Váta, pitta, kapha a my

Váta, pitta, kapha a my

Napísala 

Unikátny systém výživy, cvičení, meditácií, prečisťovania organizmu a masáží, ktorého výsledkom je harmónia, zdravie a ako bonus dlhý život. Pochádza z Indie, získala si popularitu aj za jej hranicami, v posledných rokoch aj u nás. Za ayurvédou môžete vycestovať na špecializované kliniky do Indie či na Srí Lanku. Alebo môže ona prísť za vami. V rezorte Svatá Kateřina na českej Vysočine sa už piaty rok špecializujú aj na to, ako zharmonizovať päť elementov v nás.

Nádych kúpeľnej histórie

Na Vysočine je mimoriadne čistý vzduch a liečivá voda, preto sem už oddávna mierili ľudia za zdravím. Podľa legendy sa pitím vody z lesných prameňov vyliečili dcéry miestneho šľachtica, odvtedy sa pramene volajú po ich patrónkach, svätej Kateřine a svätej Markéte. Rozkvet kúpele zažili na prelome 19. a 20. storočia. Možno vás pobaví informácia, že súčasť kúpeľnej liečby vtedy tvorila aj fyzická práca: pacienti kosili lúky, sušili a zvážali seno, a každý deň absolvovali prechádzku na „statek“, kde pili čerstvé mlieko, ktoré si sami nadojili. Pavillion, v ktorom kedysi pil kávu otec bratov Čapkovcov a vychutnával pivo spisovateľ Julius Zeyer, prináša nostalgický závan kúpeľnej histórie. Štyri desaťročia tu fungovala detská ozdravovňa, tá na začiatku 90. rokov skončila. Spustnutý areál odkúpil pred pätnástimi rokmi nový majiteľ, po rekonštrukcii spustil program orientovaný na jogu, wellness a chudnutie, o desať rokov nato sem začali prichádzať prví indickí terapeuti, maséri a kuchári.Po dočasnom obmedzení aktivít kvôli covidu 19 znamenalo tohtoročné leto voľný výdych – samozrejme, so zvýšenými nárokmi na dezinfekcie a s kontrolami greenpasov u klientov aj personálu. To prvé, čo si všimnete už pri ubytovaní, je chýbajúci televízor a minibar. S tým sa klienti zmieria, veď sem prišli kvôli pokoju a špeciálnej strave. Aj keď projekt pôvodne počítal s tým, že to nebude ani wifi, hostia si ju vyžiadali. Zdá sa, že bez spojenia s vonkajším svetom nie sme už schopní existovať. Aj keď to znamená, že občas stretnete klientku, ktorá po hodine uvoľňujúcej jogy ihneď zapne mobil, aby vybavila naliehavý hovor.

Pavilón na žulových pilieroch

To málo, čo k nám o ayurvéde preniká, sú základné informácie: že stojí na teórii piatich elementov (zem, voda, oheň, vzduch a éter), ktoré sú všade okolo nás, a ak ich dokážeme zharmonizovať, budeme silní a zdraví. Ľudí delí na tri typy (pitta, kapha a váta), každý typ sa lieči inak. Naša imunita a zdravie závisia od toho, ako sa o sebe každý deň staráme, čo jeme a pijeme, ako sa hýbeme; či využívame očistné techniky tela a či meditujeme a relaxujeme, aby sme si odpočinuli aj duševne; či dostatočne spíme a či sa hneď ráno naladíme úsmevom na to, čo nás čaká; či sa vieme vysporiadať so stresom a či večer zaspávame spokojne po dobre prežitom dni.Existuje starobylý védsky spis o architektúre zvaný Vastu. Hovorí o vplyve piatich elementov na kvalitu života v budovách a o tom, že energia domu vyviera z prázdneho priestoru v jeho strede, ktorý symbolicky znázorňuje stred sveta. Architekt Jakub Tejkl sa ním čiastočne inšpiroval, keď navrhoval tunajší ayurvédsky pavilón, zaujímavú konštrukciu z dreva, ktorá sa vznáša na stovke žulových pilierov. K pavilónu s pracovňou ayurvédskeho lekára a masážnymi stolmi z mahagónu patrí aj tichá meditačná záhrada s vodopádom a sochami hinduistických bohov, aby bol pocit, že sme sa ocitli priamo v kolíske ayurvédy, ktorou je indická Kerala, dokonalý. Vyhrievaný bazén sa napĺňa vodou z liečivého prameňa. Jedinečný pavilón, ktorý si vyžiadal nemalé investície, získal ocenenie Stavba roka.

Praktizovať ayurvédu

Doktor Venu Panicker Nadeesan je jeden z troch ayurvédskych lekárov, ktorí na Vysočinu prišli v rámci frančízy s ayurvédskou klinikou v Kerale. Okrem nich tu pôsobia štrnásti ayurvédski terapeuti, maséri a kuchár. Doktor Venu nie je lekár, na akých sme zvyknutí, aj keď v rámci ayurvédy študoval aj základy západnej medicíny. Jeho starý otec učil ayurvédu nových lekárov, stará mama zbierala bylinky a a liečivé rastliny a pripravovala z nich výťažky pre mužovu liečebnú prax. V takom prostredí bola vnukova voľba celoživotného povolania jasná, odmietol aj ponuku na manažérsku funkciu, pretože chce liečiť ľudí. Čo vás teda čaká, keď vyhľadáte ayurvédskeho lekára?

Už sme spomenuli päť elementov, ktoré sú základom všetkého a teda aj človeka. V každom z nás existujú v rôznych kombináciách a ayurvédsky lekár už pri prvotnej diagnostike dokáže určiť, ktorý typ tzv. dóša v nás prevláda: či váta, teda vzduch a éter, alebo pita, teda oheň a voda, alebo kapha, teda zem a voda. Dominantná dóša ovplyvňuje nielen fyzické telo, ale aj mentálnu, emocionálnu a spirituálnu časť osobnosti. Poriadne si pacienta prezrie, zaregistruje konštitúciu, vzhľad očí, pokožky, vlasov, nechtov, prinúti nás vyplaziť mu jazyk a dotykom ruky zistí pulz. V tomto štádiu vyšetrenia už vie, ktorá dóša je u pacienta dominantná a čo u neho je a čo nie je v rovnováhe – a podľa toho stanoví vhodnú terapiu, teda nový životný štýl. Odporučí vám vhodnú stravu, druh pohybu, meditácie, masáže, bylinky aj ayurvédske lieky. Aj keď „lieky“ v tomto prípade nie sú tabletky, ktoré síce pomôžu, ale majú aj vedľajšie účinky. Cieľom ayurvédy je upokojiť podráždenú dóšu bez toho, aby ovplyvnila inú dóšu, a dostať tak celý organizmus do harmónie. Občas navrhne panchakarmu, systém piatich druhov čistenia ľudského tela, od vyvrátenia obsahu žalúdka, cez vyčistenie čreva, preplachovanie nosa, až po využitie pijavíc na prečistenie krvi. Znie to dosť desivo, výsledok je však nečakane príjemný, čisté telo vyzerá aj sa cíti mladšie. Ako keď dáte šaty do čistiarne.
 
Do terapie určite začlení olejové masáže. Špeciálne zmesi byliniek a olejov sa vstrebávajú nielen do pokožky, prenikajú hlbšie, ovplyvňujú lymfatický systém a krvný obeh, telo je po intenzívnej masáži uvoľnené a zregenerované. Alebo, ako hovorí ayurvéda, „masáž pomáha toku prány a nastoľuje vnútornú harmóniu“.

Šesť vyvážených chutí
 
Počas pobytu v Sv. Kateřine nemusíte jesť vyslovene iba ayurvédske jedlá, kuchyňa ponúka mix indickej, európskej, dokonca aj českej kuchyne. Ale ak už sa sem vyberiete kvôli tomu, aby ste zažili ayurvédu ako takú, stojí za to prejsť aj na tento systém liečebného stravovania. V ňom platí, po prvé, že by sme mali jesť len vtedy, keď máme hlad. Po druhé, podľa ayurvédy má každé jedlo obsahovať všetkých šesť chutí, teda sladkú, kyslú, slanú, štipľavú, horkú a trpkú, a to presne v tomto poradí, pretože len vtedy podporíme správne trávenie. Každá z chutí stimuluje, prípadne kontroluje inú dóšu, je teda individualizovaná, ušitá „na mieru“ našej dóša-konštitúcie. Našinca, zvyknutého na sladký zákusok po obede, prekvapí odporúčanie, že sladká chuť prichádza do žalúdka ako prvá. Ak zjeme sladké na záver trávenia, cukor fermentuje skonzumované jedlo a spôsobí nadúvanie.
 
My si zväčša myslíme, že jedlá sú buď chutné alebo zdravé, podľa indického kuchára Rahula Gopalakrishnu Pillai je možné oboje. Keď poznáme vlastnosti jednotlivých potravín, vieme ich upraviť tak, aby zároveň liečebne podporili naše zdravie. Ayurvédska kuchyňa je založená na zelenine, strukovinách, dlhozrnnej ryži, kokosovom mlieku, pohánkových či ryžových plackách, bylinkách a koreninách. Kurkuma, zázvor, koriander, čierne korenie, či bazalka sú tu kvôli dosiahnutiu rovnováhy chutí. Sladí sa melasou, ale keď máte týmto spôsobom vyváženú stravu, chuť na sladké mizne. „Človek by sa mal pozorovať a zistiť, čo mu chutí a čo mu robí dobre,“ hovorí Rahul. „Čo ti robí zle, nemáš jesť, také jednoduché to je.“

Na záver mix legiend a faktov

Ešte stručný historický exkurz pre tých, ktorých zaujímajú fakty a povesti zároveň. Svatá Kateřina dnes nechce ponúkať len obyčajné wellness, snaží sa poskytnúť ideálne prostredie, azyl od stresujúcej reality, v ktorom má človek čas sám na seba a na svoje zdravie, fyzické aj duševné. Je obklopený takpovediac „celým svetom“: v priateľskom susedstve tu stojí ayurvédsky pavilón s odsväteným katolíckym kostolíkom (v ktorom jedného dňa majú znieť koncerty), lúka na tréning golfu, stajňa s jazdeckými koňmi, osamotená chatka s ohniskom, rybník aj biojazierko na plávanie – a druidský kamenný kruh. Ten staval autor keltského kruhu v Holašoviciach Pavel Kozák ako spirituálne miesto pre meditácie. Tvorí ho 33 veľkých kameňov z neďalekého lomu, tridsiaty štvrtý kameň v strede kruhu sa nachádza 717 metrov nad morom a, čo je zaujímavé, prechádza ním rozvodie Čierneho a Severného mora. Menhiry môžeme brať ako monument, ktorý pripomína legendy o mieste, kde sa kedysi konali obrady starovekých ľudí, alebo vhodné miesto pre stíšenie a liečenie tým, že si ľahneme na kameň v strede kruhu, sústredíme sa na vlastný dych, vypneme myšlienky a naladíme sa na ticho v nás aj okolo nás – najlepšie skoro ráno alebo večer, pretože cez deň sem prichádza jedna skupina návštevníkov za druhou. V noci je kruh osvetlený modravým svetlom, ktorý vytvára fotogenické efekty.
 
Každé vyhľadávané miesto by malo mať svoju vlastnú legendu. Svatá Kateřina ich má niekoľko. Povesti hovoria, že o liečivých vlastnostiach prameňov v týchto horách vedeli ľudia odpradávna, podľa písomných prameňov sa tu liečili husiti, miestne panstvo sa sem uchýlilo počas jednej z morových epidémií. Najznámejšia legenda pochádza zo začiatku 16. storočia a spomína Kryštofa z Léskovce, ktorý mal dve dcéry, Kateřinu a Markétu. Obe naraz ochoreli na týfus, uzdravili sa tým, že pili vodu z lesných prameňov. Pri tom, ku ktorému chodievala Kateřina, nechal otec postaviť kaplnku, ktorú zasvätil svätej Kateřine, druhý prameň, ktorý sa nachádza šesťsto krokov na juh, svätej Markéte. Páni z Hradce tu vybudovali letohrádok a kúpele nazvané Dobrá voda. Okolo roku 1553 tu žil pustovník, ktorý sa staral o pramene aj o kostolík a poberal za to od panstva deputát. Počas vlády Márie Terézie  sa v celej ríši mapovali liečivé pramene. Miestny fyzikus pramene preskúmal, označil ich vodu za krištáľovo čistú a príjemnej chuti, obsahujúcu „něco ledku, síru a železité součástky“. Analýzy z roku 1895 nazvali prameň sv. Kateřiny „ideálnou vodou“, ktorá pôsobí blahodarne na kožu, na srdce, pľúca i zažívanie. K tomu príjemná klíma ihličnatých lesov v nadmorskej výške 710 metrov, v ktorej pacienti veľmi rýchle pocítia liečivý účinok tohto chráneného, prachu prostého a lesom obklopeného zátišia.

Každá generácia majiteľov kúpele rozširovala, rozkvet zažili na prelome 19. a 20. storočia. Kúpele dvakrát vyhoreli, štyri desaťročia tu bola detská ozdravovňa, tá na začiatku 90. rokov skončila. Roku 2006 nový majiteľ kúpele rekonštruoval, nazval ich Resort Svatá Kateřina a spustil program orientovaný na jogu, wellness, chudnutie. A o desať rokov sem začali prichádzať prví indickí terapeuti, kuchár a maséri, aby priniesli na Vysočinu indickú prírodnú medicínu a „vedu o živote“.

Foto: Resort Sv. Kateřina

Tento článok vyšiel najskôr v skrátenej forme v časopise Náš pacient (príloha Revue medicíny), júl/august 2021.

 

A ešte jeden tip na knihu

Maya Tiwari
Ájurvéda
Život v rovnováze
Alferia, 316 s.
Maya Tiwari

Maya Tiwari prerazila ako mladá módna návrhárka rovno v New Yorku, kde založila úspešný butik a získala klientelu spomedzi najbohatších celebrít. V profesionálnej kariére ju zastavila rakovina s takým rýchlym priebehom, že jej lekári dávali len šesť mesiacov života. Stiahla sa do ústrania, pretože cítila, že súcit niekedy zabíja rýchlejšie ako ochorenie. Nechávala si nosiť indické jedlá, stretávala sa len s ľuďmi, ktorých milovala, a ponorená do seba hľadala cesty k uzdraveniu. Po vyliečení zásadne zmenila životný štýl, zaoberala sa výživou podľa ájurvédy, bylinkami a meditáciami, cvičila jogu. Neskôr otvorila prvú školu ájurvédy v USA a svojim radami pomáhala chorým ľuďom. V tejto knihe predstavuje ájurvédske stravovanie ako cestu k tomu, ako môžeme v sebe prebudiť ahamkáru, teda rozpamätať sa na to, kým naozaj sme. Ak pochopíme, ktorý z troch telesných typov sme a ktoré potraviny najlepšie vylaďujú náš typ, dáme do súladu rovnováhu nášho tela, mysli a ducha, čo je podľa ájurvédy najkratšia cesta k vyliečeniu.

Túto knihu si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

Posledná úprava 08.03.2022

Nájdete nás na FB