Život bez hraníc Nicka Vujicica

Napísala 

Kto: motivačný rečník a riaditeľ neziskovej organizácie Život bez končatín. Najpredávanejšia kniha: Život bez hraníc. Najdôležitejšia lekcia: „Ak po niečom túžite a ak je táto túžba v súlade s Božou vôľou, potom sa vám splní. Iste, sú to silné slová. Ak mám byť úprimný, nie vždy som im veril.

Až postupne som zistil, že ak chcem žiť život bez hraníc, musím mať výrazný zmysel pre povinnosť, nádej silnú tak, že ju nebude možné potlačiť, vieru v Boha a jeho nekonečné možnosti, lásku a sebaprijatie, nadhľad, odvahu, túžbu po zmene, hlad po príležitostiach, schopnosť vyhodnocovať riziká a brať život s úsmevom, a predovšetkým túžbu pomáhať iným.“

Nick sa narodil do rodiny veriacich kresťanov, potomkov srbských emigrantov, ktorí sa usadili v Austrálii. Jeho rodičia sa na svoje prvé dieťa tešili. Fakt, že sa ich syn narodil bez rúk a nôh, bol pre nich šokom. „Mňa ani mojich rodičov sprvu nenapadlo, že moje postihnutie môže byť aj požehnaním, pretože mi dáva výnimočnú príležitosť spojiť sa s druhými ľuďmi, mať s nimi súcit, chápať ich bolesť a poskytnúť im útechu,“ napísal Nick v svojom celosvetovom bestselleri Život bez hraníc.

Hoci sa pokúšal byť ako iné deti, plávať, jazdiť na skate, či dokonca biť sa v škole, bol si vedomý, že proste existujú veci, ktoré nikdy nedokáže. Najviac sa obával, že bude pre svojich najbližších príťažou po celý život. Keď mal desať rokov, stratil nádej, že pochopí, prečo krutý Boh chcel, aby bol práve takýto, a pokúsil sa spáchať samovraždu. Chcel sa utopiť vo vani, no v poslednej chvíli si to rozmyslel a dnes je tomu rád: „Boh mal plán pre môj život – aby som svojím príbehom dodával nádej ostatným ľuďom."

Nick študoval ekonómiu a mohol by byť účtovníkom ako jeho otec. Už na strednej škole však začal hovoriť k študentom a členom cirkevných zborov. Sprvu to bral ako príležitosť ukázať rovesníkom, že je taký istý, ako oni. Chcel sa s nimi podeliť o svoj vnútorný svet a nadviazať kontakty. Jeho slová mali silný vplyv na ľudí. Cítili, že im tento zvláštny chlapec hovorí čosi, čo im môže pomôcť vyriešiť ich vlastné problémy. Odvtedy vystupoval nielen v školách a kostoloch, ale aj v nemocniciach, väzniciach, na štadiónoch a v sirotincoch v mnohých končinách sveta. Všade inšpiruje k tomu, aby si ľudia budovali svoj vlastný život bez hraníc: „Existuje jedna úžasná pravda, ktorá je pre život zásadná a mali by ju učiť v škole. Táto zásadná pravda znie: Každý z nás má nejaký dar, schopnosť, talent, fortieľ, umenie, ktoré nám prináša potešenie a dostáva nás do hry. Cesta k nášmu šťastiu často závisí od tohto daru.“

Nick sa zameral na verejné prednášky ako na svoje životné poslanie. Dnes si môžete nájsť na Youtube a na webových stránkach www.nickvujicic.com videá, na ktorých prednáša stovkám a tisíckam ľudí, mnohí z nich plačú, pristupujú k Nickovi a objímajú ho. Môžete ho vidieť, ako jazdí na skateboarde, surfuje, hrá golf, potápa sa. Kýpťom svojej nohy je schopný ovládať počítač, telefón, elektrickú zubnú kefku. Tieto videá si prehrali milióny ľudí z celého sveta. Prečo? „Moja teória znie,“ hovorí Nick, „že ľudí fascinuje to, že napriek svojim fyzickým obmedzeniam žijem tak, ako keby som žiadne obmedzenia nemal. Ľudia často predpokladajú, že postihnutý človek bude pasívny, zlostný a ponorený do seba. Rád ich prekvapujem a ukazujem im, že môj život je veľmi dobrodružný a naplnený.“ V komentároch pod videami ľudia píšu: „Keď vidím, aký je tento človek šťastný, premýšľam, prečo tak veľmi ľutujem sám seba?“ Nick sa im prihovára: „Ľudia si často myslia, že nie sú dostatočne múdri alebo príťažliví alebo talentovaní, aby si mohli plniť svoje sny. Veria tomu, čo o nich hovoria iní, alebo sami seba považujú za menejcenných. A to je ešte horšie, lebo tým obmedzujete to, ako prostredníctvom vás môže pôsobiť Boh. Ste koniec-koncov jeho dielo. Stvoril vás s nejakým úmyslom. Preto váš život nemôže byť ničím obmedzený. Ja mám na výber. Vy máte na výber. Môžete si zvoliť hnev, smútok, komplexy. Alebo tvárou v tvár ťažkým časom a ľuďom, ktorí nám ubližujú, sa môžeme rozhodnúť, že sa poučíme zo zlej skúsenosti a prevezmeme zodpovednosť za vlastné šťastie.“

Vo februári 2012 sa Nick oženil s krásnou tmavovláskou Kanae Miyahara. Medové týždne si užívali na Havaji. Na facebookové stránky posielali novomanželom blahoželania priaznivci z celého sveta. Nick im odpísal: "Možno nemám ruky, ktorými by som objal svoju ženu, ale keď treba, dokážem sa dotknúť jej srdca. Nepotrebujem ruky, aby som ju podržal." Presne o rok a jeden deň po ich svadbe sa im narodil syn Kiyoshi James Vujicic.

Odkaz Nicka Vujicica: Nemôžete mať vždy pod kontrolou to, čo sa s vami stane. V živote občas nastanú situácie, ktoré ste nezavinili alebo ktoré nie je vo vašich silách zastaviť. Verte mi, všetko sa deje z nejakého dôvodu a všetko nakoniec dopadne dobre. * Možno s vami práve teraz život zametá. Ja vám hovorím, že si ani nedokážete predstaviť, čo dobré vás čaká, keď sa odmietnete vzdať. Sústreďte sa na svoj sen. Robte to, čo treba robiť, aby ste mohli kráčať ďalej. Máte možnosť zmeniť podmienky, v ktorých žijete. Bežte za svojou túžbou, nech je akákoľvek. * Ak uveríte, že máte požehnanie – talent, vedomosti, lásku, o ktoré sa môžete podeliť s inými, vydáte sa na cestu sebaprijatia. Akonáhle vstúpite na túto cestu, ostatní si vás nájdu a budú po nej kráčať s vami. * Ak sa vám nechce prihodiť zázrak, staňte sa ním.

Knihu Nicka Vujicica kúpite tu: Život bez hraníc v ponuke Martinusu

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB