S láskou sledujem, ako okolo mňa rastú šampióni

S láskou sledujem, ako okolo mňa rastú šampióni

Napísala 

PhDr. Klára Giertlová, koučka a lektorka, priekopníčka koučovania na Slovensku: – Kouč vracia klienta do jeho najlepšieho životného obdobia. Hovoríme tomu, že hľadáme retrospektívne a perspektívne zdroje. Klient uvažuje, ako by vyzeral jeho deň, keby už bol v cieli, do ktorého sa chce dostať. Zadefinuje si optimálny spôsob fungovania, spojí si ho s existujúcimi zdrojmi z minulosti a s predstavou budúcich potešení, a už pozná odpoveď, ktorú hľadal.

Hovorí sa, že keď poznáme cieľ, cesta k nemu je ľahká. Mnohí ľudia však zažívajú v živote krízy, prichádzajú o prácu, alebo nie sú s tým, čo robia a ako žijú, spokojní. Ak príde človek, ktorý hľadá nový začiatok, za koučom, v čom mu ten môže pomôcť?


– Nové začiatky nemusia súvisieť len so životnou krízou. V poslednom období si všímam, že za mnou prichádza viac ľudí, ktorí proste len chcú žiť inak, pomáhať iným ľuďom a tým pomáhať aj sebe. Čo sa vtedy s nimi deje? Ľudia vedia, čo nechcú robiť, ale sami pre seba si nevedia zadefinovať, čo chcú. A keď začneme odtiaľto – či už ide o riešenie krízy, alebo o nový začiatok – dáva zmysel aj koučovací proces. Keď sa človek moce a moce a nevie, ktorým smerom by sa mal vybrať, pár dobre položených otázok mu môže pomôcť ujasniť, kam vlastne chce ísť.

My to nevieme? Sami na to neprídeme?

– Aj sa tomu často čudujem, aké je pre mnohých klientov ťažké pochopiť, kam majú nasmerovať svoj život. Mala som klientku, ktorá síce bola úspešná a robila veci, ktoré ju tešia, no tých aktivít mala priveľa, chcela sa venovať len jednej, ale poriadne – a sama nedokázala zistiť, ktorá to má byť. Ďalšia pani mi už v telefóne zahlásila, že je netrpezlivý workholik, že sa vrátila zo zahraničia, kde roky pracovala, že má kopu projektov a dokonca aj objednávky, ale potrebuje sa uistiť, či smer, ktorý si zadefinovala, je správny. Ja nerobím testy s klientmi, nezisťujem, na čo sú a na čo nie sú vhodní, zameriavam sa na odpoveď, ktorú už poznajú, len je zabudnutá, zasunutá niekde hlboko v nich.

A keď sú správne odpovede tak hlboko, že nevedia sami nájsť, akým spôsobom ich dokáže vydolovať kouč?

– Pri koučovaní sa veľmi spolieham na sebaurčujúcu schopnosť človeka vedieť, čo je pre neho dobré. Pýtam sa klienta, kedy sa mu darilo, a nie to, prečo sa mu teraz nedarí. Ľudia sa v ťažkých obdobiach zvyčajne točia v kruhu a myslia len na to, čo im nejde, aké nezdary majú na rováši. My ich orientujeme, aby si spomenuli na to, čo sa im v živote darilo, a zrazu si povedia, áno, som šikovný, a nie všetky dni boli zlé. Kouč vracia klienta do jeho najlepšieho životného obdobia. Hovoríme tomu, že hľadáme retrospektívne a perspektívne zdroje. Klient uvažuje, ako by vyzeral jeho deň, keby už bol v cieli, do ktorého sa chce dostať. Či by žil na Slovensku alebo v zahraničí, v dedine alebo v meste, či chce pracovať s tímom ľudí alebo sám a podobne. Zadefinuje si optimálny spôsob fungovania, spojí si ho s existujúcimi zdrojmi z minulosti a s predstavou budúcich potešení, a už pozná odpoveď, ktorú hľadal.

Určite sa u každého nájde tá správna odpoveď? Máme všetci v sebe ten správny kompas? Môžeme dosiahnuť všetko, stačí len veľmi chcieť? Pýtam sa preto, lebo poznám zopár ľudí, ktorí sa nadchli víziou lepšieho života, urobili ráznu zmenu a šli za svojimi snami, a dopadli na zem veľmi tvrdo, skrachovali, zadĺžili sa...

– Podľa mňa každý ten kompas má, a má v sebe aj tú správnu odpoveď. Moji klienti väčšinou netúžia po ideáloch. Mám skúsenosti, že – aj keď snívajú – vyberajú si realistické ciele. A aj ja ich zrejme nejako inšpirujem, aby príliš neulietavali, lebo som v podstate realista. Síce som si tiež chvíľu myslela, že je všetko možné, ale vytriezvela som z toho. Keď počujem od niekoho: stačí pozitívne myslieť a pritiahneš si všetko, o čom snívaš, mám chuť povedať mu pár teplých slov. Okrem myslenia a priťahovania a nadšeného nasledovania snov potrebujeme totiž ešte zopár dôležitých vecí.

Čo predovšetkým?

– Predovšetkým to, aby si človek uvedomil, či on sám skutočne chce to, čo si myslí, že chce. V koučovaní nám na to dobre slúži rozhodovací model, počas ktorého si klient uvedomí celú ekológiu riešenia.

To znamená...?

 – Všetko, čo by mu realizácia jeho sna priniesla, ako by reagoval on sám a ako by reagovalo okolie. Zváži všetky reálne prínosy a straty, aj to, či niektoré nevýhody neprevážia nad výhodami. Zisťujeme spolu, či vôbec vie, čo práca, ktorú chce robiť, obnáša, či vie, aké vlastnosti musí mať ten, kto ju robí. Zreálňujeme víziu, ktorú človek má. Nehovoríme mu: vy na to máte alebo nemáte. Len ho otázkami usmerňujeme k tomu, aby si tú prácu nielen predstavil, ale ju aj akoby zažil. Keď si ujasní aj čo, aj ako, sám vylúči nereálne ciele. Rozhoduje sa na základe komplexného obrazu toho, čo sa stane, keď urobí toto rozhodnutie, alebo iné, alebo ešte iné. Pre mňa je fascinujúce, keď vidím, že klient po dôkladnej úvahe nakoniec odchádza s vedomím, že sa rozhodol skutočne dobre.  

A keď niekto argumentuje, že chce „ísť za hlasom svojho srdca"?

– Tak mu poviem: áno, ale... Vidím tam paralelu s partnerstvom. Možno romanticky veríme, že niekde na svete existuje pre nás jediný a pravý partner, ale život skôr  ukazuje, že tých pravých existuje v našom okolí viac. A takisto existuje viac povolaní či zamestnaní, na ktoré sa hodíme. Zdá sa, že nie je len jedno jediné, pre ktoré sme sa narodili.

Predsa len, hovorí sa aj to, že kto sa narodí ako pes, mačkou sa nestane.

– Áno, súhlasím, na druhej strane mám takú obľúbenú vetu od rakúskej koučky Sonje Radatz. Hovorí, že ľudia nie SÚ nejakí, len sa nejako SPRÁVAJÚ a toto správanie vedia podľa potreby meniť (samozrejme, ak chcú). Už som mnohokrát zažila, že klienti majú aj vďaka rôznym populárnym typológiám zúžený sebaobraz, hovoria: ja toto nedokážem, tá práca je statická, ja som dynamický typ, alebo podobné argumenty; napriek tomu, keď sa ocitnú v danej situácii, dokážu aj to, čo sami nečakali, že zvládnu.

Doba je náročná, zdá sa, že prežívajú tí najsilnejší. A že aj dnes platí múdro, ktoré poznali už naši starí rodičia: keď dvaja robia to isté, nie je to to isté.

– Dvaja robia to isté, jednému sa darí a inému nie. Mám na to príklad z nedávnej doby, dve ženy podnikali v podobnej oblasti a na obe poznáme spätnú väzbu od ich zákazníkov: jedna svojou prácou žije, druhá ju len „robí“. Neviem, či je to vzorec, ktorý sa dá paušalizovať, ale viem, že mimoriadne záleží práve na tomto nasadení, že práve ono je dôležité pre úspech. Dokonca to poznám aj z vlastného podnikania. Kým som podnikala so spoločníčkou, ktorá mala inú víziu, nedarilo sa nám. Manžel mi vtedy hovoril, nájdi si radšej zamestnanie. Vyčítala som mu, že ma nepodporuje, ale on mi chcel dobre, naozaj nám to spolu nešlo. Až keď sme sa dohodli a slušne rozišli, každá svojím smerom, začalo sa mi dariť. Firme sa darí vtedy, keď má jasné hodnoty a jasné smerovanie, vtedy je čitateľná na trhu. Keď viem, čo chcem, a mám čistý ušľachtilý úmysel, oplatí sa ho nasledovať. A oplatí sa vedieť odmietnuť aj to, čo cítim, že nechcem. Lebo ľudia vycítia, či človek robí len pre peniaze, alebo do svojej práce dáva celé srdce. Samozrejme, pracujeme aj pre peniaze, veď živíme svoje rodiny, ale pre mňa je to málo. Som presvedčená, že práca by mala mať vyšší zmysel.

Dnes sa darí hlavne tým, ktorí idú bezohľadne po peniazoch. I keď, dá sa povedať, pre istý typ podnikateľov práve peniaze znamenajú ten „vyšší princíp".

– Tam si môžeme povedať známe: božie mlyny melú pomaly, ale iste. Ja v svojej práci robím hlavne s vrcholovými manažérmi úspešných spoločností a môžem potvrdiť, že väčšine z nich ide o viac, ako len o finančný úspech. Že chcú zlepšovať tento svet, že chcú šíriť dobro. Nemám ambície ľudí meniť, som rada, že môžem s láskou pozerať, ako okolo mňa rastú šampióni. A asi aj takýchto ľudí priťahujem. Nie sú to síce všetci vrcholoví ľudia z korporátov, títo sa nederú dopredu, ale hovorím si, kým tam sú, je dobre.

Vy osobne ste si svoj pracovný sen splnili, máte vlastné koučovacie centrum v Tajove. Aký bol váš osobný príbeh, ktorý vás dostal tam, kde ste?

– Tiež som si prešla viacerými zmenami, aj krízami. Stredoškolské štúdium ekonomického smeru som si vybrala kvôli jazykom - inak je to odbor, z ktorého som si odniesla len to, že nemám rada účtovníctvo. Aj to je práca, ktorú niekto robí s láskou, a niekto nie. Zažila som však počas tohto štúdia prvé pracovné úspechy – bola som majsterkou Československa v stenografii a stenotypii, čo dosť podporilo moju sebadôveru a doteraz mi to šetrí čas. Mám za sebou etapu sociálnej práce, keď som chcela zachraňovať svet a pomáhať ľuďom viac, ako oni sami sebe. Vybudovala som špičkové zariadenie s tímom zanietených odborníkov. Používali sme progresívne metódy, dosahovali mimoriadne výsledky. Po šestnástich rokoch totálneho nasadenia síl v službe pre starých rodičov a deti iných ľudí som nekorektným spôsobom prišla o prácu, ktorú som robila s vysokou odbornosťou a veľmi rada. Vtedy som si uvedomila, že sa treba postarať aj o potreby vlastné a potreby svojej rodiny. Kým som pochopila, že zachraňovať je možné len toho, kto si aj sám chce naprávať svoje veci, dostávala som poriadne „kvapky“.

Posilňovali ma pracovné úspechy i nezdary, ale aj ťažké straty blízkych ľudí. Tiež som prežívala silnú osobnú krízu, keď som tesne po prijatí na univerzitu prišla o mamu, krátko po prvom pôrode o jedinú starú mamu či deň pred termínom odovzdania rigoróznej práce o moju celoživotnú oporu – brata.

Dnes som vďačná rovnako za hviezdne aj ťažké obdobia, každé mi veľmi pomohlo v tom, že som si uvedomila, kto som a kde je moje miesto. Moja firma funguje na trhu trinásty rok. Spolupracujem s obdivuhodnými ľuďmi zo Slovenska i z celého sveta, tvoríme hodnotné produkty a poskytujeme jedinečné služby. Koučovňa s priestorom pre kurzy a s ubytovacími kapacitami nestojí uprostred mesta, ale v lese v Tajove, desať-dvanásť minút jazdy autom z Banskej Bystrice. Nasťahovali sme sa sem my, ľudia z paneláku, a žijeme tu s našimi tromi psami a tromi mačkami. Staré školiace stredisko sme zrekonštruovali na biodom, použili sme prírodné technológie a materiály, drevo, hlinené omietky. Chodia sem na kurzy, workshopy a koučovanie klienti, ktorí si ma sami vyberajú a stojí im za to prísť ku mne až sem. Takto vyzerá moja naplnená vízia.

 
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB