Menej, ale lepšie

Napísala 

Už sa vám stalo, že ste mali veľa práce a nakoniec ste aj tak nestihli urobiť nič? Že ste mali povinností nad hlavu, ale výsledky takmer žiadne? Stále sa niekam ponáhľate, ale nikdy nie ste nikde včas? Ak na tieto otázky odpovedáte kladne, východiskom pre vás je esencializmus.

Greg McKeown
ESENCIALIZMUS
Zaměřte se na to podstatné
Management Press, 214 s.


Menej, ale lepšie, tak znie stručná definícia esencializmu. Esencializmus sa nezaoberá tým, ako toho stihnúť viac, ale ako stihnúť to podstatné. Táto doba prináša mnoho možností a príležitostí. Na to, aby sme využili všetky, nemáme čas ani energiu. A aj keď niektoré z príležitostí môžu byť dobré, v skutočnosti je tých kvalitných veľmi málo. Zvyšok je zbytočný šum. Esencializmus znamená naučiť sa medzi nimi rozlišovať, dokázať všetky príležitosti preosiať a vybrať z nich tie, ktoré sú naozaj esenciálne, teda zásadné.

Názor, že môžeme mať všetko a že všetko musíme stihnúť, nie sú nové. Tento mýtus nám už desaťročia vnucuje reklama, propagujú ho firmy, tvorí základ inzerátov, ktoré hľadajú výkonných pracovníkov. Čo je ale nové, je rozsah škôd, ktoré tento mýtus pácha na fyzickom aj psychickom zdraví ľudí. Keď sa taký zaneprázdnený človek rúti pod nánosom povinností a cez víkend namiesto hry s deťmi dobieha zmeškanú prácu, je najvyšší čas, aby si prestal klásť zbytočné otázky typu „Ako to všetko stihnem?“ a nahradil ju poctivejšou otázkou: „Ktorý problém chcem vyriešiť naozaj?“.

Autor knihy Esencializmus je Greg McKeown, šéf firmy This Inc., ktorá sídli v Silicon Valley a radí vo firemnej stratégii takým hviezdnym firmám, ako sú Apple, Google, Facebook či Twitter. Počas svojej praxe nazbieral údaje a skúsenosti viac než 500 vrcholových manažérov a tisícky firemných tímov, ktoré spracoval do inšpirujúcej teórie esencializmu.

Ukážky z knihy Esencializmus:

Keď začneme hľadať „dobré príležitosti“, nájdeme desiatky, ba aj stovky ponúk, ktoré stojí za to preskúmať. Ale namiesto utápania sa v ich triedení si skúsme položiť tri otázky: Čo ma naozaj z hĺbky duše inšpiruje? Na čo mám talent? Čo by uspokojilo potreby tohto sveta? Nehľadáme predsa množstvo vecí, ktoré by sme mohli robiť, ale tú jedinú správnu vec, ktorú môžeme robiť práve teraz, v správny čas a správnym spôsobom.

Vediem si roky denník a využívam pri tom veľmi jednoduchú metódu: zapíšem toho každý večer menej, ako by som chcel. Keď si totiž ľudia začnú písať denník, zapíšu hneď prvý deň kopu stránok. Na druhý deň sa im to zdá byť namáhavé, vyžadujúce priveľa času, a začnú zápisy odkladať, alebo písanie úplne vzdajú. Uplatnite princíp „menej, ale lepšie“ aj na písanie denníka. Raz za tri mesiace si vyhraďte hodinu na to, aby ste si svoje zápisky prešli. Nedovoľte si, aby ste šli do prílišných podrobností, nepopisujte cestoviny, ktoré ste mali na večeru minulý štvrtok. Zamerajte sa skôr na všeobecnejšie pravidelné aktivity a možné trendy. Snažte sa to najdôležitejšie z každého dňa zhrnúť hneď v prvej vete. Z krátkodobého hľadiska nepostihnete postupné zmeny, ale v priebehu času spoznáte, o čo vám ide, a vaše denníkové záznamy budú mať na váš život obrovský vplyv.

Esencializmus sa dá využiť aj pri udržiavaní prehľadného šatníka. Keby ste sa nesnažili o poriadok, váš šatník sa rýchle zmení na kopy oblečenia, ktoré nenosíte. Z času na čas sa pokúsite veci vytriediť. Namiesto toho, aby ste sa pri každom kúsku odevu pýtali „mohlo by sa stať, že by som si toto ešte niekedy obliekla?“ si položte disciplinovanejšiu otázku: „Mám tento kúsok odevu rada? Vyzerám v ňom úžasne?“ Ak je odpoveď záporná, máte pred sebou kandidáta na vyhodenie. A presne tak, ako sú naše skrine zapratané oblečením, ktoré sme už prestali nosiť, budú aj naše životy prepchaté záväzkami a činnosťami, s ktorými sme nepremyslene súhlasili. A budú nás vyčerpávať dovtedy, pokým nezavedieme systém, ako si ponechať v živote len to dôležité.

Manažéri minulosti si brali vzor z armády – čo nie je práve príklad hravej entity – ako inšpiráciu (a prvky vojenského slangu vo firmách badáme dodnes: často hovoria o zamestnancoch v prvej línii, vyzývajú ich, aby „to“ nevzdávali, aby bojovali a prekonávali limity a samých seba). Aj keď je táto éra už ďaleko za nami, vojenské zvyky, štruktúry a systémy v mnohých organizáciách pretrvávajú. A pritom najzásadnejšia pre motiváciu a pre výkon je HRA. Hra, ktorú robíme pre potešenie, hra, ktorá vedie k adaptabilite a tvorivosti. Nič tak nevybudí mozog, ako hra. Navyše je hra protipólom stresu, ktorý je tiež nepriateľom produktivity.

Ak existuje jediná vec, ktorú robíte vášnivo radi – a v ktorej môžete byť najlepší – potom by ste mali robiť túto jedinú vec.

Keď nám nie je jasné, čo by sme chceli v svojom živote naozaj robiť a dosiahnuť – keď nemáme poňatie o tom, čo je naším cieľom, aké sú naše priority a naše hodnoty – míňame čas a energiu na nepodstatné veci, ako je lepšie auto alebo väčší dom, prípadne počet nasledovníkov na Twitteri, či to, aký status sme hodili na Facebook. A kvôli tomu zanedbávame to, čo je naozaj esenciálne, teda to, koľko času strávime so svojimi milovanými, ako rozvíjame svoje duševné stránky a ako sa staráme o vlastné zdravie. Ak však máme jasné a silné vnútorné presvedčenie, potom pôsobí ako silové pole, ktoré nás chráni pred nezásadnými vecami, ktoré sa na nás hrnú zo všetkých strán. Hovoríme to, čo naozaj chceme povedať, a vieme povedať pevné a zdvorilé nie, keď sa nás niekto snaží manipulovať a vnútiť nám jeho, nie našu predstavu o tom, čo by sme mali robiť a čo je pre nás dobré.

Až sa z vás stanú esencialisti, zistíte, že ste iní, ako ľudia masy. Aj keď všetci budú hovoriť áno, zistíte, že vy hovoríte nie. Keď ostatní budú na seba zvyšovať nároky až do úplného sebazničenia, zistíte, že vy premýšľate. Zatiaľ čo iní sa predvádzajú v žiari reflektorov, vy si budujete kariéru zmysluplnosti života. Zatiaľ čo iní sa ženú za výkonmi, vy žijete plnohodnotný život, ktorý zanechá stopu. Žiť ako esencialista nie je vždy ľahké a nedá sa to zvládnuť zo dňa na deň. Aj ja s tým ešte stále zápasím. Najskôr som urobil niekoľko uvážených rozhodnutí, potom sa hľadanie toho najdôležitejšieho stalo spôsobom môjho života a nakoniec ma to úplne zmenilo. Znovu a znovu objavujem, že toho môžem robiť menej a menej – aby som mohol byť užitočnejší.
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB