Môj hrad – môj dom. Červený Kameň

Napísala 

K hradu Červený Kameň som mala blízko od detstva, z nášho dvora som videla červenú strechu jeho paláca, voľný čas sme ako deti trávili na jeho nádvorí. Počas prázdnin som sem chodila brigádovať, cítila som sa dobre medzi starými múrmi, chodbami a miestnosťami, ktoré dýchali tajomstvom.

Ako malá som chcela byť letuškou. A ako to už býva, vyštudovala som strednú ekonomickú školu a začala pracovať ako účtovníčka. Aj na hrade Červený Kameň som začínala na ekonomickom oddelení. V tom čase bol kvôli rekonštrukcii uzatvorený pre verejnosť. Po sprístupnení prvých expozícií som začala sprevádzať návštevníkov po areáli hradu ako sprievodca – a to som už vedela, že som si práve vybrala svoje životné povolanie. Hrad nás priťahoval tak veľmi, že sme sa s rodinou presťahovali do jeho areálu. Tam prišiel na svet aj náš malý „hradný pán“, najmladší syn Samuel.

Daniela Kuchtová nastúpila pracovať na ekonomické oddelenie Múzea na hrade Červený Kameň roku 1987, odtiaľ prešla na personálne oddelenie a potom viedla lektorov – sprievodcov po hrade a starala sa o jeho propagáciu. (Dnes už síce na hrade nepracuje, ale jej odpovede na otázky v ankete tu nechávame, sú zaujímavé.)

História ma naučila

Na jednej strane by mala byť história pre ľudstvo zdrojom poučenia, bohužiaľ si dostatočne neuvedomujeme, že ľudstvo tvorí históriu. Mení sa iba doba, myšlienky a činy ľudí sú rovnaké, dnes i v minulosti. Ľudia sa stále ženú za mocou, bohatstvom a majetkami, svet je stále rozdelený na dva tábory, na bohatých a chudobných, dnes aj v minulosti. A práve túžba po moci doviedla vždy ľudstvo k nezmysleným vojnám, po tisícročia tomu tak bolo, aj je. Akoby bol človek ako druh načisto nepoučiteľný.

Práca – rutina alebo poslanie?

Práca je dôležitou súčasťou môjho života, niekedy až priveľmi, obávam sa, že sú chvíle, keď odsúvam dokonca aj rodinu na druhé miesto. I keď aj môj manžel pracuje na hrade, takže vie, prečo.

Nevymenila by som za nič na svete

Vzájomnú dôveru medzi mnou a mojimi kolegami. 

Nepáči sa mi

Že nám občas musia návštevníci otvárať oči a poukazovať na nedostatky. Že sa dejú zmeny, ktoré nevedú k lepšiemu stavu, ale naopak, k horšiemu. Že sa stretávame s korupciou a nespravodlivosťou, že sa presadzujú osobné záujmy nad verejnými. Opäť je to však o medziľudských vzťahoch a postoji k životným hodnotám.

Historická osobnosť

Obdivujem prvých majiteľov hradu z rodu Pállfyovcov – Mikuláša II. a jeho nemeckú manželku Máriu Magdalénu Fuggerovú. Ich manželstvo bolo roku 1583 uzatvorené z lásky, čo sa v urodzených kruhoch stávalo len zriedka. Mikuláš II. posielal svojej snúbenici uprostred treskúcej zimy kytice rozkvitnutých ruží a listy plné horúcich vyznaní, a Magdaléna jeho city opätovala. Aj ich manželstvo bolo priam ukážkové. Magdaléna odišla z mestského prostredia a prepychu na hrad stratený uprostred vtedy nehostinných hôr. Porodila šesť detí a s faktom, že žije bez spoločenského ruchu bohatej triedy, ku ktorej patrila, sa vyrovnala. Bola zrejme na vysokej duchovnej úrovni. Návštevníkom ako zaujímavosť hovorievame, že Máriu Magdalénu Fuggerovú-Pállfyovú na hrade navštívila i Alžbeta Báthoryová s dcérou.

Krása starých vecí

Milujem vôňu starého nábytku. Za všetkou tou nádherou vidím jeho tvorcov, obyčajných ľudí, poddaných, o živote a smrti ktorých rozhodoval ich pán. Považujem to za hroznú nespravodlivosť. O to viac vnímam kontrast medzi dávnym životom v hradoch, palácoch a zámkoch, kde vládol prepych, a v hlinených domčekoch chudoby, kde vládol hlad, bieda a utrpenie.

Život v inej dobe

Stačí sa prejsť miestnosťami hradu a neubránite sa pocitu, že ste sa ocitli v inom čase. Každá miestnosť reprezentuje iné obdobie, iný štýl a iný krajinu. Môžete sa preniesť do renesancie v Taliansku, do baroka v Uhorsku, do Ruska, do Francúzska, Číny, Japonska... Páči sa mi predstava, že som už niekedy žila na kráľovskom dvore, akoby mi to historické oblečenie, tie jazdy na koni boli blízke. Keby som si mohla vybrať, rada by som zažila v Ríme alebo Benátkach dobu renesancie, znovuzrodenia.

I u nás by bolo načase začať s renesanciou.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB