Ikebana školy Sogetsu

Ikebana školy Sogetsu

Napísala 

Z programu tohtoročného Japonského dňa na nádvorí bratislavskej Starej radnice som chcela stihnúť predovšetkým prednášku o ikebane. Toto umenie aranžovať kytice ma fascinuje, dobrý ikebanista urobí viac ako len „peknú kyticu“, vytvorí filozofickú výpoveď o človeku, ktorý sa ocitol medzi dolnou línie svojej pozemskej existencie a hornou líniou smerujúcou k tomu, čo ho presahuje.

„Kvet zasadený do ikebany prestáva byť kvetom a stáva sa človekom,“ povedal Sofu Teshigahara, zakladateľ školy ikebany, ktorá dostala meno Sogetsu. Ikebana vznikla pred pätnástimi storočiami, pravdepodobne ako súčasť obradov na uctievanie Budhu a obetovania kvetov dušiam mŕtvych. Práve Sofu Teshigahara roku 1926 prerušil tradíciu striktných zásad viazania kytíc a vniesol do tohto umenia prvky individuálnej slobody. Popularitu získala jeho zásada, že „ikebanu môže vytvoriť ktokoľvek, kdekoľvek, kedykoľvek a z akéhokoľvek materiálu“. Sofu sa pôvodne chcel stať maliarom, ale jeho otec, majster klasickej ikebany, ho naučil, že kvet a zelený materiál z prírody poskytuje nekonečné množstvo možností na vyjadrenie kreativity, preto dal nakoniec ikebane prednosť pred maľovaním. Dnes centrálu školy Sogetsu, ktorá sídli v Tokiu, vedie jeho vnučka Akane Teshigahara. Súčasnosť ikebany, to už nie je len tradičné viazanie kytíc, stala sa umením, ktoré reflektuje modernú dobu a vytvára prieniky s ďalšími druhmi umenia, s divadlom, tancom, hudbou, osvetlením, kaligrafiou i architektúrou, vrátane digitálneho dizajnu.A práve školu Sogetsu pravidelne propaguje aj počas japonských dní v Bratislave pani Noriko Komiyama, ktorá už tridsať rokov učí umenie ikebany ako lektorka českej študijnej skupiny Sogetsu, jednej zo sekcií Česko-japonskej spoločnosti. Mimochodom, v Čechách pôsobí päť lektorov tejto školy ikebany. „Ikebana je umelecká forma, ktorá spája krásu prírody s tvorivosťou človeka, je to kreatívne umenie, ktoré však má svoje pravidlá,“ zdôraznila pani Komiyama. „Ak floristika vytvára kvetinové aranžmány, ikebana dáva do popredia aj konáre a listy a zdôrazňuje prirodzené tvary, elegantné línie a význam, ktorý je v nej skrytý.“  

Pri tvorbe ikebany je dôležitý aj duchovný rozmer, základným predpokladom je ticho a vhodne upravené miesto, pretože toto je ten správny čas na ponorenie sa do seba a ocenenie krásy prírody i ubiehajúceho času. Cítime sa bližšie k prírode, ktorá sa stáva relaxom pre naše telo i dušu. Aj keď nádvorie Starej radnice nebolo práve najvhodnejším prostredím na tvorbu ikebany, nebolo tu ani ticho, ani pokoj špeciálneho ústrania, občas zavial vietor a teplota v tieni dosahovala 34 stupňov Celzia – aj tak vznikli nádherné kytice vo vysokej váze, nazývané nageire, v nízkej miske zvané moribana, zaujímavé bolo aj zelené aranžmán bez kvetov, len z vetvičiek a lístkov.Pani Komiyama prezradila niekoľko zásad tvorby ikebany: známe tri línie uložené pod presne stanovenými uhlami (nebesá šin, človek soe a zem hikae alebo tai); kvety aj listy si otočíme k sebe „tvárou“ a tak ich aj aranžujeme; aby priestor za nimi neostal prázdny, vyplnia ho listy a menšie vetvičky; kvety a vetvičky sa režú vo vode, lebo tam sa ich kapiláry nezahltia vzduchom, rastliny hneď pijú vodu a kompozícia vydrží dlhšie; kvety radí strihať rovno a vetvičky šikmo; vysvetlila, ako vytvoriť kríž z malých konárikov, ktorý bude udržiavať kompozíciu vo vysokej váze v takých uhloch, aké ikebanista potrebuje; dávajte si pozor na nožničky aj ježka, lebo nástroje sú ostré; na zasypanie kenzanu/ježka používa malé kamienky. V ikebane neplatí zásada, ktorú poznáme z našej kultúry, že párny počet kvetov je vhodný len na smútočnú príležitosť; všeobecne ikebana používa málo kvetov, ale ich počet závisí vyslovene od cítenia ikebanistu. Nádobu vyberá tiež podľa toho, aby vytvárala súzvuk s kvetinami. Ikebana je sezónna záležitosť, v niektorých obdobiach sa niektoré kvety nearanžujú. Inokedy používa pre nás nečakané rastliny, v monochromatickej zelenej kytici to bol napríklad konárik ruže, ale bez kvetu.

Ak vás zaujíma umenie ikebany, viac sa dozviete aj tu: Ikebana - druhý život kvetov

Knihu Ikebana - krok za krokem objednávajte tu:

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB