Šaty robia človeka, a ako!

Šaty robia človeka, a ako!

Napísala 

Dámy a páni, takto to je: oblečenie vstupuje prvé. Opakujte po mne: Oblečenie. Vstupuje. Prvé. Platilo to kedysi a platí to aj dnes. Nielenže je oblečenie príčinou toho, že myslíte, cítite a správate sa určitým spôsobom, ono navyše vchádza do miestnosti tesne pred vami a hovorí ľuďom, kto ste, skôr, než otvoríte ústa.

Dawnn Karenová
ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA
Jak s pomocí Psychologie módy vylepšit svůj vzhled i život
Metafora – Grada Publishing, 252 s.

Autorka tejto knihy, absolventka Kolumbijskej univerzity a bývalá modelka, ktorá dnes pôsobí ako profesorka na katedre sociálnych vied Inštitútu módnej technológie a terapeutka v jej vlastnom projekte Psychológia módy, dostala od médií prezývku Šatníková doktorka. Hovorí, že móda, to nie je len pocit, či mám alebo nemám čo na seba: „Oblečenie a módne doplnky dokážu vytvárať pohodu, vyžarovať silu, zmierňovať úzkosť, pomáhajú nám udržiavať kultúrnu identitu, alebo naopak, zapadnúť do cudzieho prostredia, ak je to pre nás výhodnejšie. Móda nie je nezmysel, vôbec nie. Móda je hlas, ktorý využívame, aby sme oslovili svet okolo nás a aby sme mohli úspešne transformovať vlastný život.“

Dawnn Karenová, dcéra imigranta z Jamajky, ktorý pracuje ako školník (mama je taxikárka), si počas štúdií psychológie v New Yorku privyrábala modelingom. Obdivovala kaleidoskop štýlov, outfity spolužiačok, iných modeliek na prehliadkach, i bežných ľudí v uliciach, a po celý čas nedokázala dostať z hlavy otázku: čo móda vypovedá o našej psychike? Dnes je známa tým, že hlása: ľudia vyjadrujú emócie, pohodu i traumy pomocou toho, čo si oblečú na seba. A oblečenie naopak, môže byť silný liečivý nástroj. Karenová o sebe hovorí, že ako jedna z mála černošských študentiek, navyše pochádzajúca z nižšej strednej triedy, bola ambiciózna, pracovitá, akoby stále potrebovala niekomu niečo dokazovať. Počas praxe u renomovanej stylistky celebrít sa stretla s prístupom, že módny poradca klientovi rozdupal jeho vkus a vnútil mu vlastnú predstavu o obliekaní. Navyše to bolo v čase, keď sa začínalo objavovať posolstvo o sebaprijatí a pozitívnom názore na vlastné telo. Prestala hľadať tradičnú prácu a vytvorila úplne nový odbor, v ktorom skombinovala módne poradenstvo s psychoterapiou. Rozhodla sa pomáhať klientom poznať seba a získať sebavedomie vďaka skvelému outfitu. Vzhľadom na to, že je ovplyvnená karibskou kultúrou, považuje za dôležité citlivo vnímať aj kultúrne a etnické zázemie klienta.

V svojej terapeutickej praxi sa často venuje znásilneným ženám, pretože sama bola znásilnená a pretože zistila, že väčšina obetí sexuálneho útoku po napadnutí zmení štýl obliekania. Niektoré tak, aby sa vyhli pozornosti okolia a ochránili sa pred komentármi ich vzhľadu. Iné sa obliekajú tak, aby vyjadrovali nepremožiteľnú silu. To bol aj jej prípad, hovorila tomu „naparádená bolesť“. Vďaka tejto negatívnej životnej skúsenosti pochopila, že oblečenie sa efektívne používa k ovládaniu a maskovaniu emócií. Najlepšia odplata je vyzerať dobre, učí svoje klientky. Vysvetľuje im, že ak si – napriek vnútornému smútku a zraneniu, ktoré práve prežívajú – zvolia pestré farby, navodia si pocity radosti; ak si vyberú vysoké opätky, budú sa cítiť silnejšie, ak sa primerane namaľujú, budú sa cítiť upravené a schopné mať vlastný život opäť v svojich rukách. I keď ono to trvá dlho, niekedy aj roky, kým sa obeť znásilnenia zotaví zo svojej traumy. Dawnn Karenová píše: „V  období po znásilnení som mala pocit, že ma obsah šatníka drží nohami na zemi. Oblečenie bolo jediná hmatateľná fyzická vec, ktorá ma spájala s mojím ja, o ktorom som sa obávala, že som ho navždy stratila.“

To, čo si oblečieme, je naša voľba, aj keď si ju nie vždy uvedomujeme. Môžeme sa rozhodnúť, že budeme vyzerať atraktívne, alebo že sa chceme cítiť pohodlne, alebo že chceme byť takmer neviditeľní, alebo naopak, priťahovať pohľady. To, čo máme na sebe, za všetkých okolností vyjadruje, kým sme. Iný pocit v nás vyvoláva žena v nohavicovom kostýme, iný tá v latexových šatách; iný pocit máme pri mužovi v kvalitnom obleku, iný pri mužovi v mikine s kapucňou. V policajnej uniforme sa muž stáva silným. V bielom plášti vyžaruje lekár, že je autoritou, ktorá sa o nás postará. Aký pocit vo vás vyvolávajú burkiny? A aký človek, ktorý príde v športových topánkach na poradu manažmentu firmy? Prečo sa Steve Jobs obliekal každý deň rovnako? Ako influenceri z Instagramu ovplyvňujú obchod a ekonomiku? To, či nejakého človeka vnímame ako sympatického, príjemného, dôveryhodného, či kompetentného, alebo naopak, sa rozhoduje v priebehu prvých sekúnd, ako ho uvidíme. Košeľa nikdy nebola iba košeľa, počas celej histórie ľudia svojím oblečením dávali najavo, ku ktorému kmeňu patria, akí sú bohatí a v akej pozícii na spoločenskom rebríčku sa nachádzajú. O tomto všetkom prednáša Karenová na inštitúte, ktorý založila. Učí študentov, ktorí sa chcú profesionálne venovať móde, aby ju nevnímali ako spôsob, ktorým klientom vnútia najnovšie módne trendy, ale ako prácu, v ktorej treba prepájať to, čo človek nosí na sebe, s tým, kto je a ako sa cíti.

Jedna praktická rada Dawnn Karenovej pre tie z nás, ktoré ráno stoja pred otvorenou skriňou, nervózne myslia na všetko, čo musia v priebehu dňa urobiť, a v strese si skúšajú rôzne šaty, aby ich nakoniec len rozhádzali po izbe a aj tak nevedeli urobiť ten správny výber. Čo keby ste minútu predtým, ako spustíte nohy z postele, ostali ležať a v duchu sa sústredili na to, ako sa práve teraz cítite a aký máte program? A – čo je najdôležitejšie – ako sa chcete cítiť počas celého dňa. Iba ležte a dýchajte. Práve ste sa prebudili, vychutnávajte si ten posvätný okamih. Sústreďte sa na túto chvíľu, na svoj šatník, na víziu nového dňa. Vnímajte, či potrebujete oblečením náladu vyjadriť, alebo či sa necítite práve najlepšie a potrebujete si ju vylepšiť. Emócie vám našepkajú, čo si máte vziať na seba. Už žiadne obliekanie v režime autopilota! Skúste túto techniku uviesť do praxe každé ráno, prípadne si nastavte budík o päť minút skôr, aby ste na vedomé dýchanie mali dosť času, a uvidíte, čo dobré vám to do života prinesie.

 A ešte dve drobné poznámky: Noste oblečenie, ktoré je vhodné pre človeka, ktorým práve ste, nie pre niekoho, kým ste bývali, alebo o kom snívate, že sa z vás stane. A noste obľúbené veci. Neschovávajte si obľúbené kúsky na výnimočné príležitosti, lebo sa bojíte, že si ich zničíte. Užívajte deň! Noste to, čo máte radi!

Túto knihu si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

 

 

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB