Pozvánka do Brna

Napísala 

Moravská metropola pripravila pre svojich návštevníkov viacero noviniek. Ak sa chystáte do Brna, obráťte sa na webový portál GotoBRNO, v ktorom nájdete informácie o aktuálnom dianí v meste, TOP cieľoch, doprave aj o možnostiach ubytovania. Pri príprave programu počas vašej návštevy v meste vám poradí individuálny plánovač pobytu. Čo všetko teda môžete vidieť v Brne počas roka 2015?

Je to predovšetkým "rok smíření" s programom, ktorý reflektuje sedemdesiate výročie skončenia druhej svetovej vojny a chce si pietne uctiť pamiatku všetkých obetí. Za všetkých 56 akcií na túto tému spomeňme Pouť smíření Pohořelice - Brno, ktorá sa bude konať 20. mája. Ak hľadáte najefektívnejší spôsob dopravy, pozrite si integrovaný dopravný systém Juhomoravského kraja, ktorý má za sebou jedenásť rokov úspešnej existencie. Ponúka výhodné cestovné lístky pre celý kraj (vrátane Brna) a pre všetky druhy dopravy, teda MHD, vlak i autobusy.

TOP akcie

Festival Brno, mesto uprostred Európy, ktorého najväčším lákadlom je Ignis Brunensis, 22. 5. – 21. 6., osemnásty ročník medzinárodnej prehliadky ohňostrojov za sprievodu hudby zo svetových muzikálov. Tohto roku budú okrem domácich súťažiť aj spoločnosti zo Slovinska, Talianska a Francúzska. Mimochodom, pred piatimi rokmi v tejto originálnej súťaži zvíťazila spoločnosť Pyra z Bratislavy. Kvôli ohňostrojom, ktoré sa odrážajú vo vodách priehrady, každoročne navštívi Brno viac ako milión ľudí.

Sochy v ulicích, 23. 6. - 30. 8. 2015, tohtoročnú tému tradičnej prehliadky Brno Art Open tvoria presahy sochy a objektu k hraniciam architektúry.

Divadelný svet Brno, 17. - 21. 10. 2015, šiesty ročník festivalu divadiel sa po prvé, presúva z letného termínu na októbrový, a po druhé, mení pôvodnú ideu venovať sa vybranej kultúrnej osobnosti smerom k reprezentatívnemu a pestrému programu, ktorý predstaví viaceré progresívne inscenácie českých i zahraničných devidalných súborov. Okrem domácich súboroch uvidíte aj hostí z Nemecka, Maďarska, Poľska, Francúzska, Anglicka, Slovinska a Slovenska.

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov Grand prix Českej republiky, 14. – 16. 8. 2015 - moderný areál Masarykovho okruhu má povesť jedného z najbezpečnejších okruhov na svete - a aj najkrajších, keďže je umiestnený v lesnatej krajine.

Deň Brna, 14. – 16. 8., Oslavy legendy o úspešnej obrane mesta pred švédskymi vojskami počas tridsaťročnej vojny. Práve vďaka nej zvonia v Brne pravé poludnie o hodinu skôr. Po uliciach mesta bude prechádzať sprievod v historických kostýmoch, uvidíte aj rekonštrukciu onej historickej bitky, mesto budú dunieť delostrelecké salvy, uvidíte historické zbrane a dobový jarmok.

Festival Moravský podzim, 3. - 16. 10. 2015 bude hľadať súvislosti filmu a hudby, obrazu a spievaného textu.

Vianoce v Brne, 27. 11. – 28. 12. Pravá adventná atmosféra v centre mesta, vrátane obľúbeného zimného kina. Trhy budú aj v brnianskych katakombách.

TOP ciele

Hrad Špilberk, kedysi najznámejšia väznica v habsburskej monarchii, teraz výstavný priestor obklopený parkom.

Brnianske podzemie (Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem a Kostnice pod kostolom sv. Jakuba), jedinečný komplex historických priestorov, ktoré vás zoznámia so slávnou minulosťou mesta. Uvidíte alchymistickú dielňu i trestnicu, pietne miesto pochovávania i „sklep“, v ktorom sa môžete stretnúť s mincmajstrom Brunom. Brnianska Kostnica je po tej parížskej druhá najväčšia v Európe.

Vila Tugendhat, funkcionalistická perla zapísaná do svetového zoznamu pamiatok UNESCO.

Jurkovičova vila v Žabovreskoch, secesný skvost z roku 1906 otvorený pre verejnosť. Autorom vily, ktorá v sebe spája prvky modernistickej a ľudovej architektúry, je známy slovenský architekt s originálnym rukopisom Dušan Jurkovič. Vilu spravuje Moravská galéria a okrem stálej expozície tu môžete vidieť aj aktuálne výstavy výtvarného umenia a dizajnu.

Vila Löw-Beer, secesná vila podnikateľa Alfréda Löw-Beer, otca Grety Tugenhatovej má za sebou pamiatkovú obnovu a bude v lete otvorená pre verejnosť ako ukážka bývania najbohatšej brnianskej vrstvy na konci 19. storočia. Vo vile bude inštalovaná výstava Svet brnianskej buržoázie medzi Löw-Beerom a Tugenhatom.

Vila Stiassni, dielo klasika funkcionalizmu Ernsta Wiesnera z roku 1929, areál so záhradou, bazénom a kurtom, ktorý slúžil kedysi ako vládna vila, teraz v nej sídli Metodické centrum pre výskum a dokumentáciu modernej architektúry.

Brniansky architektonický manuál, elektronický sprievodca, vďaka ktorému si môžete sami prejsť všetky architektonické skvosty Brna.

Hvezdáreň a planetárium na Kravej hore vďaka najmodernejším technológiám poskytuje návštevníkom nezabudnuteľné zážitky. Po celý rok vás okrem pozorovania oblohy čaká fascinujúce multivizuálne predstavenie pod umelou oblohou, experimentálne a interaktívne výpravy do Slnečnej sústavy, prednášky a semináre. Supermoderné digitárium vyvoláva 3D dojem.

Moravská galéria, druhé najväčšie múzeum umenia v ŠR. Vstup do jej stálych expozícií je zdarma. Od 24. augusta bude v galérii otvorená prestížna výstava laureátov Ceny Jindřicha Chalupeckého, ktorá potrvá do januára 2016.

Moravské zemské múzeum, druhá najväčšia a druhá najstaršia muzeálna inštitúcia v ČR. Vo svojich zbierkach má 6 miliónov predmetov, vrátane Vestonickej venuše. Medzi najvýznamnejšie tohtoročné výstavy patrí výstava Konec vlády hákového kříže k 70. výročiu ukončenie druhej svetovej vojny a výstava Nizozemí v řádech a vyznamenáních.

V Biskupskom dvore sídli populárno-vedecké centrum Mendelianum s expozíciou, ktorá mapuje dielo G. J. Mendela a atraktívny svet genetiky. Expozícia využíva genia loci tohto priestoru, pretože práve tu Mendel žil a bádal. Zároveň tu nájdete aj laboratórium s najmodernejšími prístrojmi, ktoré umožňujú aplikáciu Mendelových objavov optikou súčasných vedeckých poznatkov. V Mendelovom múzeu si môžete pozrieť výstavu Dlouhé léta neviděno, unikátnu prezentáciu Mendelových originálnych dokumentov z archívov University of Illinois v USA.

VIDA! - nový zábavný park pre celú rodinu. V bývalom pavilóne D brnianskeho výstaviska sa rozkladá viac ako 150 interaktívnych exponátov (zemetrasná doska, oceán vo fľaši, obrovské srdce), ktoré pomôžu deťom i dospelým lepšie pochopiť svet okolo nás. Predstavenia ponúkajú možnosť vyskúšať si viaceré vedecké pokusy i špeciálny program pre školy.

Cryptomania Trails vás pomocou šifier, úloh a hľadania skrýš a pokladov prevedie mnohými zaujímavými časťami mesta. Od apríla môžete prejsť historické centrum Brna po trase Bitva o Brno, ktorá priblíži udalosti Tridsaťročnej vojny.

Tipy na voľný čas: Brnianska priehrada, hrad Veveří a ZOO Brno

Hlavné Informačné centrum je v Brne otvorené na Starej Radnici (Radnická 2), ďalšie sa nachádza na hrade Špilberk, sezónne infocentrum nájdete aj na brnianskej priehrade.

 

Zaujímavé fakty o českej (i slovenskej) kuchyni nájdete v knihe

Soňa HUDECOVÁ - PODHORNÁ

Kuriatko v kastrůlku

Česko-slovenský a slovensko-český (občas aj výkladový) slovník gastronómie

192 s., cena: 7,00 €, tvrdá väzba

Gastronomický slovník si môžete objednať na tel. č. 0908 069 388 alebo na e-mailovej adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., pošleme vám ho poštou na dobierku. Stojí 7,00 eur, poštovné neplatíte.

Objednávky v Českej republike vybavuje www.pemic.cz.

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB