. Zmena síce je možná, ale býva ťažká a neurotizujúca.

Aj svokra si bude robiť určité nároky – na syna aj na vnukov. Spolupráca s ňou prináša mnohé výhody. Boj býva debaklový. Nedá sa vyhrať. Zato trápností býva na rozdávanie.

Prečo sa muž poskladá, keď má obyčajnú chrípku? Muž sa domnieva: „Ak bude všetko v poriadku so mnou, bude všetko v poriadku s mojou rodinou aj so svetom okolo mňa.“ Na rozdiel od toho typický ženský prístup je skôr lokálny: „Ak bude všetko v poriadku s mojou rodinou, bude všetko v poriadku aj so mnou.“

x x x x x

Typické mužské očakávania sú prozaické:

Jedlo a pocit domova (uvarené a upratané)
Sex, kedykoľvek sa mu zachce (pozor, nie veľa ani málo, len kedykoľvek bude chcieť)
Stály obdiv – pochvala za jeho „hrdinské“ činy v práci i v rámci pomoci doma i za to, čo pre ňu kedy urobil
Nezaťažovať starosťami

Muž sa cíti dobre tam, kde ho obdivujú a kde od neho nič nechcú, chce ženu zapnúť a vypnúť ako televízor podľa nálady.

P. S. Malá skúška: vyberte si z dvoch nasledujúcich tvrdení to, ktoré lepšie vystihuje váš pocit po prečítaní predchádzajúceho textu:

A/ Primitívni samci si neuvedomujú, že muži a ženy sú rovnoprávne bytosti. Manželstvo predsa nie je vzťahom pána a slúžky.

B/ Ach, bože, je to tak, prinajmenšom čosi na tom tvrdení je.

Volili ste A/ Blahoželám, máte pravdu, postupujete do druhého kola.

Volili ste B/ Blahoželám, máte pravdu, postupujete do druhého kola.

Druhé kolo: Zvážte, čo by odporúčala bohyňa rodinného krbu Hestia. Tej ide pragmaticky o teplo, pokoj a pohodu domova. Nie o „krotenie rozmaznaného muža“. Treba však pripustiť, že napriek niekoľkým ponukám na sobáš, vrátane od idolu žien boha Apolóna, zostala slobodná. Zrejme vedela prečo.

x x x x x

Keď si predstavím situáciu, že sa naplnia moje dni a mocný hlas ma osloví: „Tak už končíš. Môžeš si ale vybrať jednu jedinú radu, ktorá po tebe v manželskom poradenstve zostane!“, odpoviem: „Výrok partnera (je jedno, či ženy alebo muža) ´som s tebou len kvôli deťom´ neberte ako urážku, ale ako kompliment!“ Ďalej už vážne: Deti samotné nie sú dostatočným motivom k udržaniu manželstva. Sú však často jediný „majstrovský kus“, ktorý rozchádzajúca sa dvojica vytvorila. Uvedomte si, to najlepšie a jediné nenahraditeľné, čo ste vytvorili, navyše v spolupráci. Byť spolu kvôli nim je prejavom zodpovednosti a lásky. Keď sa takto precítene prihováram k svojim klientom v poradni, najprv so mnou nesúhlasia. Potom im napadne, že to možno nie je úplna hlúposť. Nie, nie je. Len k pochopeniu tejto s odpustením Novákovej vety treba dozrieť.

Ak dôjde na rozvod, je bežné, že si jeden z dvojice praje, aby druhý zmizol zo scény. Najlepšie, aby sa odsťahoval (bez detí) čo najďalej, povedané jemne. V skutočnosti mnoho ľudí v podobnej situácii sníva, aké by to bolo jednoduché, keby ten druhý ešte pred vynesením rozsudku o rozvode disciplinovane umrel. Netreba to rozoberať, ani sa tým trápiť. Tak to je.

Ženy do nepohody, tie, ktoré si dokážu so všetkým poradiť, nadväzujú partnerské vzťahy horšie než dámy tak roztomilo bezradné. Navyše bývajú aj častejšie opúšťané, než hystericky labilné kvietky ženstva. Nepíšem to ako odporúčanie sympatickým dámam i mladým ženám: „Zmeňte sa, pokým je čas!“ Len poznamenávam: „Nedivte sa!“

Knihu Na co se ptají ženy objednávajte tu:

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB