Na shledanou v Brně!

Na shledanou v Brně!

Napísala 

Vlani sa ubytovalo v Brne 127 000 hostí zo Slovenska; patríme na špičku v počte turistov, ktorí navštívili nielen Brno, ale aj celú južnú Moravu. Väčšina návštevníkov tu strávi priemerne dva dni, ale mesto má potenciál udržať si nás aj dlhšie. Čo všetko nám teda môže Brno ponúknuť od leta do konca roka 2019?

V Brne plynie čas pomaly, toto mesto nechce byť turistickou metropolou, chce, aby sa tu každý návštevník cítil ako doma, aby si užil všetko to dobré, čo mu ponúka, aj jedlo, aj kultúru, aj pamiatky a architektúru, aj voľný čas príjemne strávený s priateľmi. Je pokojné a srdečné ako vidiek, urobí vám radosť napríklad farebnými zmrzlinovými vozíkmi, zároveň žije mestským štýlom cez deň i večer.

Mesto hudby

Brno sa zapojilo do celosvetovej siete kreatívnych miest hudby UNESCO. Stalo sa jedným z 31 miest, ktoré prepájajú témy kultúry a hudby priamo v uliciach a oživených pamiatkach. Môžete tak zažiť tančiareň pod vilou Tugendhat a hudba – a to všetkých žánrov – znie z rôznych, často nečakaných miest, napríklad z balkónov historických budov. Pripravte sa na Maratón hudby (8. – 11. augusta), letný festival UPROSTŘED a JazzFest Brno s hviezdami svetovej jazzovej scény. Brnianska Filharmónia pripravila od 4. do 10. októbra jubilejný päťdesiaty ročník Moravského podzimu. Opera pripravuje päť nových premiér, vrátane Hoffmanových poviedok, Ružového gavaliera a Gréckych pašijí Bohuslava Martinů. Najmenších návštevníkov pozýva na Ferdu Mravence.Nebojte sa Janáčka

Veľkolepá akcia Janáčkovo Brno sa koná každý druhý rok, budúci ročník medzinárodného operného a hudobného festivalu bude už siedmy, predpredaj lístkov spúšťa 1. decembra tohto roka. Prvou preview akciou bude 21. novembra 2019 klavírny recitál Jana Jiraského, ktorý zaznie na reštaurovanom Janáčkovom klavíri Ehrbar v Pamätníku Leoša Janáčka. Informácie o programe festivalu a ďalších preview akciách nájdete na janacek-brno.cz. Do registra pamäti sveta UNESCO bol zapísaný Archív Leoša Janáčka, svetoznámeho hudobného skladateľa, ktorý v Brne strávil takmer celý život. Návštevníci si môžu prejsť Janáčkovu stezku, ktorá spája miesta, na ktorých Janáček žil a pôsobil. To najdôležitejšie z jeho života a tvorby hravou formou približuje nový web leosjanacek.eu so sloganom Nebojte se Janáčka.

Mesto vedy a výskumu

V Brne študuje na trinástich vysokých školách osemdesiattisíc študentov. Okrúhle „narodeniny“ tohto roku oslavujú Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, aj VUT Brno. Na počesť najvýznamnejšie brnianskeho vedca Gregora J. Mendela sa 19. až 21. júla koná odborný a zároveň zábavný festival Mendel je..., ktorý predstaví zakladateľa genetiky nielen ako vedca a mnícha, ale aj ako všestranne talentovaného človeka, ktoré zaujímali napríklad i včely alebo meteorológia. Záujemcov o vedecké podujatia čaká tohto roku aj Festival vedy, Noc vedcov a festival Prototyp, ktorý prepája vedu, technológie a umenie.

Lidi z baru

Keď pred desiatimi rokmi brigádovali dvaja brnianski vysokoškoláci v rybárni na Aljaške, netušili, že vydumajú spoločné podnikanie, ktoré sa rozrastie na päť barov a jeden zážitkový hotel. Začínali skromne, jablčným muštom so škoricou a badyánom na mestských vianočných trhoch, ich turbomošt sa odvtedy stal jedným zo symbolov Vianoc v Brne. Aby mali čo robiť aj vo zvyšku roka, odskočili si do New Yorku, kde obehli so zápisníkom v ruke vychytené bary a zapisovali inšpirácie. Tak postupne vznikli Bar, který neexistuje, Super Panda Circus, 4pokoje, Whiskey Bar, který neexistuje a Slast. Jeden bar funguje nonstop 22 hodín denne, v inom je na výber 250 druhov whiskey, v ďalšom osemnásť druhov limonád s makovou, zelerovou, šafránovou či perníkovou chuťou, ďalší je v sklepe, ktorý slúži aj ako galéria. Najnovším projektom je hotel Anybody v barokovom paláci na Zelnom trhu. Má síce iba desať izieb, ale každá je jedinečná, zariadená podľa niektorého z kultových filmov zo 60. rokov minulého storočia. Raňajky u Tiffanyho, Posledné tango v Paríži, Muž z Acapulca či Zväčšenina (v tejto izbe sa môžete aj odfotiť), každá z izieb má svoj samostatný audioscenár, ktorý nahovorili profesionálni herci a ktorý umožní ubytovaným párom zažiť čosi, čo možno dosiaľ ešte spolu nezažili.Gourmet Južná Morava

Úspešný gastronomický projekt, ktorý sa z Brna šíri do celého regiónu. Porota odborníkov hodnotí reštaurácie, bistrá, kaviarne plus cukrárne, pivovary a pivnice, vinárne a vinárske galérie. V porote „sedia“ napríklad aj šéfkuchár Roman Paulus a rakúsky „pivný pápež“ Conrad Seidl. Južná Morava, tento typický región vína sa totiž stáva aj regiónom malých pivovarov, pivných slávností a pivnej turistiky.

Vinárske cyklocesty

Čakajú vás 1200 kilometrov dlhé cyklotrasy vedúce vinicami od Znojma až po Slovácko, ktoré samozrejme ponúkajú aj degustácie vína. Pre tých, ktorí dávajú prednosť náročnejšiemu terénu a adrenalínovým zážitkom, boli vybudované singletraily v Moravskom krase, v okolí Brna a na Slovácku. Speleoferaty v jaskyniach umožnia nezabudnuteľný zážitok, môžete sa pozrieť na Moravský kras z nového uhla, byť tu len s čelovkou a podľa kondície objavovať podzemné krásy a predierať sa jaskynnými priestormi.

TOP akcie

Grand Prix ČR 2. – 4. 8. na Masarykovom okruhu * Slovácký rok v Kyjove (15. – 18. 8.), koná sa raz za štyri roky a je to jedna z najstarších a najnavštevovanejších ľudových slávností * Brnenské Vánoce 29. 11. 2019 – 5. 1. 2020 na štyroch námestiach v centre mesta

Všetky informácie o tom, čo sa dá zažiť v Brne, nájdete na www.gotobrno.com.

 

O kultúrnej ponuke mesta Brno, jeho pamätihodnostiach a turistických atraktivitách sme napísali pred štyrmi rokmi toto: Pozvánka do Brna

Príbeh funkcionalistickej vily, ktorá je zapísaná v zozname UNESCO, si môžete prečítať tu: Príbeh vily Tugendhat

 

Zaujímavé fakty o českej (i slovenskej) kuchyni nájdete v knihe

Soňa HUDECOVÁ - PODHORNÁ

Kuriatko v kastrůlku

Česko-slovenský a slovensko-český (občas aj výkladový) slovník gastronómie

192 s., cena: 7,00 €, tvrdá väzba

Gastronomický slovník si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388 alebo na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., pošleme vám ho poštou na dobierku. Stojí 7,00 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike vybavuje www.pemic.cz.

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB