Zase nemáte čo na seba?

Zase nemáte čo na seba?

Napísala 

Móda je hra, v ktorej je dovolené (takmer) všetko. A vôbec neplatí, že je nutné mať skriňu na prasknutie plnú, aby ste boli zakaždým iná. Naopak. S mnohými klientkami sme sa zhodli, že čím sme staršie, tým menej vecí máme. Chcela by som vám ukázať, že obliekať sa pekne nemusí byť drahá a zložitá záležitosť – stačí poznať pár fígľov a zvládne to každá z nás, bez ohľadu na vek, proporcie alebo štýl. (Michaela Stabrynová v knihe Stylistkou sama sobě)

Michaela Stabrynová
STYLISTKOU SAMA SOBĚ
Grada, 108 s.

Autorka tejto knižnej novinky z vydavateľstva Grada sa k móde dostala okľukou, po dlhšej praxi na pozícii personalistky. Až keď pochopila, že práca, ktorá by ju tešila viac, súvisí so sledovaním trendov v obliekaní, absolvovala kurz módneho stylingu. Keď jej priateľ fotograf začal intenzívnejšie fotiť portréty, pridala k nemu aj kurz líčenia – a začala sa tejto sfére venovať profesionálne. „Všetky môžeme vyzerať dobre,“ hovorí, „ a je jedno, či ide o ženu na materskej dovolenke, zaneprázdnenú manažérku, alebo zrelú ženu. Keď sme upravené, cítime sa lepšie a sebavedomejšie a aj ľudia okolo nás tak vnímajú. Nepropagujem slepé nasledovanie aktuálnych módnych trendov, som skôr za to, aby si každá žena našla vlastný štýl. Ak tápe, práve stylistka a vizážistka jej môže ukázať správny smer.“

Svoje viacročné skúsenosti z nachádzania osobného štýlu pre rôzne typy žien zúročila pri písaní knihy Stylistkou sama sobě. Je určená všetkým ženám, ktoré občas bezradne postávajú pred skriňou a hľadajú zaujímavé kombinácie: „Najviac ma teší nachádzať klientkam v ich skriniach poklady a dokázať im, že štýl nesúvisí s množstvom peňazí, ktoré do obliekania investujú. Stačí mať pár základných kúskov, ktoré patria do šatníka každej ženy, a potom niekoľko originálnych doplnkov, a môže za každých okolností vyzerať skvele.“

Kniha je praktická, prináša fotografie a rady, ktoré fungujú všeobecne, i rady, ktoré fungujú pre jednotlivé typy. Ukáže vám, ktoré farebné kombinácie fungujú a s ktorými radšej zaobchádzať opatrne; aké sú piliere každého šatníka, čím dať šmrnc oblečeniu, ako ladiť dress code do práce. Naučíte sa spoznať, ktorý štýl je ten váš, prípadne, či ste typ, ktorý medzi štýlmi prechádza voľne. Uvedomíte si, ak to ešte neviete, že ladenie „opasok, topánky a kabelka v jednej farbe“ je už roky out a nielenže nesvedčí o vašom vkuse, ale naopak, prezrádza váš nedostatok kreativity. A nájdete ďalšie inšpirácie a obľúbené kombinácie.

Michaela Stabrynová odporúča: „Čo si budeme hovoriť: vysokým a štíhlym pristane (takmer všetko), ale čo tie ostatné? Svojich klientok sa najskôr pýtam, čo majú na sebe najradšej, čo sa im na nich páči. Občas to trvá, ale nakoniec vždy, naozaj vždy nájdeme čosi, na čo je majiteľka pyšná. A je jedno, či ide o dekolt, ruky, lýtka, krk alebo pás. A viete, prečo to robíme? Lebo mnohé ženy schovávajú to, čo im na nich prekáža. Ale omnoho viac funguje, keď zvýrazníte to, čo je na vás pekné a čo chcete ukázať.“

Nám zrelým ženám je určená kapitola Krásna v každom veku. Väčšinou dobre poznáme svoje telo, len ho nie vždy vieme „predať“. Základom je nevyzerať ako prateta neurčitého veku. Nerezignovať a poznať kúsky, ktoré najlepšie zažiaria práve na zrelých ženách. To, na čom máme stavať náš šatník, je kvalita, kvalita, a ešte raz kvalita. Kombinovať klasickú eleganciu s niečím mladistvým (ako pruhy, bodky, tenisky). Vyberať si kvalitné strihy a materiály, nekvalitné kúsky z lacných reťazcov prenechávame tínedžerkám. Polopriliehavá silueta. Decentné šperky. Svetlejšie farby pri tvári. Biela košeľa, ktorá sa hodí ku všetkému. Halenky s výstrihom. Omladzujúci pánsky alebo športový štýl. Kvalitné topánky so stabilnejšími a nižšími opätkami. Kvalitná bielizeň, ktoré „nevykukuje“ spod šiat – a zdvihne to, čo má. Decentný make-up. Upravené nechty, kvalitný strih vlasov.

Na čo si dávať pozor: na príliš krátke sukne a hlboké výstrihy. Infantilné doplnky typu Hello Kitty. Ani sladké, ani ostré farby. Priveľa bižutérie. Priveľa volánov. Usadnutý vzhľad, materály a strihy, ktoré sú už dávno out. Určite nie krátke vršky a nízke bokovky, prípadne čosi ešte horšie: ich kombinácia. Blýskavé a lesklé pôsobí lacno. Nohavice a sukne do gumy pridávajú roky. Ortopedická obuv je väčšinou nevzhľadná, ak ju potrebujeme, hľadajme elegantné modely, sú aj v tomto sektore.

Menej je viac, tvrdí overená múdrosť generácií žien a tvrdí to aj Michaela. Áno, aj pre obliekanie žien v zrelom veku existujú isté pravidlá, ale viete, ako to funguje s pravidlami... Sú tu na to, aby sa porušovali. Veď koniec-koncov: móda je len hra, v ktorej je dovolené (takmer) všetko.
 

 

 

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB