Do Karlových Varov s deťmi

Do Karlových Varov s deťmi

Napísala 

Objavovať Karlove Vary začíname určite na kolonáde v centre mesta. Zakúpime si maľovanú konvičku na pitie a ochutnávame liečebné pramene, jeden za druhým. Deti milujú motív s kamzíkom, známym symbolom tohto kúpeľného mesta.

Na najväčšej kolonáde nazývanej Mlynská vyviera päť minerálnych prameňov, celkovo ich v meste nájdete pätnásť. Kým si otestujete, ktorý vám chutí najlepšie, či Rusalka, Libuša, Prameň svätého Václava alebo iný, strávite tu príjemným spôsobom dosť času. Chuť liečivej vody môžete striedať s ochutnávaním rôznych druhov ešte teplých kúpeľných oblátok.

Na promenáde Stará lúka v centre mesta nájdete zvonkohru. Tvorí ju deväť bronzových doštičiek zapustených do zeme; keď po nich skáčete, vydávajú príjemné tóny. Šikovnejší tanečníci dokážu na hrajúcom chodníku zahrať aj pesničku.

V blízkosti najznámejšieho karlovarského prameňa zvaného Vřídlo môžete dobrodružne vstúpiť do podzemia. Po ceste vás sprevádzajú tvary ruží a iných spomienkových predmetov, ktoré najmenej desať rokov zanáša sediment žriedla, až sa zmenia na kamennú krásu.

Ak ste v Karlových Varoch s deťmi, odporúčame výstup k rozhľadni Diana, kde na vás v tropickej záhrade Motýlí dom čakajú desiatky pestrofarebných exotických motýľov. Niektoré majú rozpätie krídiel až dvadsať centimetrov. Môžete si urobiť nezabudnuteľné fotozábery a ak budete mať šťastie, uvidíte v liahni vyliahnutie motýľa z kukly a jeho prvý let. K Motýliemu domu sa dá prejsť pohodlne peši, no každých pätnásť minút vás sem vyvezie aj obľúbená lanovka.

Deti, ktoré milujú adrenalín, si užijú lanový svet Svätý Linhart a jeho najobľúbenejšiu špecialitu: z výšky šiestich metrov môžu pozorovať miestnu zvernicu.

Športovo založené rodiny ocenia desiatky kilometrov značených cyklotrás v lesoch obklopujúcich mesto. Môžete sa vydať do údolia rieky Ohře i na vrcholky Krušných hôr, navštíviť hrady a zámky, či rodinné minipivovary. Máte na výber trasy rôznej obtiažnosti, na svoje si  prídu skúsení cyklisti i úplní začiatočníci. Rovnako nadšení tu budú aj vodáci. Štvrtá najdlhšia česká rieka Ohře ponúka takmer dvestopäťdesiat splavných kilometrov.

Určite navštívte aj mestečko Loket s kráľovským hradom zo začiatku 13. storočia. Leží približne pätnásť kilometrov od Karlových Varov, dostanete sa k nemu pohodlne loďou, na bicykli, ale i peši. Ak sa rozhodnete pre pešiu vychádzku, čaká vás desaťkilometrová túra údolím rieky Ohře, na ktorej strávite príjemné dve-tri hodiny. Cestou uvidíte žulové skalné mesto Svatošské skaly. Celé údolie je prístupné iba pre chodcov a cyklistov.

Umelecky založené deti nadchne návšteva Porcelánovej školičky v porcelánke Thun v Novej Roli, v ktorej si môžu vyrobiť a ozdobiť vlastný hrnček.

Pri návšteve Karlových Varov s deťmi určite neobíďte ani jednu z najväčších tunajších kuriozít, ktorou je Vianočný dom v romantickom zámočku Doubí. Vianočné dekorácie a ozdoby nadchýnajú návštevníkov počas celého roka. Aby bol sviatočný dojem dokonalý, v Anjelskej kaviarni si môžete objednať vianočku i tradičné vianočné pečivo.

Viac informácií na: www.karlovevary.cz
a na www.kamkam.eu

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB