Už ste jedli larvu červíka? Hm? A čo cvrčka? Alebo škorpióna?

Už ste jedli larvu červíka? Hm? A čo cvrčka? Alebo škorpióna?

Napísala 

Teda nie že by som vás chcela desiť, alebo vyvolať dávivý reflex, alebo čo, no fakt som to jedla. Chcelo to pár minút váhania, veľa odvahy, hlboký nádych a odpoveď na otázku: kedy, ak nie teraz? Zase až tak často sa k takejto delikatese človek nemá možnosť dostať.

Takže tri-dva-jedna-včul a ham. Malé prekvapko – dá sa to jesť! Červík chutí ako, no, ako nič obalené niečím s takmer nijakou chuťou. Cvrčky – áno, tie s husličkami – sú iné kafe, chutia dobre, schrupnú ako čipsy. Škorpióna nám Jan Škraňka z firmy Brouk na talíři chcel pripraviť tiež – priamo pred našimi očami!!! – ale palcom dohora, ako porazenému gladiátorovi v starom Ríme, sme mu jednohlasne darovali život. Síce len dočasne, jeho osud je spečatený, skôr či neskôr skončí ako pochúťka pre odvážnych gurmánov, hm, hm, na nejakom firemnom evente.

Brnianska firma Brouk na talíři prišla pred dvomi rokmi s netradičnou gastronomickou ponukou – hmyzími špecialitami. To, čo na prvý pohľad šokuje, sa ukázalo ako slušne fungujúci podnikateľský nápad. Dnes už majú na každý týždeň jednu až dve objednávky na live-cooking pre uzavreté firemné akcie, počas ktorých uvarili a podali dohromady stovky kilogramov hmyzu. Ten pre nich pestujú tri farmy, dve na Morave, jedna v Rakúsku. Pane, vy to zabíjíte živý??? Mno, áno, živé larvy červa, živé chrobáky, šváby, cvrčkovia či škorpióny sa ponoria na pár sekúnd do vriacej vody a potom upražia na oleji s maslom. Väčšinou ich podávajú takto, bez príchutí, aby si človek, keď už naberie tú odvahu a vloží červíka do úst – často prvý a posledný raz v živote –, užil skutočnú chuť jeho jemného mäsa. Ale dá sa pripraviť aj na sladko, so sirupom či skaramelizovaným cukrom, alebo s ostrejšími príchuťami, feferónkou a podobne. My sme dostali cvrčkov s kuskusom alebo kukuricou, červíky len tak, na masle.

Skôr než začnete hovoriť, fuj, fuj, rozmaznaní manažéri, nevedia, čím by ohúrili klientov, pripomeňme si druhú stranu tejto mince. Hmyz sa konzumuje azda všade na svete, okrem našej „vyspelej“ Európy. I keď napríklad také cvrčky sa aj v tunajších končinách ešte v prvej polovici minulého storočia bežne jedli, niektoré staršie kuchárske knihy obsahujú aj polievku z chrústov. Kobylky s medom spropagoval dostatočne v celom kresťanskom svete Ján Krstiteľ. V Afrike a Ázii sa dnes hmyz varí, suší, zavára a predáva na trhoch. A budete sa čudovať, medzi najväčších exportérov hmyzu na gastronomické účely patrí Kanada. Na Zemi žije 1400 druhov jedlého hmyzu, ide o nutrične plnohodnotnú stravu, hrsť cvrčkov dodá toľko živín ako jeden stejk. Hmyz na tanieri má teda budúcnosť. Najmä keď si uvedomíme, že v súčasnosti je nás na svete už viac ako sedem a pol miliardy hladných krkov, tých ľudských. A, ako nedávno uviedol časopis 100+1: hmyz na tejto planéte váži viac než všetci ostatní živí tvorovia dohromady.

Brouk na talíři, firma s originálnym podnikateľským nápadom, v ktorej spojili svoje sily šéfkuchárka, nutričný špecialista a stylista, sídli v Brne.


 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB