Aj na úspech treba mať talent

Aj na úspech treba mať talent

Napísala 

Kniha Tajomstvo je najväčší podvod na svete. Dáva falošnú nádej neschopným a slabým ľuďom, ktorí túžia po tom, aby si mohli zariadiť život podľa svojich predstáv, ale nemajú vrodené predpoklady na úspech. Dokonca ani tí, čo majú nejaký talent, nemusia mať to najdôležitejšie pre úspech: a to talent na rozvíjanie talentu. Kontroverzný názor? Nuž taký, ako jeho autor

– sebavedomý, ctižiadostivý a úspešný motivátor, a to napriek takému ťažkému hendikapu pre verejné vystúpenia, akým je Tourettov syndróm (áno, hlavne vďaka jeho tikom a chrochtaniu väčšina z nás pozná tú diagnózu). Najskôr som bola na besede pri uvádzaní jeho knihy Absťák. Potom mi kamoška napísala, či nechcem ísť s ňou na nový kurz Iva Tomana s názvom Osobný rozvoj, nový neezoterický. Samozrejme, že som chcela, veď sa dali čakať originálne myšlienky idúce proti tým motivátorom, ktorí z tajných duchovných náuk, kedysi odovzdávaných od Majstra k žiakovi, urobili vypáchnuté klišé pre masy. S niektorými názormi Ivana Tomana sa dá jednoznačne súhlasiť, niektoré sú diskutabilné. Ale veď keby hlásal jedinú nespochybiteľnú pravdu, zaradil by sa medzi tých falošných prorokov, ktorých teraz schuti kritizuje. Tu je zopár zaujímavých poznámok z krstu knihy, aj z kurzu. Berte ich ako námet na zamyslenie, či niektoré všeobecne známe múdra, ktoré navonok vyzerajú ako hlboké, takými naozaj aj sú.

Mal som dvadsať rokov, študoval som na vysokej škole vo Zvolene, bol som zamindrákovaný a keď ma spolužiaci ponúkali alkoholom, pil som a postupne som ja, nepriateľ fajčenia, začal aj fajčiť. Presvedčil som sám seba, že mi to chutí. Chutí vám fajčenie? Odporné je to! A fajčiar smrdí!

Na kecy o silnej vôli pri prekonávaní závislostí neverím. No existujú na to fungujúce techniky.

Zistil som, že absťák je ako Boh, všetci o ňom hovoria, nikto ho nevidel a pritom má každý z neho strach. Nikotínový absťák trvá dva dni, dva dni telo niečo chce a nedostane to. Ako sa dajú vydržať tie dva dni? Predstavte si niečo, čo naozaj odporne smrdí. Výkaly? Zvratky? Pľuvance? Teraz si predstavte, že v nich ležia vaše cigarety. A zrazu máte na ne menšiu chuť. Dá sa prestať fajčiť, keď nájdete silné emócie, ktorými si fajčenie zhnusíte.

Desať zbraní je lepších ako jedna. Urobil som z toho vec verejnú. Správu, že prestávam fajčiť, som dal na facebook ešte v čase, keď som písal knihu o odvykaní od fajčenia. Prišlo mi 400 správ so skúsenosťami iných ľudí, ako sa zbavovali závislosti na cigaretách. Niektoré som uverejnil v knihe spolu s denníkom závisláka. A čo by sa stalo, keby ste ma teraz uvideli s cigaretou v ruke? Už nikdy by ste mi neverili. Urobte z vášho odvykania vec verejnú a zvýšite šance, že budete úspešní. Potom je to už len o vytváraní si nových nervových dráh.

O tajomstve príťažlivosti sa hovorí ako o základnom princípe, vďaka ktorému si pritiahnete do života to, čo nemáte. To je blbosť! Ja hovorím opak: Ak niečo nemáš, je to preto, lebo v tom nie si dobrý. Hľadaj radšej to, v čom si dobrý, na čo si dostal talent, v čom vynikáš, v čom máš nezaslúženú výhodu oproti iným. Pritiahni si to, čo máš, to, s čím si sa narodil, trénuj to a budeš úspešný.

Ezoterici hovoria, že vo Vesmíre je všetkého dostatok. Opäť blbosť. Čo je vzácne, toho je málo. Je dosť lesov? Je dosť zlata? Je dosť kvalitných vrcholových manažérov? Čo je vzácne, toho nie je dosť.

Zmeniť správanie z neúspešného na úspešné je ťažké. Musíte sa zlepšovať a nie len snívať a snívať. Meditácie vedú k pasivite. Mozog sa po celý život dokáže učiť, stačí, ak ho budete používať. Učiť sa však treba nové veci. Ak si udržujete mozog lúštením starých krížoviek, robíte chybu. Mali by ste tancovať nové tance, alebo sa učiť cudzí jazyk.

Nezrovnávajte sa s inými. Porážajte sami seba. Oscar Wilde hovorieval: Buď sám sebou, ostatní už boli.

Vzorce konania máme hotové do šiestich rokov. Ak je niekto darebák v šiestich rokoch, bude ním vždy. Ak vás niekto dvakrát podvedie a sľúbi, že už to neurobí, zabudnite na to, urobí to.

Má tu niekto to, čomu sa hovorí „príkorie z mladosti“? Ten, kto to nemá, má problém, lebo nemá nič, čo by ho poháňalo.

Teraz robím na téme šťastia a hlavne v tejto téme je ezoterika úplne mimo. Aj na šťastie treba mať talent. Predpoklady na stav byť šťastný sú z 50 % dané geneticky. Niektorí ľudia sa od malička usmievajú, sú také šťastné slniečka, a ostane im to. Iní majú predispozície na depresie. Autisti, tí zase nemajú empatiu. A čo hovoria ezoterici? Každý môže byť šťastný, všetkého je hojnosť. A pritom zarába len ten, kto to hlása. Nemôžeme mať stále len pozitívne emócie. Negatívne emócie sú tu na to, aby nás chránili. Potrebujeme aj negatívne myslenie, napríklad pri prechádzaní cez cestu. Alebo keď robíme na niečom novom, potrebujeme poznať aj to, čo nám hrozí, aby sme sa tomu mohli vyhnúť. Ak ste na skale, potrebujete vedieť, že môžete skĺznuť do rokliny. Optimizmus nie je namieste ani vtedy, keď tesne za vami pláva žralok. Nemôžete si v takej chvíli hovoriť: aha, aký je krásny deň. Ak nemáte žiadne negatívne myslenie, ste blázon. Aký je rozdiel medzi optimizmom a pozitívnym myslením? Optimista verí, že to, do čoho sa púšťa, vyjde. Príklad „pozitívneho myslenia“: Ako sa máš? Dobre. Mama umiera.

Ak dvaja ľudia majú dlhy, jeden sa pozviecha a začne odznovu a druhý môže aj spáchať samovraždu. Rozdiel je vo frustračnej odolnosti. Pokusy ukazujú, že 1/3 krýs, psov i ľudí nikdy nevzdá hľadanie východiska, zatiaľ čo 1/8 to vzdá po prvom nezdare. Pri trpezlivosti však pozor! Raz si predsa len musíte povedať, že to už vzdáte. Od istého štádia je zbytočné ísť až do konca, keď projekt nevychádza. Nestačí vedieť, čo máte robiť, musíte mať aj dobrý smer.

Nesúhlasím so smart cieľmi, ktoré propaguje motivačná literatúra. Ľudia by si nemali dávať malé ciele, lebo ak sa im nesplnia, ostanú frustrovaní a stratia motiváciu. Úspešní ľudia si dávajú veľké ciele. Keď sa im nesplnia celé, majú z miliardy 750 miliónov. Prúser, však?

Ľudia si myslia, že mi ide hlavne o peniaze. Hodnotou č. 1 pre mňa však je mať pokoj. A na to, aby som mal pokoj, potrebujem peniaze. A dôležité je mať partnera, ktorý má podobné hodnoty, ako vy.

Choď vždy za hlasom svojho srdca, riaď sa intuíciou. Aj to je blábol. Rozhodovanie podľa emócií a intuície nie vždy funguje. Ak sa chcete rozhodnúť správne, mali by ste vedieť, kedy sa nemáte spoliehať na intuíciu: vtedy, keď ide o nové veci. Keď sa problém týka starých vecí, takých, s ktorými už máte skúsenosti, spoľahnite sa na intuíciu. Ak sa nový problém podobá na starý, staré overené stratégie môžu pomôcť. Ak sa nepodobá, pomôže „preskupenie vedomostí“. Urobte si mozgovú mapu.

Očakávajte malé neúspechy a vopred si napíšte, čo sa asi nepodarí. Neúspechy nás posúvajú ďalej, na miesta, kde uspejeme lepšie. Očakávajte po ceste neúspechy. Aj tu platí Paretov zákon – očakávajte 80 % neúspechov, no všetko vám vynahradí 20 % úspechov.
 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB