Ukážte svoje jazvy ako zlatý poklad

Ukážte svoje jazvy ako zlatý poklad

Napísala 

Zažili ste už v živote čosi, po čom ste sa cítili ako rozbití na tisíc kúskov? Keď ste si mysleli, že sa z toho nikdy nedostanete a že už nikdy nebudete rovnakí? Treba pripustiť, že naozaj už nikdy nebudeme takí, akí sme boli pred zranením, či už fyzickým alebo emocionálnym – ale to je dobrá správa! Áno, bude to bolieť, áno, bude to možno trvať dlho, ale jedného dňa sa zobudíte a pocítite silu a zmysel, aký to všetko malo.

Céline Santini
KINCUGI
Umění nápravy
Alferia - Grada Publishing, 246 s.

Céline Santini z francúzskeho mesta Tours je koučka a autorka dvadsiatich kníh o osobnom rozvoji. V knihe Kincugi predstavuje európskym čitateľom starú japonskú techniku opravy rozbitých predmetov, ktorá sa symbolicky vníma aj ako popis procesu uzdravovania fyzických či emocionálnych bolestí človeka. V knihe nájdete množstvo praktických cvičení a techník, ktorými si človek môže v ťažkých chvíľach pomôcť sám.

Kincugi je starobylá japonská technika opravovania rozbitých predmetov tak, že miesta zlomu zvýrazní zlatom. Je to viac ako len umenie a remeslo, skôr by sme ju mohli definovať ako filozofiu uzdravovania. Rozbitý predmet svoje „chyby“ vystavuje na obdiv namiesto toho, aby ich skrýval. Prijíma tak svoju minulosť, vďaka ktorej sa stal odolnejší a zaujímavejší, ako bol predtým. Takto sa môžeme symbolicky pozerať aj na uzdravovanie fyzických a psychických zranení človeka.

Slovo kincugi sa skladá z slova kin (zlato) a cugi (špára). Technika pochádza z 15. storočia, podľa legendy ju japonskí umelci vyvinuli, aby mohli opraviť obľúbenú misku na čaj šóguna Jošimasu Ašikagu (1435 – 1490). Poškodený predmet sa podrobí celej sérii detailných opráv, ktoré trvajú v niektorých prípadoch aj niekoľko mesiacov, tie najkvalitnejšie kincugi sa robia celý rok.

Umelec zozbiera všetky kúsky rozbitého predmetu, očistí ich a opatrne zlepí špeciálnym prírodným lakom. Praskliny usuší, vyleští a nanáša na ne vrstvy laku, ktoré posype zlatom alebo iným kovovým práškom - striebrom, bronzom, meďou a podobne. Tým sa predmet stane v mieste zlomu pevnejší ako predtým. Postup sa opakuje dovtedy, kým sa celý nerozžiari. Namiesto toho, aby o svoju cenu prišiel, má ju teraz ešte vyššiu. Vďaka tomu, že na svete existuje len jedna jediná takáto vec, vytvárame si k nej silnejšie puto. Ak takýto predmet porovnáme s človekom, vidíme, že aj my ľudia sa stávame silnejšími vďaka našim zraneniam. A keď prežijeme bolesť, dosiahneme hlboké poznanie a ušľachtilosť. Naše jazvy na tele aj na duši nám dodávajú hodnotu a vedú nás k zmenám, vďaka ktorým sa alchymisticky meníme na zlato. Aj umenie kincugi, aj naše životné dozrievanie vyžadujú sústredenie a trpezlivosť, o predmet aj o seba sa musíme dobre starať. Utrpenie má silu iniciácie, dodáva nám vyššiu hodnotu vtedy, keď prijmeme svoje nedostatky a začneme ich považovať sa súčasť našej jedinečnej osobnosti. Až potom sa všetky praskliny našich dočasných neúspechov môžu stať zlatými líniami našej sily a krásy.

Ukážky z knihy KINCUGI:

Rovnako ako každé kincugi, aj vy ste na tomto svete jedineční a nenapodobiteľní. Už ste si uvedomili, ako veľmi? Nikdy nežil nikto presne taký život ako vy, s rovnakou intenzitou, s rovnakými skúsenosťami, s tým istými rodičmi, priateľmi, cestami, skúškami, darmi, talentmi, smútkami, stretnutiami... Nikdy nikto nedokáže napodobniť vašu cestu. Tá vás definuje ako osobnosť, ktorou dnes ste. Ak ste si nie celkom istí, že poznáte odpoveď na otázku, kým vlastne ste, položte ju svojim blízkym: „Vďaka čomu som podľa teba na tomto svete jedinečný?“

Pripomeňte si svoje zranenia a cestu, ktorú ste prešli, pozorujte svoju minulosť, aby ste mohli žiť ďalej a nerobiť znovu tie isté chyby. Uvedomte si vzorce, ktoré opakujete – a rozbite ich. Oddnes uvažujte inak a robte veci inak. Prepojte svoju nedokonalosť s prítomnosťou. Všetko minulé je za vami a všetko budúce je pred vami.

Ukážte svoje jazvy iným ľuďom, rozprávajte im svoj príbeh, inšpirujte ich a odovzdávajte im poznanie, že oprava každého zranenia je možná. Doprajte aj iným, aby čerpali z vašej skúsenosti! Dnes už ste zasvätení do cesty znovuzrodenia a môžete iným ľuďom dať nádej, že aj oni ňou môžu prejsť. Že môžu zvládnuť všetky životné skúšky a vyjsť z nich silnejší ako predtým. Nájdite si spôsob, akým podáte svedectvo o vašej skúsenosti, aby ste mohli inšpirovať aj iných a dodať im silu a nádej. Hovorte o tom s priateľmi, vystúpte v médiách alebo na odbornej konferencii a prehovorte o svojej traume. Píšte blog alebo knihu, natočte video alebo film, zložte pieseň. Veďte kurz. Získavajte peniaze na charitu, ktorá sa venuje tejto téme.

Rovnako ako predmet, ktorý prešiel vďaka umeniu kincugi premenou a teraz odhaľuje svoju krásu, alebo ako Fénix, ktorý práve vstal z popola, aj vy si uvedomujete, že ste „opravení“ a premenení. Ste pripravení! Puzzle sa zložilo, nedostatky sa doplnili, rany boli ošetrené, jazvy pokryté zlatom. Dajte si odstup, pozorujte sa, vnímajte svoju novú hodnotu, ktorá prechádza každým kúskom, z ktorých sa skladáte. Užite si tento okamih znovuzrodenia, to, že ste prežili, že už nie ste rozbití. Takéto pozorovanie je najlepšie robiť v tichu a samote. Doprajte si víkend alebo celý týždeň osamote aspoň raz do roka. Len vy, tvárou v tvár vám samotným.

Perzská legenda, ktorej pôvod sa stratil v temnotách dávnych čias, hovorí o kráľovi, ktorý požiadal uznávaného mudrca, aby mu do zlatého prsteňa vyryl jedinú vetu, ktorá bude vyjadrovať univerzálnu múdrosť a bude sa dať použiť v každej životnej situácii, v dobrej aj v zlej. Starý mudrc vrátil kráľovi prsteň, na ktorom stálo: „Aj toto prejde“.

Knihu Kincugi si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:
 

 

 

Posledná úprava 07.07.2022

Nájdete nás na FB