Unikátne portréty zvierat

Unikátne portréty zvierat

Napísala 

Fotograf Adam Dilej pôsobil roky striedavo doma i v zahraničí. Dosiaľ fotil mestá, veci a koncerty, predovšetkým však portréty spevákov a raperov. Sú rozpoznateľné vďaka jeho originálnemu rukopisu, pre ktorý je typické, že dokáže zároveň zachytiť okamih aj charizmu objektu. A tento umelecký podpis vnáša aj do nového projektu, ktorým je bratislavský fotoateliér Dilej Dogs. Prichádzajú sem majitelia zvieracích domácich miláčikov, aby ich fotograf zvečnil v sérii unikátnych portrétov psej duše.

Adam je psíčkar a milovník zvierat, so zvieratmi pracuje už roky a rád. Prvými modelmi v jeho zvieracom ateliéri sa stali jeho dvaja border teriéri Az a Charlie. Práve pri ich fotení si uvedomil, že každé zviera má vlastný charakter, ktoré dobre urobený portrét dokáže odhaliť a zaznamenať. Odkedy otvoril svoj zvierací ateliér, ho teší aj nefalšovaná radosť zákazníka, ktorý prvý raz uvidí profesionálne urobenú fotografiu svojho psieho miláčika.

Čo je najväčšou výzvou tohto netradičného fotografického žánru? „Zachytiť okamih, počas ktorého pes nie je v pohybe. Zatiaľ som mal tuším len dvoch, ktorí sa dokázali zastaviť aspoň na chvíľu,“ smeje sa Adam. Má nejaký špeciálny trik, ako udržať psíkov na mieste? „Zviera potrebuje získať v štúdiu pocit pohody. Keď má dostatok času na „oťukanie sa“ s priestorom a s fotografom, reaguje inak. Až keď sa skamarátime a získam si jeho dôveru, začínam fotiť. Nechcem reakcie na príkaz, žiadnu štylizáciu, potrebujem prirodzenosť, psa uvoľneného v svojej koži, inak nezachytím to, o čo mi ide - portrét, charakterovú fotografiu. Presne tak fotím aj ľudí, len tak sa dá zachytiť pravé Ja fotografovaného objektu.“

Najčastejšími modelmi v zvieracom ateliéri sú psíkovia, ale Adam fotí aj iné zvieratá, pred pár dňami to bola napríklad štyridsaťročná korytnačka Koryna. Každé zviera je pre fotografa zaujímavé, každé má vlastnú osobnosť, či už ide o psa, mačku, rybičku, hada, fretku, alebo koňa či kravu. Fotografie zvierat sú v súčasnosti jeho srdcový projekt. Plánuje urobiť sériu fotografií psov v slovenských útulkoch, ktorí najviac potrebujú pomoc ľudí. Sú to zvieratá, ktoré toho prežili veľa, väčšinou zlého, a tieto skúsenosti sa odrážajú aj na ich portrétoch. Adam by chcel pripraviť charitatívnu výstavu zvieracích portrétov a tým, čo vie, tak pomôcť ťažko skúšaným zvieratám k lepšiemu životu.

Kto je Adam Dilej?

Adam Dilej, vlastným menom Adam Pribylinec, sa narodil 18. októbra 1983 v Bratislave. Vyštudoval Obchodnú akadémiu a General MBA Staffordshire University vo Viedni. V uplynulých rokoch žil a tvoril v Maďarsku, Rakúsku, Chorvátsku a na Slovensku. Zaujal fotografiami umelcov z hudobnej sféry, pred objektívom mu pózovali ScHoolboy Q, Big Sean, The Game, Wiz Khalifa, Majk Spirit, Rytmus, Ego, Celeste Buckingham, Monika Bagárová. Pôsobí v Bratislave.

Viac info: www.adamdilej.com | tel. objednávky fototermínov: 0904 674 479

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB