Víkend v Lednici

Víkend v Lednici

Napísala 

Náhoda chcela, aby som vyhrala poukaz na jeden deň pobytu v kúpeľoch Lednice. Keďže je to na Morave, teda len „na skok“, a keďže tieto kúpele stoja priamo v Lednicko-valtickom areáli, ktorý je zapísaný v zozname UNESCO, dokúpili sme si ešte jeden nocľah, aby sme mohli stráviť príjemný víkend v prekrásnom prostredí.

Na úvod malé jazykové okienko – Valtice sú „tie“, Lednice je „tá“, teda „chladnička“. Vraj preto, lebo tu zvyčajne býva chladnejšie ako v okolí, Lednice leží akoby v jame a v nej sa vďaka inverzii drží studený vzduch. Čo sa však počas našej návštevy minulo s realitou. Trafili sme totiž presne tie dva júnové dni, keď sa teploty vyšplhali nad 36 stupňov Celzia. Väčšinu dňa sme trávili v krytom bazéne, na vychádzky do okolia ostávalo skoré ráno alebo podvečer.

Kúpele v Lednici sú mladé, otvorili ich len roku 2007 a začali tak využívať zdroj jódobrómovej minerálnej vody, ktorý navŕtali v hĺbke 1250 metrov. Lednické ložiská liečivej vody obsahujú až 30 mg/l jodidov a 40 – 60 mg/l bromidov, obsahom jódu táto liečivá voda prevyšuje vody z prímorských oblastí. Reguluje činnosť štítnej žľazy a lieči najmä cievne ochorenia, prichádzajú sem aj pacienti s pohybovými, neurologickými, gynekologickými a kožnými problémami. Na tunajších kúpeľných oblátkach nájdete vyobrazenia romantických stavieb celého lednicko-valtického areálu. Nová kolonáda spája kúpele s centrom obce a zámockým parkom. Viac o kúpeľoch na www.lednicelazne.cz.

Na obedy sme chodili do neďalekej Hospůdky u Korunky. Po prvé, preto, lebo tam naozaj dobre varili, a po druhé, odolali by ste jedálnemu lístku, na ktorom sa tatársky biftek volá Škrábanice z vola, bravčové Šípkový čuník či Panáčkova mňamka, pstruh na rošte Šplůchanec z potoka, šaláty Trocha ze skleníka a pikantná omáčka Ohnivák?

Stačí polhodinová prechádzka z kúpeľov a ocitnete sa pri zámku Lednice s udržiavaným parkom. Bývalo to luxusné letné sídlo rodu Lichtenštajnovcov, ktorý vtlačil svojim osobitým vkusom jedinečný ráz celej krajine. To, čo z nej robí unikát, je originálna úprava prírody do podoby obrovského parku na ploche takmer 300 km2, všetky tie rybníky, lesy, pasienky i záhrady s kobercami kvetín, roztrúsené dobové stavby. Záhradný architekt vás počas prehliadky zoznámi s príbehom zakladateľov, so vzácnymi rastlinami i s obnovou parku (dozviete sa napríklad, že Lichtenštajnovci doviezli na Moravu severoamerické dreviny a agát, za ktorý im dnes ďakujú predovšetkým včelári).

Okrem reprezentatívnych priestorov zámku (vrátane múzea bábok) treba vidieť palmový skleník, 60 metrov vysokú rozhľadňu v podobe minaretu, ilúziu stredoveku na Janovom hrade, a predovšetkým inšpiráciu v antike na blízkom Apolónovom chráme, či vzdialenejších Troch gráciách, alebo loveckom zámočku v podobe chrámu bohyne lovu Diany. Tipy na dovolenku: výlety na bicykli * plavby na lodičkách * kúpanie v rybníku * jazdy na koni * ochutnávka vína vo Valticiach * vodný svet v Psohlávkach * židovské pamiatky v Boskoviciach a Mikulove * kniežacie sídlo v Mikulčiciach * Baťov kanál s novým kotviskom pre 45 lodí * Folklórny festival v Strážnici  * Slovácky rok v Kyjove * rekonštrukcia bitky pri Slavkove *  a ďalšie TOP turistické ciele

Najstaršou zachovanou časťou Lednického zámku sú barokové jazdiarne, bez debaty jedny z najkrajších a najrozsiahlejších jazdiarní na svete. Navrhol ich slávny architekt Johan Bernard Fischer z Erlachu, postavili ich na prelome rokov 1687/1688 a preslávilo ich plemeno tzv. lednických strakáčov. Ušľachtilé kone spôsobili senzáciu na francúzskom dvore, keď ťahali koč pri svadbe kráľa Ľudovíta XIV. s Máriou Teréziou.

Vzácna pamiatka sa vrátila do života. Tam, kde kedysi jazdili vzácne kone a kde boli uložené poľovnícke zbrane alebo sklad sena, sa teraz v novom multifunkčnom centre konajú prednášky, semináre a koncerty. Hlavnou témou, ktorá má prilákať záujemcov a školy, je prezentácia histórie úpravy lednicko-valtického areálu do podoby obdivovanej záhrady. Na rekonštrukciu priestorov boli zvolené pôvodné technológie a tradičné materiály.

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB